بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Tuesday 9 June 2020   #166
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,968
ج: کفی الله المومنین القتال بعلی بن ابیطالب

آیا می‌دانستید ابن تیمیه در دفاع از عدم شجاعت ابوبکر ،عمر و عثمان و توجیه فرار آنان از جنگها چه میگوید!؟

الجهاد ینقسم اقساما ثلاثه ؛احدها:الدعاء الی الله عزوجل باللسان ....
جهاد به سه قسمت تقسیم میگردد
اول دعا کردن با زبان است
و بعد در انتها میگوید؛
اذن قتل عمر طائفه من الکفار بالدعاء
عمر عده ای از کفار را با دعا به قتل رسانید !
و در مورد شجاعت ابوبکر میگوید :آن شجاعتی که برای ائمه (بعنوان شرط امامت ) مطلوب است شجاعت در قلب است نه بدن ؛ فلاریب ان ابابکر کان اشجع من عمر...
منهاج السنه ۴/۴۸۲ (http://shamela.baharsound.ir/44445/8/87)و ۸/۷۹،۲۹۴ (http://shamela.baharsound.ir/44445/8/79)

پ.ن::

عبید زاکانی:
مردی را نزد خلیفه آوردند که مدعی نبوت بود و چشمانی لوچ( چپول) داشت.خلیفه گفت: این پیامبر شما چرا لوچ است؟! مریدان گفتند: لوچ نیست، دیری است به ملکوت خیره مانده !

قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Tuesday 9 June 2020   #167
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

مبارزه امیر المومنین علیه السلام با عمر بن عبد ود در جنگ خندق برتر از تمامی اعمال امت (به روایت اهل تسنن )

موفق بن احمد خوارزمی و فخر رازی از علمای اهل سنت عمری روایت کرده‌اند:

۳۰- أخبرنا الإمام الحافظ أبو الفتح عبد الواحد بن الحسن الباقرحي، أخبرنا أبو عبد اللّه محمّد بن محمّد الجويني قال: قرأت على أبي الحسن عليّ بن أحمد الواحدي، أخبرنا عبد الرّحمن بن حمدان السعدي، أخبرنا لؤلؤ القيصري، أخبرنا إبراهيم بن محمّد الصوفي، أخبرنا أبو عبد اللّه الحسين بن الحسن بن شدّاد، حدّثني محمّد بن سنان الحنظلي، أخبرنا إسحاق بن بشر القرشي، عن بهز بن حكيم، عن أبيه، عن جدّه، عن النبيّ صلّى اللّه عليه و آله أنّه قال «لمبارزة عليّ بن أبي طالب لعمرو بن عبد ود -يوم الخندق- أفضل من عمل امتي إلى يوم القيامة» .

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: مبارزه علی بن ابی طالب (علیهما السلام) با عمرو بن عبد ود از تمامی اعمال امت من تا روز قیامت برتر است.

مقتل الحسین، تالیف موفق بن احمد خوارزمی، جلد ۱، صفحه ۷۸، چاپ دار انوار الهدی

اسکن کتاب: (https://archive.org/download/Maghtal6/Maghtal6.png)
http://bit.ly/31QcMWP
پوستر: (https://ia801006.us.archive.org/28/i...9%85%D8%AA.png)
http://bit.ly/2XtoM1l

تفسیر الفخر الرازی، تالیف فخر رازی، جلد ۳۲، صفحه ۳۱، چاپ دار الفکر

اسکن کتاب: (https://ia801006.us.archive.org/28/i...akhrAlRazi.png)
http://bit.ly/2XAZeQ5
پوستر: (https://ia801006.us.archive.org/28/i...9%85%D8%AA.png)
http://bit.ly/2Y9ipxe

ابن ابی الحدید یکی دیگر از علمای اهل سنت عمری می‌نویسد:

قال شيخنا أبو الهذيل و قد سأله سائل أيما أعظم منزلة عند الله علي أم أبو بكر فقال يا ابن أخي و الله لمبارزة علي عمرا تعدل أعمال المهاجرين و الأنصار و طاعاتهم كلها و تربي عليها فضلا عن أبي بكر وحده .

شخصی از استاد ما ابو الهذیل سوال كرد که آیا منزلت و جایگاه ابی بكر در نزد خداوند بزرگ می‌باشد یا علی (علیه السلام)؟ استاد در جواب گفت: ای پسر برادرم وقتی علی با عمرو بن عبد ود در روز خندق به مبارزه بر خواست این عملش برابری كرد با اعمال و طاعات تمام مهاجرین و انصار و از اعمال آن‌ها بزرگ‌تر نیز بود چه رسد از عمل ابی بكر به تنهایی.

شرح نهج البلاغة، تالیف ابن ابی الحدید، جلد ۱۹، صفحه ۶۰، چاپ دار الکتب العلمیة

اسکن کتاب: (https://archive.org/download/EbnAbiA...iAlHadid17.png)
http://bit.ly/2LaRXzy
پوستر: (https://ia801002.us.archive.org/20/i...9%85%D8%AA.png)
http://bit.ly/2Y5GKnH

#فضائل_اهل_بیت_از_کتب_مخالفین
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Tuesday 9 June 2020   #168
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قديمي Tuesday 9 June 2020   #169
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قديمي Tuesday 9 June 2020   #170
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قديمي Wednesday 10 June 2020   #171
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

سيماى امام على عليه السلام در قرآن / ترجمه شواهد التنزيل، ص: 243
129 و نيز در اين سوره نازل شده است: وَ كَفَى اللَّهُ الْمُؤْمِنِينَ الْقِتالَ‏
و خداوند مؤمنان را از جنگيدن كفايت كرد.
(سوره احزاب آيه 25) 629- عن عبد اللّه بن مسعود إنّه كان يقرأ (و كفى اللّه المؤمنين القتال بعليّ بن أبي طالب).
عبد اللّه بن مسعود اين آيه را چنين مى‏خواند: «و كفى اللّه المؤمنين القتال بعلىّ بن ابى طالب» يعنى خداوند به وسيله علىّ بن ابى طالب مؤمنان را از جنگيدن كفايت كرد. «1» 630- 632- همين مضمون با سه سند ديگر نيز روايت شده است.
633- عن ابن عبّاس فى قوله تعالى: (و كفى اللّه المؤمنين القتال) قال: كفاهم اللّه القتال يوم الخندق بعلى بن أبي طالب حين قتل عمرو بن عبدودّ.
ابن عباس درباره سخن خداوند: «و كفى اللّه المؤمنين القتال» گفت: خداوند آنها را در جنگ خندق به وسيله علىّ بن ابى طالب از جنگيدن كفايت كرد و آن هنگامى بود كه او عمرو بن عبدودّ را كشت.
634- عن حذيفة، قال: لمّا كان يوم الخندق عبر عمرو بن عبدود، حتى جاء فوقع على عسكر النبي صلّى اللّه عليه و آله و سلّم فنادا البراز، فقال رسول اللّه: أيكم يقوم إلى عمرو؟ فلم يقم أحد إلا عليّ بن أبى طالب فإنه قام فقال له النبي: اجلس، ثم قال النبي : أيكم يقوم إلى عمرو؟ فلم يقم أحد، فقام إليه على فقال: أنا له.
فقال النبي: اجلس، ثم قال النبي لأصحابه: أيكم يقوم إلى عمرو؟ فلم يقم أحد، فقام على فقال: أنا له. فدعاه النبى صلّى اللّه عليه و آله و سلّم فقال: إنه عمرو بن‏
عبدود. قال: و أنا عليّ بن أبي طالب فألبسه درعه ذات الفضول و أعطاه سيفه ذا الفقار و عمّمه بعمامته السحاب على رأسه تسعة أكوار ثم قال له: تقدّم، فقال النبي لما ولى: اللهم احفظه من بين يديه و من خلفه و عن يمينه، و عن شماله و من فوق رأسه و من تحت قدميه.
فجاء حتى وقف على عمرو فقال: من أنت؟ فقال عمرو: ما ظننت أني أفق موقفا أجهل فيه، أنا عمرو بن عبدودّ؛ فمن أنت؟ قال: أنا علي بن أبي طالب فقال:
الغلام الذي كنت أراك في حجر أبي طالب؟ قال: نعم. قال: إنّ أباك كان لي صديقا و أنا أكره أن أقتلك، فقال له عليّ: لكنّي لا أكره أن أقتلك، بلغني أنك تعلقت بأستار الكعبة و عاهدت اللّه عزّ و جلّ أن لا يخيّرك رجل بين ثلاث خلال إلا اخترت منها خلّة؟ قال: صدقوا. قال إمّا أن ترجع من حيث جئت. قال: لا، تحدّث بها قريش.
قال: أو تدخل في ديننا فيكون لك مالنا و عليك ما علينا. قال و لا هذه. فقال له علي فأنت فارس و أنا راجل فنزل عن فرسه و قال: ما لقيت من أحد ما لقيت من هذا الغلام! ثم ضرب وجه فرسه فأدبرت، ثم أقبل إلى علي، و كان رجلا طويلا- يداوي دبر البعيرة و هو قائم- و كان علي في تراب دق لا يثبت قدماه عليه، فجعل علي ينكص إلى ورائه يطلب جلدا من الأرض يثبت قدميه و يعلوه عمرو بالسيف و كان في درع عمرو قصر فلمّا تشاك بالضربة تلقّاها علي بالترس؟؟ فلحق ذباب السيف في رأس عليّ، حتى قطعت تسعة أكوار حتّى خطّ السيف في رأس عليّ، و تسيّف علي رجليه بالسيف من أسفل فوقع على قفاه فثارت بينهما عجاجة فسمع عليّ يكبّر، فقال رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلم: قتله و الذي نفسي بيده.
فكان أوّل من ابتدر العجاج عمر بن الخطاب فإذا عليّ يمسح سيفه بدرع عمرو، فكبّر عمر بن الخطّاب فقال: يا رسول اللّه قتله. فحزّ عليّ رأسه ثم أقبل يخطر في مشيته، فقال له رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلم: يا علي إن هذه مشبة يكرهها اللّه عزّ و جلّ إلّا في هذا الموضع. فقال رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلم لعليّ: ما منعك من سلبه فقد كان ذا سلب؟ فقال: يا رسول اللّه: إنه تلقاني بعورته. فقال النبي : أبشر
سيماى امام على عليه السلام در قرآن / ترجمه شواهد التنزيل، ص: 245
يا على فلو وزن اليوم عملك بعمل أمة محمد لرجح عملك بعملهم و ذلك إنه لم يبق بيت من بيوت المشركين إلا و قد دخله و هن بقتل عمرو، و لم يبق بيت من بيوت المسلمين إلا و قد دخله عزّ بقتل عمرو.
حذيفه گفت: چون جنگ خندق پيش آمد، عمرو بن عبدودّ از خندق گذشت تا اينكه نزديك سپاه پيامبر آمد و مبارز طلبيد. پيامبر فرمود: كدام يك از شما پاسخ عمرو را مى‏دهد؟ هيچ كس بلند نشد جز علىّ بن ابى طالب كه بلند شد ولى پيامبر به او فرمود: بنشين، بار ديگر پيامبر فرمود: كدام يك از شما پاسخ عمرو را مى‏دهد؟ كسى بلند نشد جز علىّ بن ابى طالب كه بلند شد و گفت: من پاسخ او را مى‏دهم. پس پيامبر فرمود: بنشين، باز پيامبر به اصحاب خود فرمود: كدام يك از شما پاسخ عمرو را مى‏دهد؟ هيچ كس بلند نشد و على بلند شد و گفت: من پاسخ او را مى‏دهم. پس پيامبر او را دعا كرد و گفت: او عمرو بن عبدودّ است، گفت: من هم علىّ بن ابى طالب هستم! پيامبر زره خود را به على پوشانيد و شمشيرش ذوالفقار را به او داد و عمامه مخصوص خود را نه دور بر سر او پيچانيد آنگاه گفت: پيش برو! و چون على رفت گفت: خدايا او را از سمت جلو و سمت عقب و از راست و چپ و از بالاى سر و زير قدمها حفظ كن، على آمد و مقابل عمرو ايستاد و گفت: تو كيستى؟ گفت: من علىّ بن ابى طالب هستم، عمرو گفت: تو همان كودكى هستى كه در آغوش ابو طالب مى‏ديدم؟ گفت: آرى، گفت: پدر تو دوست من بود و من نمى‏خواهم تو را بكشم، على گفت: ولى من مى‏خواهم تو را بكشم، به من خبر رسيده كه تو به استار كعبه آويختى و با خدا پيمان بستى كه هيچ كس از تو سه تا درخواست نمى‏كند مگر اينكه يكى از آنها را برآورده كنى، گفت: راست گفته‏اند، گفت: يا از آنجا كه آمدى برگرد، گفت: هرگز، چون قريش همواره از آن سخن مى‏گويند، گفت: يا در دين ما داخل شو و آنچه به نفع ماست به نفع تو و آنچه به ضرر ماست به ضرر تو باشد، گفت: اين درخواست را نيز نمى‏پذيرم، على گفت: تو سواره‏اى و من پياده، در اين هنگام از
سيماى امام على عليه السلام در قرآن / ترجمه شواهد التنزيل، ص: 246
اسب خود پياده شد و گفت: آنچه از اين كودك ديدم از هيچ كس نديدم، پس بر صورت اسب خود زد و اسب پشت نمود، آنگاه به سوى على آمد.
او مردى بلند قد بود به طورى كه پشت شتر ايستاده را مداوا مى‏كرد و على بر روى خاك نرمى ايستاده بود و قدم‏هاى او بر زمين ثابت نبود و شمشير عمرو بالاى سر على بود و زره عمرو كوتاه بود، وقتى عمرو ضربه خود را فرود آورد، على سپر خود را مقابل آن قرار داد ولى انتهاى شمشير به سر على اصابت كرد، به گونه‏اى كه آن نه دور عمامه را بريد و به سر على رسيد، على دو پاى عمرو را از پايين با شمشير زد و عمرو به پشت خود بر زمين افتاد و ميان آنان گردى برخاست و شنيدند كه على تكبير مى‏گويد، پيامبر خدا فرمود: سوگند به كسى كه جانم در دست اوست كه او را كشت.
نخستين كسى كه به طرف آن گرد و غبار رفت عمر بن خطاب بود كه على را ديد كه شمشيرش را به زره عمرو مى‏كشد، پس عمر بن خطاب تكبير سر داد و گفت: يا رسول اللّه او را كشته است، پس على سر او را از بدن جدا كرد سپس به راه افتاد در حالى كه در راه رفتن حالت مخصوصى به خود گرفته بود. پيامبر به او گفت: يا على اين نوع راه رفتن را خداوند دوست ندارد مگر در اين موضع. آنگاه پيامبر به على گفت: چه باعث شد كه چيزهاى قيمتى او را برنداشتى؟ گفت يا رسول اللّه او با عورت خود مانع از اين كار شد، پيامبر فرمود: مژده باد بر تو يا على! اگر عمل امروز تو را با عمل امت محمد مقايسه كنند، عمل تو به عمل آنان ترجيح داده مى‏شود و اين بدان جهت است كه خانه‏اى از خانه‏هاى مشركان نيست مگر اينكه با كشته شدن عمرو، سستى بر آن وارد شد و خانه‏اى از خانه‏هاى مسلمانان نيست مگر اينكه با كشته شدن عمرو، عزت بر آن وارد شد.
635- عن علي قال: خرج عمرو بن عبدودّ يوم الخندق معلّما مع جماعة من قريش فأتوا نقرة من نقر الخندق فأقحموا خيلهم فعبروه و أتوا النبي و دعا عمرو البراز فنهضت إليه، فقال رسول اللّه : يا علي إنه عمرو. قلت: يا رسول اللّه‏
سيماى امام على عليه السلام در قرآن / ترجمه شواهد التنزيل، ص: 247
و إنى على! فخرجت إليه و دعوت بدعاء علّمنيه رسول اللّه صلى اللّه عليه و آله و سلم: اللهم بك أصول و بك أجول و بك أدرء فى نحره. فنازلته و ثار العجاج فضربني ضربة في رأسي فعملت فضربته فجندلته و ولّت خيله.
على گفت: روز خندق، عمرو بن عبدودّ با گروهى از قريش كنار قسمتى از خندق آمدند و با اسب‏هايشان از آن گذشتند و نزديك پيامبر آمدند و عمرو مبارز طلبيد، پس من براى دفع او برخاستم، پيامبر فرمود: يا على او عمرو است. گفتم: يا رسول اللّه من هم على هستم! پس بيرون شدم و دعايى را كه پيامبر به من ياد داده بود خواندم، «پروردگارا به مدد تو حمله مى‏كنم و به مدد تو جولان مى‏دهم و به مدد تو گلويش را مى‏شكافم، پس بر او فرود آمدم و غبارى برخاست و ضربتى بر سر من زد، من نيز دست به كار شدم و ضربتى بر او زدم و بر زمين انداختم و سپاه او شكست خورده فرار كردند.
636- عن بهز بن حكيم عن أبيه عن جده عن النبى أنه قال: لمبارزة على بن أبي طالب لعمرو بن عبدودّ يوم الخندق أفضل من عمل أمتى إلى يوم القيامة.
بهز بن حكيم از پدر و جدّ خود نقل مى‏كند كه پيامبر فرمود: مبارزه علىّ بن ابى طالب با عمرو بن عبدودّ در روز خندق از عمل امت من تا روز قيامت افضل است. «1»حسكاني، عبيد الله بن عبد الله - جعفرى، يعقوب، سيماى امام على عليه السلام در قرآن / ترجمه شواهد التنزيل، 1جلد، اسوه - قم، چاپ: اول، 1381 ش.

قديمي Wednesday 10 June 2020   #172
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تحریف

حسادت به فضائل امیرالمومنین علی علیه السلام و دروغگویی آشکار!!!

...یکی از فضیلتهایی که مولا امیر مومنان علیه السلام در جنگ #خندق داشتند ،
کشتن عمرو بن عبدود بود که از پهلوانان کفار و مشرکین بود ..

عمرو بن عبدود کسی بود که هيچ ‌كسي از صحابه جرأت نکرد که بگويند من به جنگ با عمرو بن عبدود ميیروم.....
و وقتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نخست فرمودند چه کسی حاضر است که به جنگ با او برود؟
تمام صحابه سکوت اختیار کردند پیامبر صلی الله علیه و آله این جمله را چند بار تکرار فرمودند؛
تا اینکه حیدر کرار فرمود انا یا رسول الله ..

و بعد از اینکه امير المومنين علی علیه السلام عمرو بن عبدود پهلوان جنگجوی کفار را بر زمين زد و به قتلش رساند، پيامبر فرمودند:

لمبارزة علي بن أبي طالب لعمرو بن عبد ود يوم الخندق أفضل من أعمال أمتي إلى يوم القيامة .

مبارزه علي بن ابي طالب با عمرو بن عبدود در روز #خندق برتر از عبادت تمام امتم تا روز قيامت مي ‌باشد..

_
از آنجایی که وجود چنین فضیلتی برای مولا علی باعث حسادت مخالفین میشود
لذا دست به دامن تحریف زدند!!!

پس از نقل این روایت ،
علمای مکتب سقیفه در پاورقی کتاب مستدرک حاکم نوشته که ذهبی روایت را رد کرده است و گفته است :

قبح الله رافضيا افتراه ..

ملاحظه کردید که در پاورقی مثلا جناب ذهبی گفته روایت جعلی است و رافضی ها ( شیعیان ) این دروغ را گفته اند....

اما از آنجایی که دروغ گو خود کم حافظه میباشد خودشان را رسوا میکنند ..

وقتی این روایت رو در کتب اهل سنت جستجو میزنیم میبینم که در کتاب جامع الاحاديث،
بعد از نقل روایت ،
سیوطی گفته روایت را ذهبی صحیح دانسته است!!

یافتن علت این دروغگویی‌های آشکار مکتب سقیفه با شما

قديمي Wednesday 10 June 2020   #173
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تفاوت عظیم منزلت امیرالمؤمنین علی علیه السلام بر ابوبکر بن ابی قحافه در نزد خداوند متعال،
به اعتراف علمای اهل تسنن

قال شيخنا أبو الهذيل وقد سأله سائل أيما أعظم منزلة عند الله ، علي أم أبو بكر ؟ فقال : يا بن أخي ، والله لمبارزة علي عمراً يوم الخندق تعدل أعمال المهاجرين والأنصار وطاعاتهم كلها وتربي عليها فضلاً عن أبي بكر وحده .

إبن أبي‌الحديد المدائني المعتزلي، ابوحامد عز الدين بن هبة الله بن محمد بن محمد (متوفاى655 هـ)، شرح نهج البلاغة، ج19، ص60، تحقيق: محمد عبد الكريم النمري، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت / لبنان، الطبعة: الأولى، 1418هـ - 1998م.

ابن ابي الحديد شارح نهج البلاغه مي‌گويد:

شخصی از استاد ما ابو الهذيل سؤال كرد آيا منزلت و جايگاه ابوبكر در نزد خداوند بزرگ می‌باشد يا علي (علیه السلام)؟

استاد در جواب گفت:
اي پسر برادرم وقتی علی با عمرو عبدود در روز #خندق به مبارزه برخاست اين عملش برابري كرد با اعمال و طاعات تمام مهاجرين و انصار و از اعمال آنها بزرگتر نيز بود ،
چه رسد از عمل ابی بكر به تنهايی.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

قديمي Wednesday 10 June 2020   #174
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

رشادت های حضرت امیرالمومنین علی بن ابی طالب صلوات الله علیه در جنگ #خندق

كَقَوْلِهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ لَمُبَارَزَةُ عَلِيٍّ عَلَيْهِ السَّلَامُ مَعَ عَمْرِو بْنِ عَبْدِ وُدٍّ [الْعَامِرِيِّ] «أَفْضَلُ مِنْ عَمَلِ أُمَّتِي إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ» ، فَلَمْ يَقُلْ مِثْلُ عَمَلِهِ بَلْ قَالَ: أَفْضَلُ كَأَنَّهُ يَقُولُ: حَسْبُكَ هَذَا مِنَ الْوَزْنِ والباقي جزاف.

الرازي الشافعي، فخر الدين محمد بن عمر التميمي (متوفاى604هـ)، التفسير الكبير أو مفاتيح الغيب، ج 32 ، ص ، 31 ، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت، الطبعة: الأولى، 1421هـ - 2000م.

مبارزه علي بن ابي طالب با عمرو بن عبدود در روز خندق برتر از عبادت تمام امتم تا روز قيامت مي‌باشد.
در اين روايت رسول خدا (صلي الله عليه و آله) نفرمود: که مِثل عمل امتم مي باشد؛
بلکه فرمود: افضل از اعمال امتم می‌باشد و اين می‌رساند که همين يک عمل حضرت علی (عليه السلام ) برای حضرت کافی است و بقيه اعمالش زيادی می‌باشد.
قديمي Wednesday 10 June 2020   #175
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اللهم صل علی محمد وآل ومحمد وعجل فرجهم وفرجنا بهم والعن من عاداهم

یا علی

اعتبار حدیث رد_الشمس نزد علمای اهل سنت ( ابن حجر عسقلانی )

وروى الطحاوي والطبراني في الكبير والحاكم والبيهقي في الدلائل عن أسماء بنت عميس انه صلى الله عليه وسلم دعا لما نام على ركبة علي ففاتته صلاة العصر فردت الشمس حتى صلى علي ثم غربت وهذا أبلغ في المعجزة وقد أخطأ ابن الجوزي بإيراده له في الموضوعات وكذا ابن تيمية في كتاب الرد على الروافض في زعم وضعه.

طحاوی و طبرانی در «معجم الکبیر» و حاکم نيشابوری و بيهقی در کتاب «دلائل النبوّة و معرفة احوال صاحب الشریعة» از اسماء بنت عمیس نقل نموده‌اند که پيغمبر اکرم بر روی زانوی اميرالمؤمنين خوابش برده بود، و نماز عصر از علی (علیه السلام) فوت شد، پيغمبر دعا کرد و آفتاب برگشت و علی بن ابی‌طالب نمازش را خواند.
اين يک کار شايسته‌ای در معجزه است
و ابن جوزی که این حدیث را در کتاب «الموضوعات» به عنوان حدیث ساختگی آورده، خطا نموده است
و هم‌چنین #ابن_تیمیه نیز در کتاب «الرد علی الروافض» گمان کرده که این حدیث جعلی است، اشتباه کرده است.

فتح الباري بشرح صحيح البخاري (ط. طيبة)- المؤلف: ابن حجر العسقلاني؛ - ج 7 ص 382 383

اعتبار حدیث رد الشمس نزد علمای اهل سنت ( ابن حجر هیثمی )

هیثمی در کتاب الصواعق المحرقه بعد از نقل حدیث رد الشمس می نویسد:

وحديث ردها صححه الطحاوي والقاضي في الشفاء وحسنه شيخ الإسلام أبو زرعة وتبعه غيره وردراً على جمع قالوا إنه موضوع

حديث ردّ الشمس را «طحاوي» سند آن را صحيح دانسته و «قاضي» هم در «الشفاء» سند آن را صحيح شمرده است و «شيخ الاسلام ابوزرعه» سند آنرا حسن دانسته و ديگران هم در اين رابطه از و ي پيروي كرده اند و سخن كساني كه آن را موضوع دانسته اند رد كرده اند.

الصواعق المحرقة على أهل الرفض والضلال والزندقة، ج 2، ص 376

برگشت خورشيد به خاطر امیر المومنین علیه السلام

شاہ ولی الله محدث دهلوی در کتاب اذاله الخفاء یک سند طولانی که منتهی به فاطمه دختر حسین (علیهما السلام) از اسماء بنت عمیس می‌شود روایت نموده که گفت: باری سر پیامبر (صلی الله علیه و آله) در بغل حضرت علی (علیه السلام) گذاشته بود و به آن حضرت وحی نازل می‌شد. هنگامی که سنگینی از رسول خدا زائل شد. به من فرمود: ای علی! آیا نماز فرض را خواندی؟ گفتم نه، فرمود: بار‌الها تو می‌دانی که او مشغول کار تو و پیامبرت بوده است پس خورشید را برای او برگردان، خورشید به دنبال خود برگشت آن حضرت نماز گذارد، سپس غروب کرد.

و باز در یک سند دیگر که به روایت فاطمه بنت حسین (علیهما السلام) از اسماء بنت عمیس می‌رسد، آورده که گفته است: هنگامی که وحی بر آن حضرت نازل می‌شد، سنگینی نزدیک به بی‌هوشی به آن حضرت دست می‌داد، یک روز بر آن حضرت وحی نازل می‌شد در حالی که سر ایشان در بغل حضرت علی (علیه السلام) بود، نزدیک بود خورشید غروب کند که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) سرش را بلند نموده، پرسید: آیا نماز عصر را خواندی، ای علی؟ گفتم خیر. یا رسول الله! پیامبر از خدا خواست تا خورشید را به عقب برگرداند، خورشید به فرمان خداوند به عقب برگشت، تا این که نماز عصر را ادا کرد. پس من خورشید را بعد از غروب دیدم هنگامی که به عقب برگشت.

حافظ جلال الدین سیوطی در جزء «کشف الابس عن حديث رد الشمس» گفته است:
به درستی که حديث برگشت خورشید، معجزه‌ای از معجزات پیامبرمان بود، که آن را ابو جعفر طحاوی و دیگری صحیح دانسته است.

اهل بیت از دیدگاه اهل سنت، تألیف امین الله کریمی (از مفتیان اهل سنت عمری تایباد)، صفحه ۶۶-۶۷

اسکن کتاب:
http://bit.ly/2BAtD3L
پوستر:
http://bit.ly/2EMx37r

➖➖➖➖➖
قديمي Wednesday 10 June 2020   #176
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قديمي Monday 4 January 2021   #177
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
یا علی
الْحَمْدُلِله الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلایَةِ أَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ عَلیِّ بنِ أَبِی طالِبٍ وَ الْأَئِمَّةِ الْمَعْصُومیٖن عَلَیْهِمُ السَّلامُ
یا محمد یا رسول الله
یا حسین
یا محمد یا رسول الله

یا محمد یا علی یا فاطمه یا صاحب الزمان و ادرکنی ولا تهلکنی
لَبيْكَ يٰا عَليْ
یا ام ابیها

مختصر البصائر ؛ ؛ ص137

[106/ 6] وَ بِإِسْنَادِي إِلَى سَعْدِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ، عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ هَاشِمٍ‏ «3»، عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ الْبَرْقِيِّ، عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ‏ «4» أَوْ غَيْرِهِ، عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ قَالَ: قَالَ‏
مختصر البصائر، ص: 138
أَبُو عَبْدِ اللَّهِ
: «قَالَ رَسُولُ اللَّهِ
: لَقَدْ أَسْرَى بِي رَبِّي عَزَّ وَ جَلَّ فَأَوْحَى إِلَيَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ مَا أَوْحَى، وَ كَلَّمَنِي بِمَا كَلَّمَ بِهِ، وَ كَانَ مِمَّا كَلَّمَنِي بِهِ أَنْ قَالَ: يَا مُحَمَّدُ إِنِّي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا عالِمُ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ ... الرَّحْمنُ الرَّحِيمُ‏، إِنِّي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ سُبْحانَ اللَّهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ‏.
إِنِّي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا الْخالِقُ الْبارِئُ الْمُصَوِّرُ لِيَ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَى، يُسَبِّحُ لِي مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ، وَ أَنَا الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ.
يَا مُحَمَّدُ: إِنِّي‏ أَنَا اللَّهُ لا إِلهَ إِلَّا أَنَا الْأَوَّلُ فَلَا شَيْ‏ءَ قَبْلِي، وَ أَنَا الْآخِرُ فَلَا شَيْ‏ءَ بَعْدِي، وَ أَنَا الظَّاهِرُ فَلَا شَيْ‏ءَ فَوْقِي، وَ أَنَا الْبَاطِنُ فَلَا شَيْ‏ءَ دُونِي، وَ أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا بِكُلِّ شَيْ‏ءٍ عَلِيمٌ*.
يَا مُحَمَّدُ
: عَلِيٌّ أَوَّلُ مَا آخُذُ مِيثَاقَهُ مِنَ الْأَئِمَّةِ.
يَا مُحَمَّدُ
: عَلِيٌّ
آخِرُ مَنْ أَقْبِضُ رُوحَهُ مِنَ الْأَئِمَّةِ، وَ هُوَ الدَّابَّةُ الَّتِي تُكَلِّمُهُمْ.
يَا مُحَمَّدُ
أُظْهِرُهُ عَلَى جَمِيعِ مَا أُوحِيهِ إِلَيْكَ، لَيْسَ لَكَ أَنْ تَكْتُمَ مِنْهُ شَيْئاً.
يَا مُحَمَّدُ
: أُبْطِنُهُ الَّذِي أَسْرَرْتُهُ‏ «1» إِلَيْكَ، فَلَيْسَ فِيمَا بَيْنِي وَ بَيْنَكَ سِرٌّ دُونَهُ.
يَا مُحَمَّدُ
عَلَى
مَا خَلَقْتُ مِنْ حَلَالٍ وَ حَرَامٍ عَلِيٌّ
عَلِيمٌ بِهِ» «2».

حلى، حسن بن سليمان بن محمد، مختصر البصائر، 1جلد، مؤسسة النشر الإسلامي - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1421 ق.
قديمي Sunday 30 May 2021   #178
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
قديمي Tuesday 1 June 2021   #179
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

در ۱۷ شوّال سال پنجم هجری قمری ، غزوه خندق ( أحزاب ) و کشته شدن عَمْرو بن عبدود به دست أمیرالمؤمنین علیه السّلام به وقوع پیوست .
در این جنگ ، مسلمانانِ داخل مدینة ، در اطراف شهر خندقی کَندند ، مشرکین ۲۵ روز مدینه را محاصره کردند و از هر طرف که خواستند وارد شوند خندق بود . در أثناء این کار منافقین جسارت ها به پیامبر أکرم صلّی الله علیه و آله نمودند و از طرفى عَمْرو بن عبدود مبارز طلبید ، ولی کسی جرأت نکرد با او روبرو شود .
عُمَر بن خطاب از شجاعت های عَمْرو سخن گفت و در مردم ایجاد ترس کرد .
عُمَر که با این سخنان در دل مسلمانان رعب و وحشتی انداخته بود به عبدالرحمان بن عوف و طرفداران گفت
اگر عَمْرو بر ما چیره شود همه ما را خواهد کشت ، بهترین راه این است که محمّد را دست بسته تحویل آنها دهیم و خودمان به قوم مان ملحق شویم .
اینجا بود که آیاتی از سوره مبارکه احزاب نازل شد [ آیات ۱۰-۱۶ ] .
در منابع شیعی ، مدارکی است که نشان می دهد در این جنگ ، اولی و دومی ، آن چنان به هراس افتاده بودند که بت هایی را در محلّی أمن پنهان نمودند تا در صورت غلبه مشرکان ، با آشکار ساختن بتان ، خود را هم آیین مشرکان نشان دهند كه به أمر پیامبر صلّی الله علیه و آله ، أمیرمؤمنان علیه السّلام بت ها را از بین می برند .
و البتّه به لطف رسول رحمت ، آبروی این دو نفر حفظ شده و ماجرا علنی نمیشود .
در چنین شرایطی پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند چه کسی به مبارزه عَمْرو میرود تا من بهشت را برایش ضمانت کنم ؟
آقا و مولایمان اسداللہ الغالب علیّ بن ابیطالب علیه السّلام عرض كرد من به مبارزه او میروم . پیامبر سکوت فرمودند و تا سه بار این کلام را فرمودند و هر سه بار أمیرالمؤمنین برای مبارزه اعلام آمادگی نمودند .
آخر الأمر پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله اجازه فرمودند و با دستانشان عمامه بر سر آن حضرت پیچیدند و أمیر المؤمنین حرکت کردند ، در این هنگام نبیّ خدا صلّی الله علیه و آله فرمودند
بَرَزَ الإيمانُ كُلّه إلی الشِّركِ كُلِّه . تمام ایمان در مقابل تمام کفر ایستاده .
بعد از آن که عَمْرو بن عبدود اسلام اختیار نکرد و دست از جنگ برنداشت ، أمیرالمؤمنین علیه السّلام او را به یک ضربت از پا درآورد .
در این حال صدای تکبیر مسلمین بلند شد و پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله فرمودند ضربت علیّ در روز خندق از أعمال أمّت من تا روز قیامت أفضل است .
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 08:22AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه