بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست

نکات

پاسخ
 
ابزار گفتگو
قديمي Tuesday 30 June 2009   #1
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

مشروح نشست خبري مازيار بهاري خبرنگار شبكه 4 انگليس /
حوادث اخير نمونه‌ كلاسيك و شكست‌خورده انقلاب رنگي است

Name:  maziar.png
Views: 970
Size:  56.3 كيلوبايت
مازیار بهاری

خبرگزاري فارس: همكار رسانه‌‌هاي آمريكايي و انگليسي گفت:
جريان معتقد به انقلاب رنگين هميشه خود را در هر انتخابات پيروز معرفي كرده و تاكيد مي‌كند هر چه غير از پيروزي اين جريان رخ دهد، نشانگر بروز تقلب است و رسانه‌هاي غربي نيز با حمايت از جريان مذكور تلاش مي‌كنند نظريه فوق را در قالب واقعيت به مردم القاء كنند.
به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، مازيار بهاري خبرنگار 42 ساله شبكه 4 انگليس كه در بنگاه سخن پراكني اين كشور BBC نيز فعاليت داشته و اكنون نمايندگي رسمي هفته‌نامه آمريكايي نيوزويك در ايران را بر عهده دارد، در جريان تحولات انتخابات اخير گزارشات مغرضانه و غير واقعي براي رسانه‌هاي متبوعش مخابره كرده كه به گفته خود بر اثر غفلت از مولفه‌هاي اطلاع رساني سريع و صحيح، دچار جوزدگي و طمعكاري شده است.

*فيلم‌سازي براي BBC
او كه فارغ‌التحصيل رشته‌هاي علوم سياسي و سينما از دانشگاه كاناداست از سال 1373 فعاليت مستند سازي و خبرنگاري را آغاز كرده، در طول سال هاي اخير در رسانه‌هاي مختلف و در كشورهاي گوناگون مانند عراق و لبنان و سوريه و مصر در منطقه خاورميانه و در آفريقا و آسياي جنوب شرقي فعاليت خبري داشته و با آنكه تاكيد مي كند كارمند BBC و شبكه 4 تلويزيون انگليس نيست، فيلم‌هايي را براي اين رسانه‌ها تهيه ‌كرده است.
نماينده رسمي نيوزويك در تهران صبح امروز در يك نشست خبري به تشريح سوابق كاري و فعاليت‌هاي خبري خود و همچنين فعاليت‌هاي غير قانوني اخيرش در جريان تحولات پس از انتخابات رياست جمهوري دهم پرداخت و اظهار داشت: نخستين مرتبه در بوسني و در خصوص قتل عام مسلمانان در سربرنيتسا با رسانه‌هاي انگليسي كار كردم و چون 10 سال ايران نبودم و سال 1376 به كشور برگشتم، از همان زمان با آشنايي كه داشتم پيشنهاد كاري به BBC و شبكه 4 انگليس دادم و آنها هم با پذيرش اين پيشنهاد، مواردي را براي همكاري طرح كردند و رابطه متقابلي بين ما به وجود آمد.

* نگاه ويژه به انتخابات
بهاري افزود: بيشتر همكاري من با BBC و شبكه‌ 4 انگليس در زمينه مسئله‌سازي در حوزه‌هاي مختلف بود و گر چه فعاليت خبري زيادي نداشتم اما فعاليت‌هاي خبري كه انجام دادم درباره اخبار روز و موضوعاتي چون انتخابات مجلس و رياست‌جمهوري بود و از آنجا كه در كنار توليد برنامه‌هاي اجتماعي و فرهنگي براي رسانه‌هاي انگليسي در حوزه سياسي با مجله نيوزويك آمريكا همكاري داشتم، از سال 1976 با مجوز رسمي وزارت ارشاد به عنوان نماينده رسمي نشريه مذكور به پوشش اخبار سياسي پرداختم.
وي در خصوص فعاليت خبرنگاران رسانه‌هاي غربي در كشورمان توضيح داد: رسانه‌هاي غربي جزء لاينفك از ماشين سرمايه‌داري و حكومت‌هاي ليبرال دموكراسي غرب هستند و يك خبرنگار غربي كه به ايران مي‌آيد، مانند يك دولتمرد و سياستمدار يا متخصص و يا صاحب سرمايه ‌غربي در مجموعه غرب مي‌گنجد و براي او بيشتر منافع ملي غربي ها كه در هر برهه براي مقابله با ايران در قالب يك موضوع تعريف مي‌شود، مهم است.

*جاسوسي خبرنگاران خارجي انكارناپذيراست
خبرنگار سابق BBC گفت: اكثر رسانه‌هاي غربي‌ از ضديت با ايران براي خود تعريفي دارند و بر همين اساس فعاليت‌ خبرنگاران غربي در زمينه خبرچيني و جاسوسي و جمع‌آوري اطلاعات غير قابل انكار است و اين امكان وجود دارد كه غربي‌ها از ميان خبرنگاران جاسوساني براي كسب اخبار استخدام كنند اما معتقدم با توجه به نظارت وزارت اطلاعات بر عملكرد ‌خبرنگاران خارجي در ايران احتمال آن نسبت به ديگر مشاغل كم‌تر است.
بهاري افزود: وزارت اطلاعات و وزارت ارشاد هر سال فعاليت خبرنگاران ايراني رسانه‌هاي خارجي را جهت تمديد كارت خبرنگاري با دقت محاسبه مي‌كنند و در مواقعي بوده كه به دليل كم‌كاري يك خبرنگار مجوز فعاليت به او داده نشده و تصور مي‌كنم با وجود سختي كار جاسوسي براي خبرنگاران انتخاب جاسوس بيشتر از ميان صاحبان مشاغل و حرفه‌ها و رشته‌هايي چون علوم، مهندسي و پزشكي كه كمتر نظارت بر آنها وجود دارد، انجام مي‌شود.

*فعاليت بدون مجوز ركسانا صابري در ايران
وي ادامه داد: در ايران به دليل ارتباطات و مراجعات غربي‌ها به خبرنگاران به عنوان قشر مطلع از تحولات، روي كار خبرنگاري حساسيت بالايي وجود دارد و دستگاه‌هاي امنيتي به خوبي در اين زمينه نظارت دارند و هر چه كه حساسيت نهادهاي امنيتي در اين زمينه بيشتر شود، امكان فعاليت‌هاي سوء عناصر رسانه اي كاهش مي‌يابد.
"به عنوان نمونه مي توانم بگويم موضوع ركسانا صابري ناشي از كاهش نظارت بود و چون نسبت به روابط او با خارجي ها و كاركرد او شك و شبهه‌ وجود داشت، در سه سال گذشته براي او كارت خبرنگاري و مجوز فعاليت صادر نشد كه اين مساله موجب شد او بدون مجوز اقدام به كار خبري كند ".

*خبرنگاران ايراني شبكه‌هاي خارجي جو زده و طمع‌كار مي‌شوند
اين همكار شبكه 4 انگليس گفت: گر چه وسوسه و دلمشغولي خبرنگاران براي كسب درآمد بيشتر مي تواند دليل گرايش آنها به فعاليت براي رسانه‌هاي خارجي باشد اما يك خبرنگار ايراني بايد بداند كه هر كجاي دنيا باشد و هر چقدر هم پول و موقعيت شغلي خود داشته باشد، در درجه اول يك ايراني است و بايد قبل از هر چيز به فكر منافع ملي كشورش باشد اما متاسفانه در برخي موارد ما دچار خطا، جو زده، احساسي و طمعكار مي شويم و در دام بيگانگان مي‌ افتيم.
بهاري با تاكيد بر اينكه رسانه‌ها و خبرنگاران غربي بخشي از ماشين سرمايه‌داري غرب هستند و منافع ملي غربي ها را تامين مي‌ كنند، افزود:
انقلاب‌هاي رنگين در حقيقت انقلاب‌هاي رسانه‌اي هستند و جريان رسانه‌اي غرب را بايد در بستر چنين انقلاب‌هايي ارزيابي كرد و تجربه اوكراين و گرجستان و قرقيزستان و آنچه قرار بود در ميانمار رخ دهد، نشان داد كه انقلاب‌هاي مخملي در اين كشورها در سايه فعاليت‌هاي رسانه‌‌اي پيگيري شدند.

*رسانه‌هاي غربي در مسير انقلاب‌هاي رنگي فعاليت مي‌كنند

وي اضافه كرد: مؤلفه‌هاي انقلاب‌هاي رنگين در حقيقت الگوهاي كلاسيكي هستند و تجربه چنين انقلابي در جمهوري چكسلواكي سابق و كشورهاي ديگر نشان داد كه انقلاب‌هاي رنگين انقلاب نيستند بلكه يك جنبش فرهنگي هستند كه روي خواسته‌هاي اجتماعي و سياسي و اقتصادي بسيار عميقي بنيان نهاده نشده‌اند و بيشتر خواسته‌هاي يك طبقه مشخص هستند.
نماينده رسمي نيوزويك در ايران در ادامه به تبيين مولفه‌هاي انقلاب‌هاي رنگين و به ويژه انقلاب مخملين پرداخت و گفت: از مهم‌ترين مولفه‌هاي ثابت انقلاب‌هاي رنگين غربي بودن آنهاست و كساني كه در ايران در تجمعات اخير شركت مي‌ كردند، خواسته‌هاي اجتماعي و فرهنگي همسو با استاندارد‌هاي غربي داشتند و انقلاب‌هاي رنگين در واقع با الگوبرداري از ليبرال دموكراسي پيگيري مي‌شوند.
بهاري افزود: مؤلفه ديگر انقلاب‌هاي رنگين رسانه‌اي بودن آن است و رسانه‌هاي بين المللي زمينه‌ساز چنين انقلاب‌هايي هستند و بدون حضور رسانه‌ها وقوع چنين انقلاب‌هايي امكانپذير نيست و فعاليت‌هاي رسانه اي در اين عرصه نيز از طريق نظرسازي و نظرسنجي و توليد خوراك براي كساني كه براندازي نرم را پيگيري مي كنند، صورت مي گيرد.
وي بر همين اساس از بنگاه سخن پراكني انگليس BBC و شبكه خبري آمريكايي CNN و يورونيوز، نيويورك تايمز و نيوزويك به عنوان نمونه‌هاي ياد كرد كه همواره در زمينه جريان سازي و توليد خوراك براي جريانات خواهان انقلاب‌هاي رنگين فعاليت دارند.
خبرنگار سابق BBC مؤلفه سوم انقلاب‌هاي رنگين را دو قطبي كردن جامعه عنوان كرد و در اين زمينه توضيح داد: رسانه‌هاي غربي در آستانه هر انقلاب رنگين تلاش مي كنند جريان حاكم را به عنوان جريان سنتي و متحجر و ناكارآمد و غير دمومكراتيك و در مقابل آن جريان غرب‌گرا را جرياني مدرن و كارآمد و دموكراتيك‌ و اصلاح‌طلب و متعلق به توده‌ها معرفي ‌كنند.

