بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي 2 هفته پيش   #1
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 20,718
Lightbulb معانی مِن (از) در لغت عرب وقران کریم

پست 1096
http://www.iranclubs.org/forums/show...157575&page=74

نقل قول:
در اصل توسط asad39 نوشته شده است
تمام موجودات دون الله هستند. حالت سومی وجود ندارد. اگر کسی من دون الله نباشد، در واقع یک اله است. شعار لا اله الا الله با این گفتارها نقض میشود.
پیامبری که حتی غیب از خود نمی داند و نمی تواند جذب نفع و دفع ضرر برای خود کند؛ چطوری می تواند من دون الله نباشد. کسی که معتقد باشد که محمد رسول الله من دون الله نیست ؛ خیلی ساده شعار لا اله الا الله را کنار زده است.
hosyn
دوست گرامی، شما اصلا کلمه (من) را از (من دون الله) بر میدارید، و از کلماتتان معلوم است که تلقی و برداشت شما از (من دون الله) «من» بیان جنس است، و حال آنکه این برداشت اساسا اشتباه است، قبلا در انجمن چند بار معانی «من» را توضیح عرض کردم، به پست شماره ۲۵۴۱ و ۲۵۴۲ در اینجا مراجعه فرمایید:

http://www.iranclubs.org/forums/show...94#post2355494

اما اکنون به مناسبت بحث خودمان توضیح بیشتری میدهم:

۱- انگشتر از طلا -- انگشتر از غیر طلا --> از در اینجا بیان جنس انگشتر میکند که از جنس طلاست.

۲- دانش‌آموزی از کلاس پنجم نمره عالی گرفته است -- دانش‌آموزی از غیر کلاس پنجم نمره عالی گرفته است --> از در اینجا برای تبعیض است، یعنی دانش‌اموز بعضی از اعضای کلاس است، نه اینکه از جنس کلاس است.

۳- سفرم را از تهران آغاز کردم -- سفرم را از غیر تهران آغاز کردم --> از در اینجا برای مبدء بودن و ابتدای یک غایت است.

معنای سوم «من» یا «از» در همه زبانها اصل معنای آن است، و سایر معانی مثل نشویة و بیان جنس و تبعیض هم میتواند به آن برگردد، و بسیاری معانی لطیف ادبی در معنای سوم موجود است، اکنون به این مثال توجه کنید:

هر استادی که بخواهد در این دانشگاه تدریس کند باید از غیر وزارت علوم نباشد -- یعنی هر استاد این دانشگاه باید از وزارت علوم باشد.

در مثال بالا به کلمه «از» دقت کنید، هرگز نمیخواهد بگوید که استاد دانشگاه باید از جنس وزارت علوم باشد، یعنی مثلا کارمند آنجا باشد، بلکه میخواهد بگوید باید از طرف (یا جانب) وزارت علوم تعیین شده باشد، یعنی ابدا «من» و «از» در اینجا تعیین سنخ استاد نمیکند، بلکه میگوید باید مبدء استادی او و نقطه آغازین حکم استادی او باید از طرف وزارت علوم باشد، یعنی «من» ابتدای غایت و انتشاء است نه بیان جنس، البته به وجه لطیف ادبی و نوعی از مجاز.

شاید غالب موارد «من دون الله» یعنی «از غیر خدا» در قران کریم، ترجمه دقیقش این است: «از جانب غیر خدا» یا «از طرف غیر خدا» ، نه «از جنس غیر خدا» ، شما «از جنس غیر خدا» معنا میکنید و از معنای اصلی «من» بیرون میروید.

به مقاله‌ای که در اینجا معرفی فرمودند مراجعه کنید که دقیق و تحقیقی بحث کردند:

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است
به مقالۀ زیر که به مفهوم (من دون الله) پرداخته دقت کنید:
http://qhts.modares.ac.ir/article-10-23271-fa.html
hosyn
خواهش میکنم یک بار دیگر آیاتی را که مشتمل بر تعبیر «من دون الله» هستند را با عینک «من» به معنای ابتدای غایت و مبدئیت، نگاه کنید، و ببینید کدام مناسب سیاق آیات قرآن است؟

حال به ترجمه فولادوند که گفتم با آن موافق نیستم نگاه کنید:

وَ يَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ ما لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطاناً وَ ما لَيْسَ لَهُمْ بِهِ عِلْمٌ وَ ما لِلظَّالِمينَ مِنْ نَصيرٍ
(الحج 71)
و به جاى خدا چيزى را مى‏پرستند كه بر [تأييد] آن حجّتى نازل نكرده و بدان دانشى ندارند، و براى ستمكاران ياورى نخواهد بود. (71)

ببینید «به جای خدا» ترجمه کرده در حالی که کجا در عربی «من» معنای جا میدهد؟ ترجمه درست این است:

و میپرستند از طرف غیر خدا چيزى را كه بر [تأييد] آن حجّتى نازل نكرده و بدان دانشى ندارند، و براى ستمكاران ياورى نخواهد بود. (71)

حال به این آیات دقت کنید:

اتَّبِعُوا ما أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ وَ لا تَتَّبِعُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِياءَ قَليلاً ما تَذَكَّرُونَ (الأعراف : 3)

سَنُلْقي‏ في‏ قُلُوبِ الَّذينَ كَفَرُوا الرُّعْبَ بِما أَشْرَكُوا بِاللَّهِ ما لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطاناً وَ مَأْواهُمُ النَّارُ وَ بِئْسَ مَثْوَى الظَّالِمينَ (آل‏عمران : 151)

ما تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِهِ إِلاَّ أَسْماءً سَمَّيْتُمُوها أَنْتُمْ وَ آباؤُكُمْ ما أَنْزَلَ اللَّهُ بِها مِنْ سُلْطانٍ إِنِ الْحُكْمُ إِلاَّ لِلَّهِ أَمَرَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِيَّاهُ ذلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ (يوسف : 40)

http://www.iranclubs.org/forums/show...=157655&page=2
http://www.iranclubs.org/forums/show...?t=3776&page=8
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي 2 هفته پيش   #2
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: معانی مِن (از) در لغت عرب وقران کریم

پست 2541

http://www.iranclubs.org/forums/show...94#post2355494

نقل قول:
در اصل توسط مزدور ملحدمنافق غانت هالک و.....................ghanet نوشته شده است
حسین! تو عادت داری وقتی سوتی می دهی یه چند روزی ول می کنی تا آبها که از آسیاب افتاد دوباره بر می گردی روز از نو ، روزی از نو. آخرین بار که سوتی دادی درباره ملائکه و خوشگلها و چه می دانم از این حرفها بود. یه چند روزی سر کردی زیر آب بعد دوباره پیدات شد.
این بار هم چون پاسخی از شما دریافت نکردم، گفتم شاید طبق روال ول کردی رفتی، من هم بحث مربوط به امی را ختم کردم، حالا اگر دوست داری دوباره شروع کنی باید اول پاسخ پستهای گذشته را بدهی:
hosyn
هر چه شما بگوئی قبول دارم، مشکلی نیست! آمدم دیدم یک کاربر دیگر بحث با شما آغاز کرده! و میگوید: بنده پستهای کوتاه مینویسم!! با خود گفتم: شاید نمیتواند همزمان پستهای طولانی بنویسد، خوب! ناچار یکی باید مختصر باشد!

قصد داشتم تمام پستهای شما را به ترتیب پاسخ دهم، ولی این دفعه آمدم دیدم ختم کلام نوشتید! من هم از ختم شروع کردم!! هر چند وقتی دیدم جواب دادید تعجب کردم، چون گفتید اسناد شما همه را زمین‌گیر کرده، و کس نیاید به جنگ افتاده! حسین اگر چند کلمه جواب داده، خلاصه زمین‌گیر روی زمین افتاده است! حرفی ندارد تا شما مجبور شوید جواب به او بدهید! زمین‌گیر افتاده، لایق جواب نیست تا به خودتان زحمت جواب بدهید!