*جريان معتقد به انقلاب رنگي قبل از انتخابات خود را پيروز معرفي مي‌‌كند
بهاري مؤلفه ديگر انقلاب‌هاي رنگين را توجه به موضوع انتخابات ذكر كرد و گفت: جريان معتقد به انقلاب رنگين هميشه خود را قبل از انتخابات پيروز انتخابات معرفي مي‌كند و تاكيد هم مي‌كند كه هر چه غير از پيروزي اين جريان رخ دهد، نشانگر بروز تقلب است و رسانه‌هاي غربي هم با حمايت از جريان مذكور تلاش مي‌كنند نظريه فوق را در قالب واقعيت به مردم القاء كنند.
وي ادامه داد: اگر در جريان انتخابات طرف مدعي پيروزي راي نياورد، جريان رهبري انقلاب رنگين شايعه تلقب را مطرح مي‌كند و در چنين شرايطي به دو مؤلفه برگزاري تجمعات غيرقانوني حاكميت و نافرماني مدني تمسك مي‌جويد و در واقع، چانه‌زني را از خيابان ‌ها آغاز مي‌كند كه در انتخابات اخير هم اين روند طي شد و جريان پيگير انقلاب رنگين با طرح مكرر موضوع ابطال انتخابات كه از مهم‌ترين حلقه‌هاي اين زنجيره است، تلاش كرد چرخه مذكور را كامل كند.

*جريان رسانه‌‌اي غرب كودتاي انتخاباتي را القا مي‌كند
به گزارش خبرگزاري فارس، همكار رسانه‌هاي آمريكايي و انگليسي اظهار داشت: در انتخابات رياست جمهوري دهم كه 22 خرداد برگزار شد، جريان رسانه‌اي غرب كه كانديدا و جريان مورد حمايت خود را بازنده انتخابات مي ديد، در خط مخدوش كردن مشروعيت انتخابات حركت و حتي پيش از انتخابات شايعه تقلب را مطرح كرد و بعد از انتخابات هم مي‌خواست القا كند كودتاي انتخاباتي انجام شده و پوشش تجمعات غيرقانوني و تاكيد بر موضوع ابطال انتخابات در اين راستا صورت گرفت.
بهاري افزود: گردانندگان رسانه‌هاي غربي قبل از برگزاري انتخابات با تاكيد بر پيروزي كانديداي مورد نظر خود، تلاش كردند حدس و گمان و تحليل خود را نه در قالب آنچه احتمال وقوع دارد بلكه در قالب خبر از 2 ماه قبل از انتخابات به جامعه القا كنند و من هم به عنوان يك خبرنگار و جزئي از ماشين عظيم سرمايه‌داري غرب خواه ناخواه در برخي كوركورانه و در برخي مواقع عامدانه در مسير القائات و طرح شائبه‌هايي كه به منظور يك انقلاب رنگين طرح مي شود، قرار گرفتم.
وي ادامه داد: در اين فرايند ابتدا در قالب خبر درباره موضوع نگراني از سلامت انتخابات و وقوع تقلب سخن گفته شد و تلاش كرديم اين فرضيه را به جامعه بقبولانيم و در گام بعد با حمايت از يك كانديدا او را به عنوان پيروز قطعي انتخابات معرفي كرديم و بعد از انتخابات هم گزارشاتي درباره تحولات پس از انتخابات بر خلاف مقررات ارشاد براي نيوزويك و كانال‌ 4 تلويزيون انگليس از پروسه انتخابات و تجمعات غيرقانوني تهيه كردم و حتي در تجمع غيرقانوني حضور فيزيكي داشتم و در حاشيه تجمع روز دوشنبه 25 خرداد از حمله به پايگاه بسيج فيلمبرداري كردم كه اين مستند، در هر دو رسانه كه با آنها همكاري داشتم پخش شد.


__________________

آخرين ويرايش صبح ، Tuesday 30 June 2009 در 11:33PM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 5 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 30 June 2009   #2
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

* تجمعات غيرقانوني ستون انقلاب‌هاي رنگين است
نماينده رسمي هفته‌نامه آمريكايي نيوزويك در ايران گفت: تجمعات غير قانوني اساس و ستون انقلاب‌هاي رنگين هستند و در هر كجا كه بخواهد چنين انقلابي صورت گيرد، ابتدا تجمعات غير قانوني برپا مي شود.
مازيار بهاري در ادامه نشست خبري خود اظهار داشت:آنچه براي طراحان و عاملان انقلاب‌هاي رنگين اهميت دارد، اين است كه تجمعات پوشش رسانه‌اي داشته باشند تا به حالت "بهمن " درآيند و بر اين باورند كه رشد فزاينده تجمعات غير قانوني باعث افزايش پوشش خبري آنها شده و پوشش خبري بيشتر موجب مي شود تجمعات گسترده‌تر شوند و اين حركت همين طور رشد مي‌كند و از آنجا كه معمولا برپاكننده و هدايت‌گر تجمعات يك فرد است،‌ خبرها به صورت يكجانبه‌ به نفع او منتشر و طرف مقابل بايكوت خبري مي‌شود.
وي گفت: تجمعات غير قانوني اساس و ستون انقلاب‌هاي رنگين هستند و در هر كجا كه بخواهد چنين انقلابي صورت گيرد، ابتدا تجمعات غير قانوني برپا مي شود.

*حوادث اخير نمونه‌كلاسيك و شكست‌خورده انقلاب رنگي است
نماينده رسمي نيوزويك در تهران اظهار داشت: با توجه به الگوي انقلاب‌هاي رنگين و انقلاب مخملي مي ‌توان حوادثي كه در هفته‌هاي اخير رخ داد، يك نمونه كلاسيك ولي شكست خورده انقلابات رنگين بدانيم كه همان مولفه‌هاي انقلاب رنگين را دارد و شبكه‌هاي غربي هم به آن دامن زدند و متاسفانه من و بسياري از همكارانم با غفلت در اطلاع رساني سريع و صحيح، در مسيري از پيش طراحي شده حركت كرديم.
بهاري در عين حال خاطر نشان كرد كه نكته بسيار مهم در اين زمينه اين است كه آمريكا و غرب از انتخابات و حوادثي كه پيش آمد، هيچ سودي نبرند و حتي ضرر كردند و سرمايه نصفه و نيمه‌اي كه داشتند از دست دادند و طبقه خاص متوسط به بالايي كه در جامعه ايراني به غرب گرايش داشت و غرب را اسوه خود مي‌ دانست و تصور مي‌كرد غرب خواسته‌هاي اين طبقه را محقق مي‌ كند، از كار خود پشيمان شدند و نااميدانه از غرب رويگردان شدند و براي غربي ها سخت است كه دوباره اين چرخ را به حركت در‌آورد و در سايه حركت‌هاي فرهنگي و اجتماعي يارگيري نمايد.

*رسانه‌هاي غربي دو ماه قبل از انتخابات تقلب را القا مي‌كردند
وي ادامه داد: فضاسازي غربي ها در خصوص انتخابات 22 خرداد از دو ماه قبل از انتخابات آغاز شد كه در گام نخست، مشروعيت مردم سالاري ديني را زير سئوال بردند و مدعي بودند جمهوري اسلامي ايران مشروعيت ندارد و بعد از آن گفتند در سايه چنين نظامي در انتخابات تقلب صورت مي‌ گيرد و خيلي تلاش شد اين فرضيه به عنوان يك امر قطعي در اذهان عمومي جاي گيرد.
"اقدام ديگر رسانه‌هاي غربي حمايت از كانديداي جناح غرب‌گرا بود و او و جريان متبوعش را به عنوان پيروز قطعي انتخابات معرفي كردند و پس از انتخابات هم كه جريان غرب‌گرا و كانديداي اين جريان نتوانست پيروز شود، بدون توجه به تذكرات مراجع قانوني اقدام به پوشش خبري تجمعات غير قانوني كرديم و تجمعات را اعتراضات به حقي كه مي‌تواند به جنبشي مدني تبديل شود و نظام را براي ابطال انتخابات تحت فشار قرار دهد، خوانديم ".

* نشانه‌روي به سوي حضور گسترده مردم
خبرنگار سابق BBC و نماينده رسمي نيوزويك در تهران گفت: بحث مهم رسانه‌هاي غربي قبل از انتخابات وقوع تقلب در انتخابات بود و بعد از انتخابات هم با توجه به پيش فرض پيروزي كانديداي مورد حمايت اين رسانه‌ها، موضوع كودتاي انتخاباتي مطرح گرديد و خبرسازي گسترده‌اي در اين زمينه هم انجام شد و حتي يكي از مقالات خود من تحت عنوان "اين يك كودتاست... " در نيوزويك منتشر شد.
بهاري با اشاره به فعاليت‌ رسانه‌هاي غربي در جهت مشروعيت زدايي از مشاركت 85 درصدي مردم و زير سئوال بردن پيروزي 63 درصدي رئيس ‌جمهور منتخب ملت و تلاش براي كاهش تاثيرات بين ‌المللي و منطقه‌اي انتخابات، افزود: رسانه‌هاي غربي در سال 1384 كه آقاي احمدي‌ نژاد رئيس‌ جمهور شد، غافلگير شدند و علت اين بود كه آنها فرض را بر انتخاب كانديداي ديگري گذاشته بودند و همين مساله باعث سردرگمي آنان شد.
وي اضافه كرد: انتخابات 84 نشان داد مردم‌سالاري ديني مورد اقبال عمومي قرار دارد و پيروزي جريان انقلابي در ايران در منطقه بسيار تاثيرگذار بود و از آنجا كه در انتخابات عراق و لبنان و فلسطين و بحرين كه پس از انتخابات رياست جمهوري نهم برگزار شده بود، جريان ضد آمريكايي متاثر از پيروزي جريان ضد آمريكايي در ايران به پيروزي رسيد، غربي ها نمي دانستند كه در آن شرايط بايد چه كنند.
"در انتخابات اخير، غربي ها با توجه به سابقه ذهني و تاريخي كه داشتند، فعالانه و آماده‌تر برخورد كردند و از حدود چند ماه قبل براي آنكه زهر پيروزي جريان ضد غربي و ضد آمريكايي در ايران عليه خود را بگيرند، مشاركت مردم كه از قبل مشخص بود خيلي گسترده است، هدف گرفتند و با فضاسازي تلاش كردند آنرا كمرنگ كنند ".

*جايگاه رهبري ايران در ميان توده‌هاي مردم بسيار مستحكم است
همكار رسانه‌هاي انگليسي در بخش ديگري از سخنان خود گفت كه وقوع انقلاب رنگين به سه دليل عمده در ايران امكان پذير نيست و در ادامه به تبيين اين دلايل پرداخت و گفت: وقتي به تاريخ ايران به خصوص در قرن اخير و دهه‌هاي اخير نگاه كنيم، ايراني‌ها همواره بيگانه ستيز و حتي غرب‌ستيز بوده‌اند و هر گاه شائبه نفوذ غرب در يك جريان مطرح شد، ايراني ها با آن مخالفت كردند.
بهاري افزود: انقلاب‌هاي رنگين اساسا غربي هستند و اگر از اين ويژگي‌ تهي شوند، هيچ خاصيت ديگري ندارند و به همين علت، در ايران قابل تحقق نيست.
وي اضافه كرد: دليل دوم انسجام مردم ايران است كه هر گاه مشاهده كنند يك نيروي خارجي در حال دخالت در امور داخلي آنهاست، منسجم و متحد شده و او را پس مي‌ زنند كه نمونه بسيار بارز آن را در جنگ تحميلي 8 ساله عراق و متحدان او عليه ايران شاهد بوديم و با وجود چنين روحيه اي بحران‌ها را پشت سر مي‌گذارند.
"برخورداري ايران از رهبري مذهبي - سياسي از ديگر دلايلي است كه مانع از وقوع انقلاب رنگين در ايران مي شود و بيانات ايشان براي مردم و اكثر جريانات و گروه‌ها فصل الخطاب است و هنگامي كه ايشان درباره مساله‌اي سخن مي‌گويند و يا تاكيد مي كنند بحراني جمع شود، گروه‌ها اختلاف را كنار مي‌گذارند و در كنار مردم فرمان رهبري را عملياتي مي‌كنند ولي غربي ها از درك نفوذ و قدرت و پايگاه رهبري در جامعه ايران و تاثيرگذاري ايشان در ساختار حكومت مردم‌سالاري ديني عاجزند ".
نماينده نيوزويك در تهران گفت: در انتخابات اخير پس از سخنراني رهبري ايران در نماز جمعه، غربي‌ ها دچار گيجي ‌شده بودند و خبرسازي آنها به سوي مشروعيت زدايي از رهبري نظام رفت و تلاش كردند اين ادعا را ثابت كنند كه رهبري در ايران فاقد پايگاه مردمي است، ولي اين تحليل هم كاملا غلط بود و من معتقدم رهبري در ميان توده مردم جايگاه و پايگاه محكمي دارد.
بهاري افزود: دولت‌ها و رسانه‌هاي غربي و شركت‌هاي چند مليتي غرب همه اجزاء سيستم ليبرال دموكراسي و سرمايه‌داري هستند و روابط ارگانيك و غير قابل تفكيكي با نظام سرمايه‌داري و ليبرال دموكراسي دارند و رسانه‌ها، از اصلي‌ترين اجزاي اين سيستم به حساب مي آيند و به همين علت به موضوع رسانه توجه ويژه مي شود.

*حضور گسترده خبرنگاران آمريكايي در ايران غيرمنطقي است
وي با اشاره به تلاش غربي ها براي جلوگيري از فعاليت‌هاي خبري جريانات ضد غربي توضيح داد: يك بار كه با نماينده صدا و سيماي جمهوري اسلامي در آمريكا (نيويورك) صحبت كردم و در جريان محدوديت‌هاي كاري او قرار گرفتم خيلي تعجب كردم در حاليكه مجاز است فقط در محدوده 50 كيلومتري سازمان ملل گزارش تهيه كند، چگونه مي‌تواند در پايتخت آمريكا (واشنگتن) كه در 400 كيلومتري جنوب نيويورك قرار دارد، فعاليت خبري انجام دهد.
خبرنگار شبكه 4 تلويزيون انگليس و نماينده رسمي نيوزويك در كشورمان اظهار داشت: امروزه بسياري از خبرنگاران ايراني نمي‌ توانند در آمريكا مجوز فعاليت‌ بگيرند اما خود من حداقل 10 خبرنگار آمريكايي را در ايران مي‌شناسم كه با مجوز وزارت ارشاد فعاليت مي‌كنند و در انتخابات اخير هم برخي خبرنگاران آن كشور را در جريان كنفرانس هاي خبري و تجمع غيرقانوني روز دوشنبه ديدم.
بهاري افزود: خبرنگاران ايراني كه براي رسانه‌هاي غربي كار مي‌كنند، كارمند آنها هستند و حقوق خود را از آنان مي‌گيرند اما به عنوان كساني كه واقعيت هاي كشور خود را درك مي كنند، مي توانند با انعكاس حقايق در عرصه اطلاع رساني بين المللي تاثيرگذار باشند ولي متاسفانه در چرخه ماشين سرمايه‌داري غرب برخي اوقات ما دچار غفلت مي‌شويم.
نماينده رسمي نيوزويك در تهران گفت: در حالي كه آمريكايي‌ها نه تنها براي خبرنگاران ايراني بلكه براي ديپلمات‌هاي ايراني محدوديت ايجاد مي‌‌كنند و ايران يك يا نهايتا دو نماينده خبري در آمريكا دارد به نظرم حضور گسترده خبرنگاران آمريكايي در كشور ما غير منطقي و نابرابر است و مقامات ايراني كه دغدغه اين موضوع را دارند بايد مقابله به مثل كنند.
بهاري همچنين تاكيد كرد: اگر مقامات امنيتي جمهوري اسلامي خطري را از جانب خبرنگاران ايراني و غير ايراني رسانه‌هاي خارجي احساس مي‌كنند حتما بايد به وزارت ارشاد دستور دهند كه اقدام لازم را در جهت ايجاد محدوديت براي اين دسته از خبرنگاران اعمال كند تا امنيت ملي آسيب نبيند.

*ما خبرنگاران شبكه‌هاي خارجي در انتخابات منافع ملي را از ياد برديم
وي تاكيد كرد كه يك خبرنگار ايراني هميشه بايد به ياد داشته باشد كه ايراني است و منافع ملي و امنيت كشورش را بايد در نظر بگيرد و در اولويت قرار دهد و فراموش نكند كه يك ايران بيشتر وجود ندارد كه او بايد اين سرمايه را حفظ كند ولي ما در انتخابات اخير يادمان رفت منافع ملي مي‌تواند در خطر باشد و اخباري كه مي‌فرستيم حتي اگر درست باشد، مي‌تواند دستاويزي براي تبليغ عليه ايران و جمهوري اسلامي باشد.
اين همكار رسانه‌هاي آمريكايي و انگليسي خطاب به خبرنگاران ايراني رسانه‌هاي خارجي گفت كه بايد به خصوص در مواقع بحراني و خبرساز، هوشيارتر عمل كنند و يك گام به عقب برداشته و اندكي فكر كنند و در نهايت به عنوان يك خبرنگار حرفه اي ايراني تصميم بگيرند و بازيچه دست دشمنان ملت نشوند.
بهاري همچنين با بيان اينكه شبكه‌هاي فارسي زبان غربي در حقيقت براي دشمني با ايران به وجود آمده‌اند و در نهاد شبكه‌هاي غربي نوعي ضديت با ايران و استقلال طلبي ايرانيان وجود دارد، به هموطنان خود توصيه كرد به شبكه‌هاي غربي و به خصوص شبكه‌هاي فارسي زبان با ديد ترديد نگاه كنند و اخبار آنها را با آنچه واقعيت دارد تطبيق دهند و چشم و گوش بسته به آنان اعتماد نكنند.

* موسوي بعد از 20 سال دوري از سياست وارد موجي شد كه او را مي‌برد
خبرنگار شبكه 4 انگليس، خبرنگار سابق BBC و نماينده رسمي هفته‌نامه آمريكايي نيوزويك در ايران در بخش پاياني نشست خبري امروز خود، گفت: ميرحسين موسوي بعد از 20 سال دوري از سياست وارد موجي شد كه او و دوستانش را مي‌برد.
مازيار بهاري در خصوص دوره‌هاي آموزشي غربي‌ها براي خبرنگاران ايراني با محوريت فعاليت در زمان بحران و نافرماني مدني و براندازي نرم اظهار داشت: تحولات اخير در ايران به خوبي نشان داد آمريكايي‌ها و اروپايي‌ها دنبال انقلاب مخملين و تهديد نظام جمهوري اسلامي ايران بوده و خواستار بر سر كار آمدن طرفداران خود هستند و فعاليت‌هاي رسانه‌اي غربي‌ها در حوزه كشورمان در اين راستاست.
وي افزود: معتقدم دستگاه‌هاي ذي‌ربط بايد اطلاع رساني گسترده‌اي در خصوص هويت برپا كنندگان دوره‌هاي آموزشي و نيت آنها از اين كار انجام دهند و با كساني كه به كلاس هاي آموزشي و همايش هاي علمي براي اصحاب رسانه دعوت مي‌شوند، گفتگوي توجيهي صورت گيرد و وزارت اطلاعات ضمن آشنايي عناصر خبري با تبعات قانوني پذيرش دعوت بيگانگان، درباره برنامه‌هاي خطرناك آنها افشاگري كند.
خبرنگار سابق BBC گفت: امروز براندازي در كشورها به صورت نظامي انجام نمي‌شود بلكه اين خواسته در قالب تحركات مسالمت‌ آميز همچون انقلاب‌هاي رنگين پيگيري مي شود كه به نظرم بايد بدون افراط و تفريط و به صورت كارشناسي در اين زمينه تحقيقات و مطالعات صورت گيرد تا آحاد جامعه در جريان فعاليت‌ غربي ها قرار گيرند.
بهاري افزود: شبكه‌هاي فارسي‌ زبان آمريكايي و انگليسي براي تغيير رفتار حكومت ايران به وجود آمده اند؛ در غير اين صورت دل وزارت خارجه انگليس نسوخته كه 16 ميليون پوند براي اطلاع ‌رساني صرف و افزايش آگاهي مخاطبان خود هزينه كند كه در داخل كشورش هم مورد اعتراض قرار گيرد كه چرا با وجود بيكاري گسترده در آن كشور، چنين هزينه‌اي كرده است.

* مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب فاقد پايگاه مردمي هستند
وي در عين حال خاطرنشان كرد كه براندازي نرم و انقلاب رنگين در ايران به دليل بيگانه‌ستيزي و مخالف مردم با مداخله‌ غربي‌ها در امور داخلي و برخورداري كشورمان از رهبري سياسي و مذهبي امكانپذير نيست و اثبات اين سخن خود را رويگرداني مردم از اصلاح طلبان دانست كه اين شائبه گرايش آنها به غرب در ميان توده‌ها وجود داشت و حتي چهره‌هاي ميانه‌رو و ضد غربي اين جريان هم پايگاه مردمي خود را از دست دادند.
"طراحان انقلاب‌هاي رنگين حتي اگر بخواهند، نمي توانند خواسته خود را از طريق احزاب سياسي در ايران پيگيري كنند؛ چرا كه احزابي چون مشاركت و مجاهدين انقلاب فاقد پايگاه مردمي هستند و انسجام و فراگيري كه مولفه احزاب و تشكل هاي موفق است، ندارند و تنها حزبي كه ويژگي هاي حزبي داشت، حزب توده بود كه در سايه نفوذ و كادرسازي شوروي و شرايط اجتماعي ايران آن زمان اندكي پايگاه مردمي كسب كرد كه البته بعد از يك دهه سرنوشت آن به گونه اي ديگر رقم خورد ".
خبرنگار شبكه 4 تلويزيون انگليس در تهران با تاكيد بر اينكه جايگاه رهبري مذهبي - سياسي ايران ريشه در تاريخ و سنت صدها ساله دارد و رهبري نظام مرجعيت و قدرت سياسي را پيوند داده، اظهار داشت: كساني كه در برابر رهبري نظام به عنوان فصل الخطاب نظام مردمسالار ديني ايستادگي كرده و از فرمان ايشان تبعيت نكنند، در جامعه ايراني ايزوله مي‌شوند و حتي اگر مدتي بتوانند فعاليت تبليغاتي كنند، در نهايت مانند عبدالله نوري به طور اتوماتيك از ذهن مردم فراموش مي‌شوند.
بهاري افزود: امروز هيچ جرياني بدون تعامل مثبت و سازنده و لابي‌ با رهبري در ايران نمي ‌تواند فعاليت كند و دليل اصلي اين مساله، پايگاه مردمي حاكميت است كه مشروعيت خود را از مردم مي‌گيرد و جدا از مشروعيت مردمي از مشروعيتي تحت عنوان مشروعيت مذهبي برخوردار است.
وي با بيان اينكه جريانات و افرادي كه در ايران دنبال براندازي نرم هستند، بايد بدانند اولين سئوالي كه در ذهن مردم شكل مي‌گيرد و اگر پاسخ قانع‌كننده نداشته باشد، طرد مي شوند اين است كه بعد از براندازي و انقلاب رنگين چه حكومتي مي‌خواهند تشكيل دهند، تصريح كرد: بسياري از افرادي كه درباره براندازي صحبت مي‌كند درباره آلترناتيو جمهوري اسلامي ساكت مي‌ مانند و يا از كساني اسم مي‌ برند كه مشروعيتي در بين مردم ندارند و حتي يك روز نمي‌توانند حاكميت نيم‌بند هم در ايران داشته باشند.
"معتقدم بهترين حالت اين است كه طرفداران نظريه براندازي نرم، جمهوري اسلامي را به عنوان حكومتي ريشه‌دار كه موجود و داراي ظرفيت‌ها و چارچوب‌هاي خاص خود است و هر دو سال يك بار هم از مردم راي مي گيرد، بپذيرند و در قالب تعامل با اين نظام فعاليت كنند ".
همكار رسانه‌هاي انگليسي و آمريكايي در ادامه با مقايسه شرايطي كه در روزهاي اخير پس از انتخابات رياست جمهوري دهم رخ داد با حوادث تروريستي اول انقلاب، اظهار داشت: گر چه تحولات اوائل انقلاب شديدتر بود و هنوز حكومت شكل كامل نگرفته بود و نهادهاي مردمي ريشه‌دار نشده بودند كه توان پاسخ‌گويي به اقدامات مجاهدين خلق (منافقين) را داشته باشند، اما حركت‌هاي صورت گرفته به دليل مشروعيت نظام و رهبري حكومت، راه به جايي نبرد.

* منافقين الگويي براي مدعيان خروج از حاكميت هستند
بهاري افزود: جريانات اخير در تهران فاقد رهبري بود و حتي ميرحسين موسوي صرفا سمبلي براي اين جريان تلقي مي شد كه بعد از 20 سال دوري از سياست وارد موجي شد كه او و دوستانش را مي‌برد و خواسته‌هاي اجتماعي و فرهنگي و رواني مردم كه با مطالبات غربي ها مخلوط شده بود، ‌نتوانست جرياني شكل دهد.
وي ادامه داد: اگر در آينده از شخص آقاي موسوي و كساني كه در تجمعات خياباني به دعوت و حمايت از او شركت كرده بودند، سئوال شود چه خواسته و مطالبه‌اي داشتند، نمي‌توانند به طور مشخص بگويند چه مي‌خواهند و علت اين بود كه كسي كه 20 سال از سياست دوري كرده و در فرهنگستان كار كرده و هميشه خود را نقاش معرفي كرده و نهايتا در چند جلسه مجمع شركت كرده، نتوانست در قامت سياستمدار موفق ظاهر شود.
به گزارش فارس، نماينده نيوزويك در كشورمان درباره پيوند نيروهاي سياسي داخل كشور با جريان اپوزيسيون نيز اظهار داشت: اپوزيسيون خارج از كشور هيچ پايگاه سياسي ندارند و حتي در جريان تجمعات اخير ديديم با وجود آنكه گروه‌هايي چون مجاهدين خلق (منافقين) سعي كرد از طريق موج سواري و برخي عوامل به نيات خود در داخل كشور دست يابد، هيچ موفقيتي نداشته و مردم نسبت به هواداران آنها اعلام برائت كردند.
بهاري افزود: بدون ترديد گره خوردن سرنوشت گروه‌هايي كه در داخل كشور فرصت فعاليت سياسي دارند با كساني كه جايگاهي بين مردم ندارند، غلط است و مرگ سياسي آنها را رقم مي‌زند و مجاهدين خلق (منافقين) كه امروز ديگر از قالب سازماني به يك فرقه تبديل شده اند، بهترين الگوي عبرت‌آموز براي كساني است كه سوداي خروج از حاكميت و فعاليت سياسي بيرون مرزها را دارند.
وي تاكيد كرد: هر كس از مردم ايران دور شود، خواه ناخواه پروسه‌اي را طي مي‌كند كه گروه رجوي طي كرده‌ و بايد به مرگ سياسي تن دهند و يا مانند اپوزيسيون خارج نشين دنبال كاسبي و تجارت بروند و هر از گاه مثل سلطنت طلبان يك جمله سياسي بگويند و خيال كنند كه وظيفه خود را انجام داده‌اند و چهره‌اي سياسي هستند.
اين همكار رسانه‌هاي آمريكايي و انگليسي در پايان خبرنگاران را از همكاري با رسانه‌هاي ايراني خارج از كشور بر حذر داشت و تاكيد كرد كه اين راه به جايي نمي‌ رسد و باتلاقي است كه هر كس در آن دست و پا بزند، از نقطه اي به نقطه اي ديگر مي‌ رود و نمي تواند از آن خارج شود، در عين حال به رسانه‌هاي داخل كشور به خصوص رسانه ملي توصيه كرد كه با سعه صدر بيشتر با فيلمسازان و مستندسازان و خبرنگاران جوان برخورد كنند؛ چرا كه معتقد است بسياري از آنها كه جذب رسانه‌هاي خارجي مي شوند به خاطر عدم موقعيت كاري در كشور خودشان و عدم تامين مالي در اين مسير گام بر مي دارند.
انتهاي پيام/
__________________
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 4 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 30 June 2009   #3
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

مصاحبه - سياسي
عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس در گفت‌و‌گو با فارس خبر داد:
سازماندهي تشكيلاتي برخي افراد از سوي گروههاي افراطي در حوادث اخير

خبرگزاري فارس: عضو شوراي مركزي فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم گفت: به گفته نيروهاي امنيتي برخي از نيروهاي افراطي گروههايي مانند سازمان مجاهدين، دفتر تحكيم وحدت، جبهه مشاركت و حزب كارگزاران افرادي را به صورت تشكيلاتي سازماندهي كرده بودند تا به خيابان‌ها بريزند.

ولي اسماعيلي نماينده مردم گرمي در مجلس شوراي اسلامي و عضو شوراي مركزي فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم در گفت‌وگو با خبرنگار امور مجلس خبرگزاري فارس با اشاره به دهمين مجمع فراكسيون اصولگرايان كه عصر امروز سه‌شنبه برگزار شد اظهار داشت: در اين مجمع حدود 160 نفر از اصولگرايان مجلس هشتم حضور داشتند كه در خصوص دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و مسائل و اتفاقات قبل و پس از آن صحبت شد.
وي با بيان اين مطلب كه در نشست امروز نمايندگاني از بسيج، نيروي انتظامي و وزارت اطلاعات حضور داشتند و صحبت‌هايي انجام شد، ابراز داشت: طي بررسي‌هايي كه از سوي مسئولان نيروي انتظامي انجام شده بود يك سري از منافقين و سلطنت‌طلبان وارد تجمعات خياباني شده بودند و از جهاتي نيروهاي خود را به بدنه تظاهركنندگان وارد كرده بودند تا اجتماعات خياباني به سمت خشونت و آسيب سوق پيدا كند.
عضو كميسيون فرهنگي مجلس هشتم با بيان اينكه نيروهاي امنيتي عنوان كردند اين افراد شناسايي و دستگير شده‌اند، تصريح كرد: طبق صحبت‌هاي عوامل نيروهاي امنيتي برخي از نيروهاي افراطي گروههايي مانند سازمان مجاهدين، دفتر تحكيم وحدت، جبهه مشاركت و حزب كارگزاران افرادي را به صورت تشكيلاتي سازماندهي كرده بودند تا به خيابان‌ها بريزند.
وي ادامه داد: اين تشكيلات و گروهها از طريق سرويس پيام كوتاه (SMS)، تلفن همراه و ايميل اطلاع‌رساني مي‌كردند.
اسماعيلي همچنين با اشاره به اينكه اين افراد با تجمع در خيابان‌ها شعارهاي يكساني را سر مي‌دادند كه اين شعارها در يك اتاق تدوين شده بود، تأكيد كرد: اين افراد از سوي عوامل نيروهاي امنيتي و وزارت اطلاعات شناسايي و دستگير شدند كه عملاً بعد از دستگيري آنها شاهد آرامش در جامعه بوديم.
وي گفت: طبق توضيحات نيروهاي امنيتي با دستگيري اين افراد بدنه مردم از اين گروهها و تشكيلات جدا شد.
عضو شوراي مركزي فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم ضمن بيان اين مطلب كه اين افراد با خبرگزاري‌هاي در اروپا ارتباط داشتند، عنوان كرد: شوراي نگهبان با گرفتن مجوز فرصت 5 روزه از مقام معظم رهبري براي رسيدگي و بررسي بيشتر به اعتراضات كانديداهاي رياست جمهوري و تشكيل هيئت ناظرين شبهات را به طور كامل برطرف و شفاف كرد كه در حال حاضر هيچگونه مشكل امنيتي و نظامي در كشور نداريم و آرامش در جامعه برقرار شده است.
وي در پايان اظهار داشت: برخي از طرفداران كروبي و ميرحسين موسوي و افرادي كه عقلاني و به حفظ نظام فكر مي‌كردند اظهاراتي داشتند مبني براينكه ما هم به واقعيت قضيه پي برديم و متوجه شديم كه يكسري توهماتي بوده كه افرادي تندرو درست كرده بودند.
انتهاي پيام/
©2009 Fars News Agency. All Rights Reserved
شماره : 8804091543
88/04/09 - 22:40
__________________
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 4 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #4
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

دستگیری دو مدیر عالی رتبه در جریان اغتشاشات اخیر
9 تير 1388 ساعت 11:10

شبکه اصلی هدایت و مدیریت اغتشاشات خیابانی برنامه های خود را به گونه ای طراحی و پی ریزی کرده بودند که علاوه بر تنش های بیرونی، در داخل ادارات، سازمان ها وارگان های دولتی نیز تنشج آفرینی کرده و اعتصاب عمومی کارکنان را موجب شوند.

به گزارش خبرنگار جهان، از جمله کسانی که با برنامه ریزی قبلی در صدد ایجاد اعتصاب و تنشج در وزارت نفت بود شخصی به نام "م" مدیر یکی از پالایشگاه های کشور و از مدیران عالی رتبه وزارت نفت بوده که پس از دستگیری، اعترافات گسترده ای را درباره چگونگی اقدامات و دامن زدن به ناآرامی ها در ادارات تابعه وزارت نفت انجام داده است. این فرد که در یک خانه تیمی دستگیر شده است پرده از سناریویی برداشته که بر پایه آن، گام بعدی رهبران آشوب گری و اغتشاش آفرینی در کشور، ایجاد هرج و مرج و مختل کردن سیستم اداری کشور معرفی شده است.

هر چند اقدامات این فرد با واکنش منفی کارمندان و حتی مدیران میانی وزارت نفت مواجه شد اما برنامه اصلی این شبکه، برقراری اعتصاب عمومی و دست از کارکشیدن کارگران و کارکنان صنعت نفت به عنوان یکی از اصلی ترین ادارات دولتی با هدف فلج کردن فعالیت های عادی مردم و ایجاد مشکل در کشور بوده است.
بر اساس این گزارش، به موازات غائله آفرینی این مدیر عالی رتبه نفتی، تحرکاتی نیز در وزارت راه و ترابری در حال انجام بود که در صورت موفقیت، کارکنان و کارمندان این سازمان عظیم دولتی نیز دست از کار کشیده و اعتصاب عمومی می کردند که این امر نیز با بی توجهی و عدم همکاری پرسنل این وزارتخانه خنثی و بی اثر شد. یک مدیر ارشد نیز در همین رابطه دستگیر و به اقدامات خطرناک خود اعتراف کرده است.

کد مطلب: 56046

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/vdcaiwnm.49niy15kk4.html

جهان نيوز
http://www.jahannews.com
__________________
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 4 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #5
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

آزادی پنج نفر از دستگیر شدگان سفارت
عامل اصلی هدایت آشوب ها در سفارت انگلیس کیست؟

9 تير 1388 ساعت 11:41

ازمیان بازداشت شدگان ایرانی شاغل در سفارت انگلیس چند نفر از آنها آزاد شده و تحقیقات از بقیه دستگیر شدگان در حال انجام است.

به گزارش جهان، چند روز قبل8 نفر از كارمندان محلي در سفارت انگليس كه در اغتشاشات و آشوب‌هاي اخير نقشي چشمگير داشته‌اند با حکم قضایی توسط ماموران انتظامی دستگیر می شوند که پنج نفر از آنان پس از طی مراحل قانونی به تازگی آزاد شدند. اما در میان سه نفر باقی مانده، یکی از خبرنگاران سابق پرس تی وی به نام آقای "ک" نیز حضور داشته که پس از جداشدن از این شبکه ماهواره ای متعلق به جمهوری اسلامی، به عنوان کارمند در سفارت انگلیس مشغول به فعالیت شده و در جریان ناامنی های اخیر نقش به سزایی را در انتشار آشوب ها و مدیریت پشت پرده آن بر عهده می گیرد.

هر چند این هشت نفر به عنوان عوامل اصلی سفارت انگلیس در شکل گیری و افزایش ناآرامی ها در خیابان های تهران دستگیر و به دست قانون سپرده شدند اما در این میان، اصلی ترین عامل و رابط سفارت انگلیس با اغتشاش گران و کسی که عامل به کارگیری این هشت نفر و مدیریت آنها در آشوب های خیابانی بوده است نه تنها دستگیر نشده بلکه به دلیل پوشش به ظاهر دیپلماتیک خود همچنان به فعالیت های ضد امنیتی و مخالف با قوانین جمهوری اسلامی در سفارت انگلیس ادامه می دهد.

این شخص، خانم م-م از کارشناسان ارشد سفارت انگلیس است که با وجود اینکه ایرانی می باشد اما از جانب سفارت استعمارگر پیر حمایت همه جانبه ای را شاهد بوده و در نتیجه به عنوان یکی از دیپلمات های انگلیس درایران معرفی می شود و همین پوشش، سبب رهایی او از دست ماموران ایرانی و نهادهای متولی تامین امنیت کشور می گردد.

گفتنی است که خانم "م" در جریان دعوت از برخی شخصیت های سیاسی ایرانی به سفارت انگلیس در تهران و حمایت مادی و معنوی از آنها نقش به سزائی را داشته است.

کد مطلب: 56055

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/vdcamwnm.49nim15kk4.html

جهان نيوز
http://www.jahannews.com
__________________
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 4 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #6
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

کشفیات خارق العاده از یک ساختمان انتخاباتی

8 تير 1388 ساعت 15:04

شناسایی و تعطیلی فعالیت یک ساختمان متعلق به یکی از ستادهای انتخاباتی که با دستگیری چندتن از کارکنان آن همراه بود برخلاف شانتاژ خبری رسانه های اصلاح طلب و شبکه های ماهواره ای، شواهدی را به دست داد که نشان می دهد ساکنین این ساختمان در حال انجام اموراتی به غیر از اقدامات و برنامه های انتخاباتی بوده اند.

به گزارش جهان، افراد حاضر در این ساختمان که در نزدیکی یکی از مناطق درگیری قرار داشت با نصب هفت دوربین پیشرفته، به فیلمبرداری از تجمعات و آشوب های خیابانی پرداخته و تصاویر تهیه شده را در اختیار شبکه های ماهواره ای و سایت های خبری قرار می داده اند.
همچنین، در این ساختمان که مقر اصلی فعالیتهای گروههای جوان حامی اصلاح طلبان به شمار می رفت دو اطاق استودیو تعبیه شده بود که در آن مصاحبه ها و گزارشات تلویزیونی تهیه و از شبکه های ماهواره ای پخش می شد.
دستگاه های تکثیر فوق العاده سریع اعلامیه و شبنامه هم از جمله لوازمی بود که در بازرسی از این خانه تیمی انتخاباتی به دست آمده است.

گفتنی است که بنا بر بررسی های به عمل آمده، برخی از اعضای مستقر در این مکان نقش مهمی در پراکنده کردن تجمعات به نقاط مختلف شهر و جلوگیری از فرونشستن اغتشاشات خیابانی داشته اند.

کد مطلب: 56004

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/vdcee78n.jh8p7i9bbj.html

جهان نيوز
http://www.jahannews.com
__________________
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 3 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #7
نادین
Nadine ahmed
 
نشان نادین
 
تاريخ ثبت نام: Feb 2009
مكان: fiiii albak :p
سن: 34
پاسخ‌ها: 833
روزنوشته ها: 3
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

انقلاب مخملی؟
__________________
بعيد عنك وحيد لكن مبنساكيش وازاى انا انسا يوم اتنفس و اعيش يا اغلى من عنيا يا كل الدنيا ديا يا نور نَوار حياتى يا شمس ما بتغبيش يا شمس ما بتغبيش


نادین حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از نادین بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #8
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

قوچانی: برای براندازی نظام آموزش دیده بودیم
۰۹ تير ۱۳۸۸
هر چند نزدیکان افراد اصلاح طلب دستگیر شده با فرار به جلو سعی در وارونه نشان دادن اعترافات کسانی چون تاج زاده، قوچانی، ابطحی و هدایت آقایی دارند اما قرائن و شواهد موجود نشان از آن دارد که اغلب این افراد با برنامه ای دقیق و آموزش هایی اساسی برای براندازی نظام تعلیم دیده بودند.

به گزارش جهان، معاون سابق سید محمد خاتمی که با عرصه وبلاگ نویسی تا حدودی خود را در جریان فضای سیاسی کشور تعریف کرده بود در اعترافات اشک آلود خود نکات جالب توجهی را افشا کرده است. وی که از خلع لباس شدن خود استقبال هم کرده است رسما به تحریک مردم و جوانان به انجام اغتشاش و آشوب های رسانه ای و ایجاد تشنج در فضای سیاسی کشور اعتراف کرده است.

اما در دیگر سو، یکی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی که به دلیل دست داشتن در اغتشاشات دستگیر و تحویل قانون شده است در اعترافاتی بی سابقه پرده از فعالیت هایی برداشته است که با هزینه های کلان و برای براندازی نرم و حتی براندازی مستقیم و مردمی نظام طراحی شده بود.

این در حالی است که فیلم ضبط شده اعترافات این فرد در حال آماده شدن برای پخش از صدا و سیما است ولی فشارهای بسیاری برای پخش نشدن آن به مسئولان رسانه ملی و دیگر نهادهای مسئول در حال وارد شدن است.

بر اساس این گزارش، محمد قوچانی، سردبیر و روزنامه نگار نشریات زنجیره ای هم در اعترافاتش به حضور خود در دوره های آموزشی انقلاب های مخملی در یکی ازکشورهای خلیج فارس به همراه مادر زن و همسر خود اعتراف کرده و حتی از اجرای آزمایشی این برنامه ها در سمنان خبر داده است.

هم چنین یکی از اعضای مرکزیت جبهه مشارکت که از تندروترین افراد این حزب به شمار می رود اعترافات و افشاگری هایی کرده که هم قطاران و دوستان خود را به شدت آشفته و نگران کرده است.
__________________
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از صبح بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #9
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

نقل قول:
در اصل توسط نادین نوشته شده است نمايش نوشته
انقلاب مخملی؟
اتفاقا شخصیتش به شخصیتشون می خوره
__________________
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #10
3Reza
We Will Rise Again
 
نشان 3Reza
 
تاريخ ثبت نام: Jan 2008
مكان: گربهء قلب زمين
سن: 31
پاسخ‌ها: 19,266
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

نقل قول:
مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

سرگرم باشیــــــــد
__________________
عيد من آن روزی اىست كه زحمت يك سالِ دهقان، شامِ يك شب پادشاه نباشد!
درد من تنهایی نیست بلکه مرگ ملتی است که گدایی را قناعت، بی عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حکمت خداوند می نامد!
3Reza حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از 3Reza بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #11
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

مشاور امنيت ملي عراق:
نفوذ منافقين به راهپيمايي‌هاي انتخاباتي ايران، عامل اغتشاش بود

خبرگزاري فارس: مشاور امنيت ملي عراق با تاكيد بر اينكه ثبات ايران، ثبات عراق و كل منطقه است با اشاره به راهپيمايي‌هاي پس از انتخابات رياست‌جمهوري ايران اعلام كرد كه عناصري از گروهك منافقين به جمع معترضان نفوذ كردند و سبب اغتشاش شدند.

به گزارش فارس، "موفق الربيعي " در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌اي الحيات، ثبات سياسي و امنيتي ايران را به طور كلي به سود منطقه خاورميانه و به طور خاص به سود عراق اعلام كرد.
مشاور امنيت ملي عراق با اشاره به اعتراضات خياباني به نتايج انتخابات رياست جمهوري در ايران، از نفوذ برخي عناصر گروهك منافقين به جمع آنان خبر داد.
الربيعي گفت: اخبار اطلاعاتي ما حاكي از اين است كه عناصري از گروهك مجاهدين خلق به ميان معتراضان نفوذ كردند كه اغتشاش به وجود آمده نيز كار اين عناصر است.
الربيعي افزود: اطلاعات ما نشان مي‌دهد گروه‌هاي بسيار كوچك، كم تعداد، كه در ميان آنان عناصر گروهك مجاهدين خلق [منافقين] هم بودند، به راهپيمايي‌هاي اعتراض‌آميز به نتايج انتخابات ايران، نفوذ كردند كه هم‌اينان آشوب و اغتشاش را در راهپيمايي‌ها ايجاد و آن را افزايش دادند.
مشاور امنيت ملي عراق در عين حال ورود اين عناصر به ايران را از راه عراق رد كرد و گفت: عناصر مجاهدين از كشورهاي مختلف وارد ايران شده‌اند نه از عراق. برخي هم براي ايجاد اغتشاش در ايران حضور دارند.
الربيعي با بيان اينكه اختلافات گروه‌هاي اصلاح‌طلب و اصولگراي ايران موضوعي داخلي براي ايران است تاكيد كرد كه "ما در امور داخلي ايران به هيچ وجه دخالت نمي‌كنيم و هيچ جرياني را بر جريان ديگر ترجيح نمي‌دهيم. "
الربيعي افزود: براي ما كفايت مي‌كند كه به انتخاب مردم ايران احترام بگذاريم و از آن حمايت كنيم و همچنين به نظام موجود، قوانين، قانون اساسي و نهادهاي ايران احترام بگذاريم.
مشاور امنيت ملي عراق اعلام كرد كه سياست ايران در قبال عراق چندان از به قدرت رسيدن هر كدام از جريان‌ها در ايران متاثر نمي‌شود زيرا سياست خارجي [ايران] تقريبا ثابت است و از اصولي ثابت برخوردار است.
موفق الربيعي همچنين با انتقاد از برخي رسانه‌هاي عربي و شيوه برخورد آنان با پيامدهاي انتخابات رياست جمهوري ايران آنان را كوته‌نظر توصيف كرد و گفت: اين رسانه‌ها كوته‌نظرند و گمان مي‌كنند با حمايت از اغتشاشگران ايران ضعيف مي‌شود.
مشاور امنيت ملي عراق با اشاره به موضوع ثبات ايران افزود: برخي از اين رسانه‌ها انگيزه‌هاي سياسي يا نژادي داشتند. بي‌ثباتي در ايران به معناي بي‌ثباتي در منطقه و خصوصا در عراق و خليج [فارس] است.
اين مقام عراقي در پايان تاكيد كرد: اين رسانه‌ها كوته‌نظرند، در حالي كه بلندنظري به ما مي‌گويد كه استقرار دولتي قدرتمند مانند ايران در منطقه، عاملي خواهد بود براي ثبات كل منطقه.
انتهاي پيام/.
©2009 Fars News Agency. All Rights Reserved
گزارش - بين الملل
شماره : 8804091371
88/04/09 - 19:57
__________________
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #12
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

نقل قول:
در اصل توسط 3Reza نوشته شده است نمايش نوشته

سرگرم باشیــــــــد
آن کس که نداند و نداند که نداند
در جهل مرکب ابدالدهر بماند
__________________
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #13
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

كودتاي مخملي ايران
در انديشكده آمريكايي بروكينگز طراحي شده بود


مركز سابان وابسته به انديشكده آمريكايي بروكينگز طي گزارش مفصلي راهكارهاي لازم براي كودتاي مخملي در ايران و حمايت از مخالفان نظام را قبل از انتخابات طراحي كرده بود.


به گزارش باشگاه خبرنگاران،مركز تحقيقات پيشرفته ضد تروريسم در پايگاه اطلاع رساني خود بخش‌‌ها و ابعادي از اين پروژه را منتشر كرده است.
آنچه در محوريابي ذيل‌‌الذكر گزارش 160 صفحه‌‌اي مركز سابان مشهود است، «كار ويژه» اغتشاش عمومي، و گسترش و سپس استمرار آن تا مرحله‌ فروپاشي است كه خنثي كردن آن هوشياري عمومي را مي‌‌طلبد.
در روزهاي اخير از سوي مركز سابان The Saban Center at the Brookings Institution، ايالات متحده، با بررسي سناريوهاي مختلف عليه ايران، در كنار گزينه‌‌هاي مطرح ديپلماتيك و نظامي، موضوع تغيير حكومت در ايران را از طريق كودتاي مخملي، با ايجاد اغتشاش و هدايت آن توسط اپوزيسيون، تا مرحله فروپاشي و سپس حمله‌‌ نظامي و اشغال كشور، در شرايط فعلي مناسب‌‌ترين گزينه تشخيص داده است.
اين مركز در گزارشي با عنوان "كدام راه به سمت ايران " گزينه‌هاي استراتژي جديد آمريكا در قبال ايران را بررسي كرده است.
اين گزارش توسط شش تن از استراتژيست‌هاي وابسته انستيتو بروكينگز به نام‌هاي "كنت ام پولاك " مدير سابان، "مارتين اينديك " سفير اسبق آمريكا در سرزمين‌هاي اشغالي، "دانيل ال باي من "، "سوزان مالوني "، "مايكل اي اُ هانلون "، "بوروس ريدل " تهيه شده است.
فصل ششم اين گزارش به عنوان "انقلاب مخملي "، مناسب‌ترين راه براي تغيير حكومت را حمايت گسترده از انقلاب مخملي در ايران دانسته كه در ادامه نيز آن را بهترين راه حل مشكلات آمريكا با ايران معرفي كرده كه كم‌ترين هزينه را در بر دارد.
نويسندگان اين گزارش هدف اصلي اين گزينه را براندازي حكومت ايران و ايجاد حكومتي كه بيشترين همراهي را با منافع آمريكا داشته باشد، عنوان كرده‌اند و گفته‌اند كه تعامل با اپوزيسيون داخلي جمهوري اسلامي، برگ برنده‌اي در دست آمريكاست كه از طريق آن به ايران فشار وارد ساخته و رفتار حكومت ايران را تغيير دهد.
در ادامه اين گزارش چهار چوب زماني اين سناريو شده و آمده است: انقلاب مخملي نيازمند وجود رهبران محلي در صحنه است و لذا چارچوب زماني آن منوط به شرايط حادث شده و پيدايش اين رهبران محلي، در آن شرايط خاص است كه ممكن است در چند هفته يا چند سال پديد آيد.

موسسه سابان در ادامه اين گزارش نگرش كلي به اين سياست‌ها را چنين برشمرده است:
- اين كه چگونه مي‌توان جرقه‌اي زد تا انقلاب مخملي صورت بگيرد، هنوز مبهم است، زيرا انقلاب‌هاي مخملي بسيار پيچيده‌اند.
- گفته مي‌شود كه مخالفان جمهوري اسلامي، علاقه‌مند به آمريكا هستند، لذا مي‌توانند انقلابي را رقم زنند كه به منافع آمريكا كمك كند.
- ممكن است برخي رهبران پراگماتيست درون جمهوري اسلامي، متوجه اصلاح دروني سيستم شوند و اتفاقي مشابه پرسترويكا و گلاس‌نوست شوروي در ايران پديد آيد كه طي آن ابعاد رفرم با مباني آن حكومت در تعارض قرار گيرد و موجب فروپاشي و تحقق انقلاب مخملي شود.
- هم چنين ممكن است آشوب‌هاي خياباني مانند آنچه در عصر چائوشسكو در روماني و فرديناند ماركوس در فيليپين، جمهوري اسلامي را متزلزل ساخته و فرو بپاشاند.
- آمريكا بايد چند نقش متفاوت را در تحقق انقلاب مخملي در ايران ايفا كند، از جمله واگذاري كمك‌هاي مالي، و حمايت از رهبران محلي انقلاب مخملي.
ريموندتانتر از كميته سياست ايران مي‌گويد كه ما بايد از دانشجويان و ساير گروه‌ها، براي انقلاب مخملي حمايت مخفي كنيم: اينان‌پول، فكس، اينترنت، و حمايت نياز دارند.
- آمريكا از طريق رسانه‌هايي كه تحت حمايت او هستند مانند VOA و راديو فردا، بايد افراد منتقد كم‌تر شناخته شده را به جامعه‌ي ايران معرفي كند.
- لايحه‌ي حمايت از ايران آزاد كه در سال 2006 تصويب شد به حمايت مالي و سياسي از انجمن‌هاي جامعه مدني و حقوق بشري مطبوعات ضد حكومت مي‌پردازد.
- دولت آمريكا برنامه‌هايي تصويب نموده كه از طرح‌هاي تغيير حكومت در ايران حمايت مي‌كند.
الزامات
همچنين استراتژيست‌هاي انديشكده آمريكايي بروكينگز حمايت آمريكا از اپوزيسيون ايراني، حمايت آمريكا از رهبران محلي اپوزيسيون، خنثي كردن توانايي دستگاه‌هاي امنيتي ايران در مقابله با انقلاب مخملي و نيازمندي به اطلاعات بي‌نظير و دقيق و هم‌چنين پول قابل توجه را از الزامات جدي انقلاب مخملي خود ذكر كرده اند.
در ادامه اين گزارش دو گونه رهبر به شرح ذيل براي اجراي اين سناريو در نظر گرفته اند:
- يافتن رهبران محلي مناسب كه شريك‌هاي بومي خوبي براي آمريكا در ايجاد آشوب و اغتشاش باشند.
- طيف‌شناسي عناصر اپوزيسيون كه مي‌توانند انقلاب مخملي را براي آمريكا توليد كنند:
1- اصلاح طلبان. شواهد نشان مي‌دهد كه رفرميست‌ها درصدد ايجاد يك حكومت سكولار در ايران هستند.
2- روشنفكران. اين روشنفكران در دوره رئيس جمهوري خاتمي مشروعيت ديني نظام ايران را زير سوال مي‌بردند و اكنون نيز مي‌برند، اما با سانسور روبرو شده‌اند.
3- سازمان‌هاي دانشجويي، كارگري و جامعه مدني. دانشجويان و كارگران پياده نظام انقلاب مخملي هستند كه در واقعه 18 تير 1378 در حمايت از خاتمي به صحنه آمدند، دفتر تحكيم وحدت، اكنون خود بر سر اتخاذ استراتژي درگير كشمكش‌هاي دروني است.
4- رضا پهلوي. وي به عنوان فرزند شاه سابق، خود را كاتاليزوري(تسريع كننده) مي‌شناسد كه سلطنت مشروطه را در تقابل با جمهوري اسلامي دنبال مي‌كند اما هواداري در ايران ندارد.
- بسياري از رهبران اپوزيسيون عليه يكديگر عمل مي‌كنند. اكبر گنجي از ژورناليست‌هاي اپوزيسيون مي‌گويد كه اپوزيسيون سازمان يافته نيست و ما رهبر نداريم.
- تاكنون رهبر كاريزماتيكي براي اپوزيسيون ايران پيدا نشده است.

در ادامه اين گزارش آمده است: برنامه‌ريزي براي حمايت از انقلاب مخملي در ايران خيلي بيش از آن كه تاكنون واشنگتن كمك كرده، براي ارتباطات و هزينه‌هاي سفرها و...، پول نياز دارد، آمريكا بايد واقعيت فساد مالي در اپوزيسيون و هدر رفت بخشي از اين پول‌ها را بپذيرد.
اين گزارش افزوده است: مداخله در امور داخلي يك كشور ديگر براي موفقيت نيازمند اطلاعات دقيق است، آمريكا بايد از رهبراني در انقلاب مخملي حمايت كند كه توانمند باشند و توسط دستگاه امنيتي ايران خريداري نشوند، متاسفانه ما (آمريكا) در ايران سفارت‌خانه نداريم و امكان سازماندهي رهبران و اپوزيسيون را نداشته و ائتلاف‌هاي درون ايران را متوجه نمي‌شويم. جامعه‌ اطلاعاتي آمريكا (شامل 16 سازمان اطلاعاتي) بايد براي كسب اطلاعات از درون ايران به جستجوي خود شتاب دهد.
همچنين در بخش ديگري از اين با تأكيد بر لزوم مداخله‌ نظامي آمريكا در امور ايران، آورده است:‌ براي تحقق يك انقلاب مخملي، حكومت ايران بايد اراده خود را براي برخورد و سركوب انتظامي آن از دست بدهد، بعيد به نظر مي‌رسد كه حكومت ايران توانايي برخورد قهرآميز با انقلاب مخملي را نداشته باشد. اگر تجمعاتي در ايران صورت گيرد و ارتش و سپاه پاسداران و بسيج و پليس، آن گونه تضعيف نشده باشند كه كنار بنشينند، در آن صورت آمريكا بايد براي مداخله‌ نظامي و دفاع از آن تجمع كننده‌ها آماده شود.
استراتژيست‌هاي مركز آمريكايي سابان « تغيير حكومت، از بين رفتن يكي از اصلي‌ترين دشمنان آمريكا با هزينه بسيار پايين و بدون تهاجم تمام عيار با انقلاب مخملي، تضعيف حكومت ايران و تغيير رفتار آن در صورت عدم تحقق انقلاب مخملي، قوي‌تر كردن نفوذ اطلاعاتي آمريكا در ايران و رهايي آمريكا از عدم تعهد به تغيير رژيم‌هاي خاورميانه و تحقق شعار دموكراسي با تغيير حكومت در ايران را جمله محاسن اين سناريو دانسته و معايب آن را نيز چنين برشمرده اند:
- ايران براي ممانعت از انقلاب مخملي، به خوبي سنگرسازي كرده است، سوزان ملاني معتقد است جمهوري اسلامي همه نوع فاجعه‌اي غير از طاعون را سپري كرده است: جنگ، ايزوله شدن، بي‌ثباتي، حملات تروريستي، انتقال رهبري، خشكسالي، زلزله‌هاي عجيب، و... لذا حكومت بسيار مستحكم است.
- نتايج رژيم چنج و تغيير حكومت مشخص نيست، از كجا معلوم كه حكومت جايگزين، به نفع آمريكا كار كند، اميدواري در اين است كه ميزان تنفر كمتر از دوره‌‌ جمهوري اسلامي باشد.
- حمايت آمريكا، موجب نفرت بيشتر ايرانيان مي‌شود و از آن به «بوسه‌ي مرگ» ياد مي‌گردد. دكتر عباس ميلاني مي‌گويد كه حتي اصلاح طلبان نيز از آمريكا مي‌خواهند كه كمتر به آنها پول بدهد، زيرا در چشم مردم بد مي‌شوند.
- نظام جمهوري اسلامي در برابر انقلاب مخملي، حاضر است به خاطر ايدئولوژي خود مقاومت كند.
در كل اين سناريو در 9 فصل شامل تحزير ايران، وسوسه كردن تهران، يك راه را تا انتها رفتن، گزينه اسيراك، واگذاري به نتانياهو، انقلاب مخملي، الهام بخشيدن به شورش، كودتا و پذيرش غيرقابل قبول‌ها طراحي شده است.

در پايان اين سناريو نيز به شرح ذيل نتيجه گيري شده است:

* مهندسي سياست يكپارچه‌ي ايران: تجميع گزينه‌ها
- هيچكدام از سياست‌ها در قبال ايران، حتي در صورت تعيين موفقيت توسط مقامات مسئول، شانس موفقيت بالايي را ندارند. هيچ گزينه‌اي تمامي منافع ملي آمريكا را با هزينه‌ي كم و حداقل ريسك تأمين نمي‌كند.
- به بيان ديگر، كليه‌ي سياست‌ها، پتانسيل بالايي در نقش‌آفريني با يكديگر را دارند.
- در واقع، مشكل ايران به قدري بزرگ است كه، هر سياست واقع‌مدارانه در قبال ايران حداقل بايد از دو گزينه يا بيشتر تشكيل شده باشد.
- حكومت اُباما متوجه اين واقعيت شده است.
- از اين گذشته، تمامي اين سناريوها مي‌تواند به عنوان تهديدات ضمني در رويكرد اقناعي مطرح باشد، كه در اين صورت از به‌كارگيري هركدامشان بهتر خواهد بود. به بيان ديگر، ايالات متحده مي‌تواند عدم تمايل ايران بر سر مذاكرات را به عنوان سخت‌-تر شدن گزينه‌هاي خود اعلام كند، كه در آن صورت گزينه‌ي نظامي مقبوليتي بيش از آن‌چه اكنون دارد پيدا خواهد كرد. استنباط بر اين است كه اگر تهران تمايل به سازش ندارد، پس خودش را در جنگي قرار داده‌است كه تمايلش را ندارد. اين تهديدات قابليت اين را دارند كه به عنوان جايگزين در سياست ايالات متحده در قبال عدم پذيرش سازش از سوي ايران مطرح شده، همچنانكه اُباما مرتباً عدم دور كردن گزينه‌ي نظامي در تصميم‌گيري را تكرار مي‌كند.
- در صورت رد مذاكرات ايران در سياست اقناعي، تمامي رويكردهاي تغيير رژيم هم‌چنان، به عنوان روش‌هاي جذاب‌تر مطرح خواهند بود. و مطمئناً روش‌هاي تغيير رژيم، تبعات ديپلماتيك كمتري از سوي منطقه و دولت‌هاي اروپايي عليه آمريكا خواهد داشت.

* تغيير رژيم
- اگرچه مطالعه‌ي هر سياست در تلفيق با گزينه‌هاي ديگر كاري غيرعملي مي‌نمايد، اما در مطالعه‌ي تطبيقي و ارائه‌ي استراتژي‌هاي متفاوت همه‌جانبه‌اي كه دولت اُباما بتواند در غالب آن گزينه‌هاي متفاوت را يكپارچه كند، سودمند خواهدبود. تغيير رژيم، استراتژي ديگري است كه نقش بسياري از متغيرها را در برخواهد گرفت.
- تاجايي‌كه امكان بهره‌گيري از هر سه روش تغيير رژيم - انقلاب مخملين، شورش و كودتا - وجود دارد، دولت آمريكا پيگيري هر سه مورد با هم را در دستوركار خود قرار مي‌دهد، تا شانس موفقيت بيشتر از پيگيري هر مورد به تنهايي باشد. انتخاب هر سه روش به دليل اثر هم‌افزايي و سينرژي نيز بهتر خواهد بود. به علاوه، اين فشار چند جانبه بر تهران، سبب خسته‌شدن توانايي‌هاي اطلاعاتي و امنيتي رژيم در روند تصميم‌گيري شده، و احتمال انجام خطا را بيشتر كرده تا ساير روش‌ها موفق شوند.
- سياست براندازنده‌ي حكومت ايران بايد شامل طرح‌ تهاجم تمام عيار باشد تا بتواند در صورت بروز اتفاقات افراطي مورد استفاده قرار گيرد. مطمئناً در صورت شكست حمايت‌هاي آشكار و پنهان، در سياست تغيير رژيم، رئيس‌جمهور بايد آماده تنها راه حل باقيمانده يعني تهاجم باشد.
- در نهايت بايد اذعان داشت كه كليه‌ي راه‌هاي تغيير رژيم نيازمند موافقت دولت آمريكا هستند به جهت آن‌كه در صورت مقابله به مثل ايران، بتوانند از پشيباني نظامي (حداقل به صورت حمله‌ي هوايي) برخوردار باشند. انقلابات مردمي تنها زماني به نتيجه مي‌رسند كه دولت‌ها نخواهند و يا نتوانند از نيروهاي نظامي خود عليه مردم استفاده كنند، دفع شورش‌ها نيز نياز به مداخله‌ي نظامي مستقيم دارد، چه در هنگام رخداد يك فاجعه، مانند آن‌چه در خليج خوك‌ها رخ داد، و چه در هنگام نزديك شدن به پيروزي نهايي، مانند افغانستان در سال 2001. كودتا نيز در اغلب اوقات نياز به خنثي كردن واحدها و تأسيسات ويژه‌اي دارند كه به آن‌ها اجازه مي‌دهد تا گسترش يابند.
- به‌علاوه، تغيير رژيم نيازمند پيگيري همزمان با گزينه‌ي تحديد مي‌باشد. در صورتي‌كه آمريكا اقدام به براندازي حكومت ايران كند، شرارت ايران در خارج سبب گسترده شدن منازعه به بحران اقتصادي، سياسي و نظامي مي‌شود. ايالات متحده مي‌خواهد با انكار ايران، به تهديد عليه همسايگاني دست بزند كه به گروه‌هاي مخالف و شورش‌ها كمك مي‌كنند. جريمه، بازدارندگي نظامي، انزوا و مبارزه‌ي اقتصادي عناصر كليدي تحديد را به تصوير مي‌كشند، تا به اين عنوان بتوان، به سياست تغيير رژيم كمك كنند.
- همان‌طور كه در بخش‌هاي قبلي بيان شد، دليل بسيار مهم يكپارچه كردن سياست‌هاي متفاوت در قبال ايران، همان است كه بتوان تغييرات را در صورت شكست يك يا چند گزينه پيش برد. توجه به پيامدهاي غيرمنتظره سياست جديد، بسيار حائز اهميت است چرا كه طبيعت چندگانه و ديناميك خاورميانه مستعد پيآمدهاي غيرمنتظره و تصادفي است. پيچيدگي و تناوب سياست در قبال ايران، نتيجه‌ي بازه‌ي وسيع تغييرات و حساسيت بالاي آن‌هاست.
- ظهور يك رهبر كاريزماتيك اپوزيسيون در ايران مي‌تواند تمامي معادلات آمريكا در خصوص ايران را چينش مجدد كند. اما اگر ايران شكست خورده و يك نفر سربربياورد و محبوبيت عامه يافته و برتري جويد، آنگاه تفكر آمريكايي با ظهور يك ماندلا، هاول، بوليوار و يا يك لخ ‌والساي ايران - كسي كه بتواند وحدت اپوزيسيون ايراني و اجماع توده را به وجود آورد، -تغيير شكل مي‌يابد. اولا ظهور اين مرد يا زن، مي‌تواند گزينه‌ي تغيير رژيم را محتمل‌تر از زمان حال كند. (وما پشتيباني آمريكا از انقلاب مردمي را در بروز حتمي يك رهبر رد نخواهيم كرد.) و دوم آن‌كه براي ايالات متحده خوشايند نخواهد بود كه به شخصي خيانت كند كه توانسته است يك اپوزيسيون دموكراتيك را از طريق گالوانيزه كردن مردم سازماندهي كند. ممكن است دولت آمريكا متقاعد گردد با پشتياني از شورش‌ها و حمله هوايي، ايران را تحت فشار قرار دهد تا از كشتن و زنداني كردن آن رهبر كاريزمايتك توسط ايران ممانعت به‌عمل آورد. و اگر ايران دست به چنين كاري بزند، آن‌گاه حمايت سياسي داخلي آمريكا و حمايت ديپلماتيك بين‌المللي، براي سياست‌هاي بيشتر تهاجمي آمريكا از جمله تهاجم زميني فراهم مي‌شود. و اگر اين رهبر از ايالات متحده درخواست عدم تحريك قوميت‌ها و عدم حمله‌ي نظامي را بنمايد تا اين‌كه تلاش‌هايش خراب نشود، آن‌گاه آمريكا قطعاً گزينه‌هاي تهاجمي را كنار خواهد گذاشت.
- آخرين نكته، برجستگي سياست‌هاي ايران در ميان كليه‌ي مسائل پيش‌روي آمريكاست. واضح‌ترين موضوع اين است كه دولت اوباما در شرايطي بايد تصميم خود مبني بر اولويت‌بندي در سياست ايران را بگيرد كه در ميانه‌ي بدترين بحران اقتصادي در 80 سال اخير قرار گرفته است. در اين شرايط رقابتي بر سر مهمتر بودن، بين سياست‌هاي مطرح شده در قبال ايران و نيازهاي اقتصادي آمريكا صورت مي‌گيرد.

* كدام راه به سوي ايران؟
- يكپارچه كردن سياست‌ها در قبال ايران، موضوعي بسيار پيچيده و مبهم است.
- ناديده انگاشتن ايران ديگر مانند گذشته يك راه واقع‌گرايانه نيست. ايران در يك بازه‌ي وسيع عمل مي‌كند و موجبات نگراني آمريكا را فراهم مي‌كند و در اين ميان اهميتي به سردرگمي آمريكا نمي‌دهد.
- و ما به دنبال زماني هستيم كه نه تنها ايران براي آمريكا سمي در خاورميانه محسوب نشود كه حتي دوست او باشد.

لازم به ذكر است كه مركز سابان كه توسط ميلياردر صهيونيست "حيم سابان "(Haim Saban) راه‌‌اندازي شده است، وابسته به انستيتو بروكينگز است.
انستيتو بروكينگز همان نقشي را در تصميم‌‌سازي استراتژيك براي حزب دموكرات به رياست جمهوري اوباما ايفا مي‌‌كند، كه انستيتو امريكن اينترپرايز براي دولت جمهوري خواهان به رهبري بوش ايفا مي‌‌نمود.
__________________
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #14
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 40
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

سال‌هاي دور از سياست
فرشاد مهدی‌پور
۰۹ تير ۱۳۸۸
آقای میرحسین موسوی سال‌ها دور از صحنه سیاست زیسته است؛ گوشه‌ای گزیده و در کسوت ریاست فرهنگستان هنر، گاهی نمایشگاه نقاشی برگزار کرده و زمانی در مجامع علمی حاضر شده است، بی آن‌که ردپایی واضح از او در مجادلات سیاسی بر جا مانده باشد. اعلام نامزدی غیرمترقبه وی در زمستان گذشته، از سوی بسیاری اقدامی در انتقاد از سیدمحمد خاتمی ارزیابی می‌شد که نامزدی‌اش را برای انتخابات اعلام کرده و در میانه میدان بود و با حضور موسوی، مجبور به‌کناره‌گیری از صحنه شد. حالا روزهایی است که موسوی یکه‌تاز اتخاذ مواضعی نادر و عجیب شده است که نه تنها با مواضع وی (ابراز شده در ایام همین انتخابات) تناسبی ندارد، بلکه گوی سبقت را از تندروها و ساختارشکنان (تعبیری از وی برای بیان تفاوت‌اش با افراطیون) ربوده است.

اول. آقای موسوی، ممکن است بر اساس یک طرح به عرصه آمده است؛ بر فرض، او و خاتمی با پیشنهاد مقابله‌جویی با بخش‌های از نظام (در صورت پیروزی یا شکست) مواجه شدند و خاتمی چنین روشی را نپذیرفته و موسوی پاسخ آری داده است. لحظات پایانی مناظره مهدی کروبی و موسوی، آنجا که کروبی، موسوی را مخاطب قرار می‌دهد که آیا شما تا آخر در صحنه باقی خواهید ماند را به یاد آورید، کروبی بر اساس چه باوری چنین سوالی را مطرح و در برابر پاسخی که می‌شنود، آرام می‌شود و سکوت اختیار می‌کند؟ مصاحبه موسوی، در 20 خرداد با هفته‌نامه تایم هم این گمانه را تقویت می‌کند که او قصد داشته از ابزار تظاهرات خیابانی (حتی در صورت رئیس‌جمهور شدن) برای پیش‌برد اهداف‌اش استفاده کند. چهره‌ای دیگر از این ماجراجویی، مکاتبات مکرر وی با مقامات عالیرتبه نظام بود (که روزانه از سوی ابوالفضل فاتح اطلاع‌رسانی می‌شد)، مکاتباتی که در وهله اول می‌تواند نشانه‌ای از همگرایی باشد و اما از زاویه موسوی، می‌شود آن را به معنای اتمام حجت تلقی کرد.

دوم. آقای موسوی از پایان رقابت‌های انتخاباتی در چندین بیانیه و اظهارنظر، حرف‌ها و مواضعی را پیش کشیده که هیچ کدام با نص صریح قانون تطابق ندارد. او که هدف‌اش را ابطال انتخابات اعلام کرده، حتی حاضر نیست به طور رسمی به شورای نگهبان شکایت برد و فقط نامه‌هایی سرگشاده انتشار داده و در آن‌ها مواردی را به صورتی مغشوش و پر ابهام بیان کرده است. وی در گامی دیگر به میان کشیدن پای مراجع تقلید و علما را خواستار شده (چهره‌هایی که به زعم موسوی اگر به وی رای نداده باشند، حامی محمود احمدی‌نژاد هم نیستند)، مراجعی که در تولید 20 سال گذشته تنها یک‌بار به دیدار آن‌ها رفته و دوران نخست‌وزیری‌اش، گویای اختلافات بسیار مهم با برخی از ایشان است. او حتی از دادن یک بیانیه که حمایت‌های خارجی را محکوم و هرگونه تجمع را محدود کند، پرهیز کرده است و به‌راحتی از خط قرمز‌های نظام عبور می‌کند. این‌ها همه در شرایطی روی می‌دهد که حجم بسیار وسیعی از رایزنی‌ها و مذاکرات با او (و برخی از چهره‌های تاثیرگذار نظیر خاتمی) صورت گرفته و در همه آن‌ها کوشیده شده تا راه حلی برای عبور از وضع فعلی یافته شود.

سوم. فضای انتزاعی حاکم بر نگاه موسوی که مثلا در دور قبلی انتخابات ریاست‌جمهوری با طرح پیش‌شرط‌های نظیر در اختیار گرفتن نیروی انتظامی و یک شبکه تلویزیونی برای رئیس‌جمهور (که هر دو اموری خلاف قانون اساسی‌اند)، عملا مانع از وردوش به صحنه رقابت‌ها شد و یا اینکه علت‌العلل ورود به این دور از رقابت‌ها را جلوگیری از انحلال سازمان مدیریت و یا شوراهای 14گانه عنوان می‌‌کرد، حالا رنگ و بویی دیگر گونه یافته است. او برنامه تلویزیونی زنده بدون مجری، برگزاری تجمع در ورزشگاه آزادی و حضور اعتراضی در حاشیه برخی مراسم را درخواست می‌کند تا به‌زعم خود، بحران پایان بیابد. برنامه‌هایی که به‌وسیله آن‌ها موضوع ابطال انتخابات زنده نگه‌ داشته می‌شود، ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد زیر سوال می‌رود و تنش تا مدتی نامحدود ادامه پیدا می‌کند. مساله متهم کردن موسوی به توطئه نیست، اما دو واقعیت بسیار نگران‌کننده در میان است: اول آن‌که همه انقلاب‌های رنگی از اختلاف انتخاباتی آغاز شده‌اند، ثانیا طرح این موضوع که ابطال انتخابات، کف خواسته‌هاست، احتمال در میان بودن اهدافی دیگر را جدی می‌کند.

ضربه مهلکی که توسط آقای موسوی و به‌واسطه بر هم زدن قاعده بازی، به حیثیت و اعتبار جمهوری اسلامی وارد شده، بر کسی پوشیده نیست. گرفتاری بزرگی که تبعات‌اش به زودی تمام نمی‌شود و آثار آن را به آسانی نمی‌توان کم‌رنگ کرد. مشی آقای موسوی در این روزها هم نشانی از مسالمت‌جویی و همراهی ندارد و این یعنی بن‌بست در دست‌یابی به یک پایان‌بندی خوش برای بحران پس از انتخابات. به راستی اگر نتیجه انتخابات چیزی جز آنچه اکنون به‌وقوع پیوسته می‌بود، آیا این نمایش‌های خیابانی با ابعادی بسیار بزرگ‌تر به اجرا در نمی‌آمد؟ سال‌ها دوری از سیاست، لجاجت و استقامت بیهوده را جایگزین تجربه و تعهد کرده است و افسوس بر سرمایه‌ای که از کف می‌رود.
__________________
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 3 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 July 2009   #15
3Reza
We Will Rise Again
 
نشان 3Reza
 
تاريخ ثبت نام: Jan 2008
مكان: گربهء قلب زمين
سن: 31
پاسخ‌ها: 19,266
روزنوشته ها: 10
ج: مقالات و اخبار پیگیر کودتای مخملی در ایران

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
آن کس که نداند و نداند که نداند
در جهل مرکب ابدالدهر بماند
دقیقا!
__________________
عيد من آن روزی اىست كه زحمت يك سالِ دهقان، شامِ يك شب پادشاه نباشد!
درد من تنهایی نیست بلکه مرگ ملتی است که گدایی را قناعت، بی عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حکمت خداوند می نامد!
3Reza حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از 3Reza بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
مخملی, انتخابات, انقلاب, سبز, سبزاندیش, سبزنشان, کودتا, کودتای مخملی, کودتای رنگی


كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)
 
ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر


كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 03:14AM مي‌باشد.


© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه
Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Theme & Persian translation by Iranclubs technical support team
اين وبگاه صرفا خدمات گفتمان فارسي بر روي اينترنت ارائه مي‌نمايد .
نظرات نوشته شده در تالارها بعهده نويسندگان آنهاست و لزوما نظر باشگاه را منعكس نمي‌كند
no new posts