به هر حال از همین پست اخیر شروع میکنم و اگر خداوند متعال مشیت قاهره‌اش تعلق گرفت بقیه را هم بررسی میکنم.

نقل قول:
در اصل توسط ghanet ملحدمنافق غانت هالک و.....................ghanetنوشته شده است

اینهمه پیامبر را ول کردی رفتی سراغ جرجیس؟!

خیلی خب من هم از همین جرجیس برات آیه می آورم که ادعای شما را باطل می سازد:

نقل قول:
الدر المنثور جلد 8 صفحه 152
قَوْله تَعَالَى: {هُوَ الَّذِي بعث فِي الْأُمِّيين رَسُولا مِنْهُم} الْآيَة
أخرج عبد الرَّزَّاق وَعبد بن حميد وَابْن جرير وَابْن الْمُنْذر عَن قَتَادَة فِي قَوْله: {هُوَ الَّذِي بعث فِي الْأُمِّيين رَسُولا مِنْهُم} الْآيَة قَالَ: كَانَ هَذَا الْحَيّ من الْعَرَب أمة أُميَّة لَيْسَ فِيهَا كتاب يقرأونه فَبعث الله فيهم مُحَمَّدًا رَحْمَة وَهدى يهْدِيهم بِهِ

قسمت قرمز، بر خلاف آنچه شما نوشته اید دارد می گوید از میان عرب یا از عربها، جماعتی امی بودند نه اینکه العرب = امی = مکّي.

نقل قول:
الدر المنثور جلد 1 صفحه 343
وَأخرج أَبُو دَاوُد فِي ناسخه عَن ابْن عَبَّاس قَالَ: أول مَا نسخ من الْقُرْآن الْقبْلَة وَذَلِكَ أَن مُحَمَّدًا كَانَ يسْتَقْبل صَخْرَة بَيت الْمُقَدّس وَهِي قبْلَة الْيَهُود فَاسْتَقْبلهَا سَبْعَة عشر شهرا ليؤمنوا بِهِ وليتبعوه وليدعوا بذلك الْأُمِّيين من الْعَرَب

الامیین من العرب یعنی چه؟ یعنی بی دینهای عرب یا بگو بی دینهای مکه که کتاب آسمانی نداشتند تا اینکه خداوند رسول الله را مبعوث داشت تا برایشان کتاب آسمانی بیاورد.
سعی نکن دوباره بپیچونی که از همین جرجیس برات صدتا آیه دیگر می آورم

hosyn
دوست گرامی، اگر میخواهیم سراغ جرجیس (قتاده) برویم شرط اولش این است که عربی بلد باشیم و حرف او را بفهمیم! بیایید تا ببینیم او چه میگوید؟! شما (من) در کلام او را برای تبعیض گرفتید و حالت توصیف به (من العرب) دادید، و معنا کردید:

قتاده میگوید: آیه شریفه که میفرماید: خدای سبحان در امّیین پیامبری از آنها مبعوث کرد،، این گروه از عرب، أمّتی بودند أمّي، در آنها کتابی نبود که آن را بخوانند، پس خدای سبحان پیامبر اسلام را در بین آنها مبعوث فرمود الخ

اما (من) در کلام او میتواند برای بیان جنس باشد، و (من العرب) خبر اول، و (أمّة أمّیة) خبر بعد خبر باشد، و بنابر این سخن او دقیقا میتواند عین همان چیزی که من گفتم را بگوید:
قتاده میگوید: آیه شریفه که میفرماید: خدای سبحان در امّیین پیامبری از آنها مبعوث کرد،، این گروه، از عرب بودند(فرزندان اسماعیل)، أمّتی بودند أمّي (ساکن مکة)، (و چون در مکه بودند از زمان حضرت اسماعیل ع دربین آنها کتاب آسمانی نازل نشده بود، بر خلاف فرزندان حضرت ابراهیم از طریق اسحاق، که قبلا توضیح دادم تورات و انجیل در بین آنها نازل شده بود) در آنها کتابی نبود که آن را بخوانند، پس خدای سبحان پیامبر اسلام را در بین آنها مبعوث فرمود الخ

ببینید دقیقا میگوید: عرب که فرزندان ابراهیم ع از طریق اسماعیل ع بودند، کتاب آسمانی بین آنها نازل نشده بود، و لذا نامی نداشتند جز: أمّي، یعنی ساکنین أمّ القری از فرزندان ابراهیم ع، یعنی مکّيون.

و عبارت ابن عباس در نقل دوم شما، روشن‌تر است، میگوید: اول چیزی که از قرآن نسخ شد، امر قبله بود، و حکمت آن این بود که ابتدا جلب نظر یهود(فرزندان اسحاق که اهل کتاب بودند) شود، و ۱۷ ماه به طرف بیت المقدس (قبله اهل کتاب در سرزمین کنعان) نماز خواندند تا عده‌ای از یهود ایمان بیاورند، و وقتی آنها متابعت حضرت کردند، و راه هموار شد، بدین وسیله شروع به دعوت أمّیین (مکّیون) که از عرب بودند (یعنی فرزندان اسماعیل) بنمایند، (و در آن وقت، تغییر قبله به سوی مکّة، مناسبت تام با دعوت مکیون داشت).

ببینید باز (من) در عبارت او برای بیان جنس است، اما شما برای تبعیض گرفتید، و به خاطر دارم قبلا در بعض تاپیکها توضیحات مفصلی در فرق بین من تبعیض با من جنس با ذکر مثالهای متعدد عرض کردم.
.
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي 2 هفته پيش   #3
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 2542

hosyn
در اینجا بعض توضیح فرق من برای تبعیض با جنس آمده است:

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است
....
دوست گرامی، حرف (من) چند نوع است و در اینجا دو نوع معنای (من) را مخلوط کردید، حرف (من) و مترادفهای آن در زبانهای دیگر مثل (از) در فارسی، چون یکی از طرحواره‌های تصویری در زبانشناسی شناختی است، مشترک بین همه زبانها است و این بحث ما اختصاصی به زبان عربی ندارد، فعلا دو نوع معنای من را توضیح میدهم که یکی تبعیض است و دیگری بیان جنس:

۱- انگشتری از طلا --> برای بیان جنس انگشتر است، نه اینکه منظور این باشد که انگشتر بعضی از طلا است.

۲- عضوی از کلاس --> برای تبعیض است، یعنی بعضی از اعضای کلاس است.

مثالی که شما زدید: (از کتابی ۱۰ ورق به من میدهند) اینجا (از) برای تبعیض است، اما اگر کتابفروشی به شما بگوید: (از هر کتابی بر ای شما فرستادم) اینجا (از) بیان جنس است، و لذا اگر حتی یکی از کتابها یک ورق نداشته باشد به او اعتراض میکنید! و اگر بگوید من که گفتم (از هر کتاب)! پاسخ شما و هر آگاه به زبان، واضح است، میگویید در اینجا (از) به معنای تبعیض نیست تا بعض کتاب را هم اگر فرستاده باشی کافی باشد. و اگر طالب دقت بیشتر هستید به این مثال هم توجه کنید: ناشر به کتابفروش میگوید: (از هر کتابی، تمام آنچه در انبار داشتم برایت فرستادم).

اکنون واضح‌تر عرض کنم، کسی میگوید: (از هر دیکی، کفگیری برداشتم) اینجا (از) به معنای بعض دیک است، اما اگر بگوید: (از هر میوه‌ای درون ساک تو گذاشتم) اینجا منظور بعض میوه‌ها نیست، بلکه منظور از هر جنسی از میوه‌هاست، لذا میتواند مادر به فررزندش بگوید: (از هر میوه‌ای هر آنچه داشتم در ساک تو گذاشتم)، گاهی پدرها به فرزندان میگویند (از هر چه فکرش بکنی برایت فراهم کردم) اینجا اصلا منظور بعض آنچه فکرش بکنی نیست، بلکه یعنی از هر جنس چیزی که فکرش بکنی برای تو فراهم کردم.

در قرآن کریم، هر دو گونه تعبیر زیاد به کار رفته است، و نزد عرف هم اشتباه نمیشود، مثلا وقتی میگوید: (فکیف اذا جئنا من کل امة بشهید) هیچ کس شک نمیکند که منظور، تبعیض است، (از هر امتی شاهد میآوریم) و یا (نحشر من کل امة فوجا) ، اما وقتی میگوید: (و بثّ فیها من کل دابّة) هیچ کس احتمال نمیدهد که تبعیض منظور باشد بلکه شک نمیکند که منظور بیان جنس است و هرگز معنای تبعیض نمیدهد، و همچنین: فیهما من کل فاکهة زوجان، من کل شیء خلقنا زوجین، انبتنا فیها من کل زوج بهیج.

حال به عبارت مورد بحث خودمان برگردیم، (و اوتینا من کل شیء) نمیخواهد بگوید از هر چیزی بعض آن را داده شدیم، این خلاف مقصود اوست، نمیخواهد بگوید از هر کتابی بعض صفحاتش را به ما دادند، بلکه میخواهد بگوید: از جنس هر کتابی به ما دادند، و در این مقام اگر هر کدام از این کتابها، بعض صفحات را نداشته باشد مخاطب بر او خرده میگیرد، و عین همین تعبیر در همین سوره در چند آیه بعد، برای تخت و تاج بلقیس به کار فته است، آنجا که هدهد میگوید: (وجدت امرءة تملکهم و اوتیت من کل شیء) یعنی همه چیز به او داده شده، نه اینکه از هر چیزی بعض آن را به او داده‌اند، و اگر کسی چنین معنا کند از انس به معنای تبعیض، مخلوط کرده است دو معنای متفاوت (از) را، و لذا گمان نمیکنم بین ده‌ها ترجمه قرآن، یک ترجمه پیدا کنید که معنا کرده باشد: به بلقیس از هر چیری بعض آن داده شده است، مثل ۱۰ ورق از یک کتاب ۱۰۰ ورق، که شما مثال زدید، مثل معروف است: هر چه دلت بخواهد در اختیار اوست از شیر مرغ و جان آدمیزاد، کلمه (از) در این مثل، هرگز به معنای بعض شیر مرغ نیست.

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است
قبل از اینکه نسبت نحوی مما فی بطون را با نسقیکم بررسی کنیم یک گام دیگر نیاز است و آن توضیح انواع حرف (من یا از) است، در مثال قبلی سه جور جمله میتوانیم داشته باشیم:

۱- هم اکنون از شیر شما را پذیرایی میکنیم.

۲- هم اکنون بعضی از کارمندان مؤسسه شما را پذیرایی میکند.

۳- هم اکنون تولید پنیر از شیر را به شما نشان میدهیم.

کلمه (از) در اول بیانیة است یعنی از جنس شیر پذیرایی میشوید، و در دوم تبعیض است یعنی بعضی از کارمندان، و در سوم نشویة است یعنی پنیر از شیر نشأت میگیرد، و در اینکه نشویه همان ابتدای غایت است یا غیر آن؟ مجال بررسی هست، و نشویه مثال فراوان دارد میگویند رفتار تو از غرور است یعنی از غرور ناشی میشود و ...

در سوره مبارکه مؤمنون کلمه (لبنا) نیست، و چون با نبود مفعول دوم در کلام نوبت به (مما فی بطون) میرسد تا نقش مفعول دوم را ایفا کند لذا کلمه (من) در این سوره یکی از دو احتمال بیشتر ندارد: یا تبعیض است و یا بیانیة (مگر به تکلف تقدیر)، اما در سوره مبارکه نحل کلمه (لبنا) به عنوان مفعول دوم آمده است لذا یک احتمال دیگر که حتی از احتمالات دیگر قویتر است پیش میآید که همان نشویة بودن است، و شاهد واضح احتمال قوی نشویة بودن، وجود کلمه (من بین فرث و دم) در همین آیه سوره نحل است که در سوره مؤمنون نیست، و نیز در خود کلمه (من بین فرث و دم) اصلا اختمال تبعیض یا جنس نیست.

و ظاهرا نیاز به تذکر نباشد که این مطالب ربطی به زبان عربی ندارد و خاص عربی نیست بلکه عمومی و بین المللی است و در همه زبانها میآید.

با این توضیح، اکنون سراغ کلمه (ما) در (ممّا) میرویم، در سوره مؤمنون که (لبنا) نیست، تنها شیر مصداق (ما) است، و همین مصداق است که نقش مفعول دوم نسقیکم را ایفا میکند و (من) برای بیان جنس یا لااقل تبعیض است، اما در سوره نحل که (لبنا) هست، احتمال اقوی این است که مصداق (ما) به جای شیر، مواد غذایی موجود در دستگاه گوارش و خون باشد، و لذا (من) نشویة است، اما نکته جالبی که ما به دنبال آن هستیم این است که وقتی کلمه (لبنا) آمد اساسا احتمال تبعیض در کلمه (ممّا) توسعه مییابد! یعنی دو جور تبعیض میتوانیم داشته باشیم، تبعیض از شیری که شرب میشود و یا تبعیض از حیوانی که شیر میدهد! و وقتی (شیر) به عنوان یک عنصر نحوی در کلام نیامده باشد تبعیض دومی معنا ندارد، و همین مصحّح قول بعض مفسرین است که صاحب مجمع نقل کردند، و شاید همین رمز این است که در سوره مؤمنون (بطونها) آمده ولی درسوره نحل (بطونه) آمده است، چون در سوره مؤمنون به جهت نبود (لبنا) عقلا ممکن نیست ضمیر (بطونها) به حیوان شیر دهنده برگردد، اما در سوره نحل، تاب این هست که ضمیر (بطونه) به خود (ما) برگردد به عنوان بعض نوع حیوانی که میتواند شیر دهنده باشد و یا نشویه باشد که از حیوان ماده شیر مینوشید (ای نسقیکم لبنا مما فی بطونه لبن)، و دراین هنگام چون لفظ (ما) مذکر است هر چند حیوان شیر دهنده مؤنث است اما میتوان ضمیر مذکر به آن باز گرداند! دقیقا مثل: دختر (بشّر احدهم بالانثی) که مؤنث است اما چون برای او لفظ (ما) به کار رفته (ما بشّر به) پس میتواند ضمیر مذکر (به و یمسکه و یدسه) به او برگردد! و چون صنف حیوان ماده افراد متعدد دارد جمع بستن بطون بلامانع است، میگوییم: بطون حیوان ماده، مثل جمع بستن کلمه اذهان در اذهان بشر، و با این توضیح فقط گاو ماده شیر میدهد و دیگر گاو نر شیر نخواهد داشت! و کسانی که مدتی است منتظر شیر دادن گاو نر هستند رجع بخفي حنین خواهند شد!

میماند بررسی اینکه نسبت نحوی مما فی بطون با نسقیکم چیست؟ و آیا تفاوتی در دو سوره میکند یا خیر؟ (زمینه درک آن با توضیحات این پست فراهم شده است).
قديمي 4 روز پيش   #4
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

http://www.iranclubs.org/forums/show...?t=3776&page=8
http://www.iranclubs.org/forums/show...=157655&page=2
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
من لغت

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 09:58PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه