بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي 2 هفته پيش   #1
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 16,516
Lightbulb جنگ خندق : ضربة علی یوم الخندق افضل من عبادة الثقلین

فرازی از تاریخ

در ۱۷ شوال چه اتفاقی افتاد؟

سالروز جنگ خندق(احزاب)

.در چنین روزی در سال ۵ هجری قمری ، غزوهء خندق (احزاب) و کشته شدن عمرو بن عبدود به دست امیرالمؤمنین علیه السلام به وقوع پیوست..(۱)..

در این جنگ ، مسلمانان داخل مدینه ، در اطراف شهر خندقی کندند ؛ مشرکین ۲۵ روز مدینه را محاصره کردند و از هر طرف که خواستند وارد شوند خندق بود ؛
در أثناء این کار منافقین جسارت ها به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نمودند و عمرو بن عبدود مبارز طلبید ولی کسی جرأت نکرد با او روبرو شود ...

عمر بن خطاب از شجاعت های عمرو سخن گفت و در مردم ایجاد ترس کرد ..
...
عمر که با این سخنان در دل مسلمانان رعب و وحشتی انداخته بود به عبدالرحمان بن عوف و طرفداران گفت :

اگر عمرو بر ما چیره شود همهء ما را خواهد کشت ؛ بهترین راه این است که محمد را دست بسته تحویل آنها دهیم و خودمان به قوممان ملحق شویم!!!!

اینجا بود که آیاتی از سورهء مبارکهء احزاب نازل شد [ آیات ۱۰-۱۶ ]...(۲)

در منابع شیعی مدارکی است که نشان می دهد در این جنگ ، شیخین (*) آن چنان به هراس افتاده بودند که بت هایی را در محلی امن پنهان نمودند تا در صورت غلبهء مشرکان ، با آشکار ساختن بتان ، خود را هم آیین مشرکان نشان دهند ،
به امر پیامبر صلی الله علیه و آله، امیرمومنان علیه السلام بت ها را از بین می برند (۳)
و البته به لطف رسول رحمت ، آبروی این دو نفر حفظ شده و ماجرا علنی نمی شود...

در چنین شرایطی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :

چه کسی به مبارزهء عمرو می رود تا من بهشت را برایش ضمانت کنم ؟

آقا و مولایمان اسداللہ الغالب علی بن ابیطالب علیهما السلام فرمود :

من به مبارزهء او می روم .

پیامبر سکوت فرمودند و تا سه بار این کلام را فرمودند و هر سه بار امیرالمؤمنین برای مبارزه اعلام آمادگی نمودند.

آخرالامر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله اجازه فرمودند و با دستانشان عمامه بر سر آن حضرت پیچیدند و امیرالمؤمنین حرکت کردند ؛
در این هنگام نبی خدا صلی الله علیه و آله فرمودند :

برَزَ الايمانُ كُلّه إلي الشِّركِ كُلِّه.
به تحقیق تمام ایمان در مقابل تمام کفر ایستاد...(۴)

بعد از آن که عمرو بن عبدود اسلام اختیار نکرد و دست از جنگ برنداشت ، امیرالمؤمنین علیه السلام او را به یک ضربت از پا درآورد ...
در این حال صدای تکبیر مسلمین بلند شد و پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند :

ضربت علی علیه السلام در روز خندق از اعمال امت من تا روز قیامت افضل است...(۵)

(*) در کتب تاریخی ، دو خلیفهء اول و دوم را "شیخین" به معنای "دو پیر و دو بزرگ" می نامند.

1⃣ فیض العلام ص۷۶
2⃣ بحارالانوار ۲۲۵،۲۳۲/۲۰
3⃣ محتضر صص ۵۸،۵۹ ؛ بحارالانوار ۳۳۲/۳۰
4⃣‌‌ شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ۲۶۱/۱۳
5⃣ شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ۶۱/۱۹

یا من هو فی ام الکتاب لدینا لعلی حکیم

یا علی
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي 2 هفته پيش   #2
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: جنگ خندق : ضربة علی یوم الخندق افضل من عبادة الثقلین

حسادت به فضائل امیرالمومنین علی علیه السلام و دروغگویی آشکار

یکی از فضیلتهایی که مولا امیر مومنان علیه السلام در جنگ خندق داشتند ،

کشتن عمرو بن عبدود بود که از پهلوانان کفار و مشرکین بود ..

عمرو بن عبدود کسی بود که هيچ ‌كسي از صحابه جرأت نکرد که بگويند من به جنگ با عمرو بن عبدود ميیروم.....
و وقتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نخست فرمودند چه کسی حاضر است که به جنگ با او برود؟
تمام صحابه سکوت اختیار کردند پیامبر صلی الله علیه و آله این جمله را چند بار تکرار فرمودند؛
تا اینکه حیدر کرار فرمود انا یا رسول الله

و بعد از اینکه امير المومنين علی علیه السلام عمرو بن عبدود پهلوان جنگجوی کفار را بر زمين زد و به قتلش رساند، پيامبر فرمودند:

لمبارزة علي بن أبي طالب لعمرو بن عبد ود يوم الخندق أفضل من أعمال أمتي إلى يوم القيامة .

مبارزه علي بن ابي طالب با عمرو بن عبدود در روز خندق برتر از عبادت تمام امتم تا روز قيامت مي ‌باشد..

از آنجایی که وجود چنین فضیلتی برای مولا علی باعث حسادت مخالفین میشود
لذا دست به دامن تحریف زدند!!!

پس از نقل این روایت ،
علمای مکتب سقیفه در پاورقی کتاب مستدرک حاکم نوشته که ذهبی روایت را رد کرده است و گفته است :

قبح الله رافضيا افتراه ..

ملاحظه کردید که در پاورقی مثلا جناب ذهبی گفته روایت جعلی است و رافضی ها ( شیعیان ) این دروغ را گفته اند....
مستدرک علی الصحیحین جز 3حدیث 31/4327وپاورقی 4327
اما از آنجایی که دروغ گو خود کم حافظه میباشد خودشان را رسوا میکنند ..

وقتی این روایت رو در کتب اهل سنت جستجو میزنیم میبینم که در کتاب جامع الاحاديث،
بعد از نقل روایت ،
سیوطی گفته روایت را ذهبی صحیح دانسته است!!

سیوطی بعد از نقل همین روایت می‌گوید: ذهبی روایت را صحیح می‌داند.

لینک روایت در سایت شامله :
http://shamela.ws/browse.php/book-1438#page-8555

یافتن علت این دروغگویی‌های آشکار مکتب سقیفه با شما

یا علی

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي 2 هفته پيش   #3
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

رشادت های حضرت امیرالمومنین علی بن ابی طالب صلوات الله علیه در جنگ خندق

كَقَوْلِهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ لَمُبَارَزَةُ عَلِيٍّ عَلَيْهِ السَّلَامُ مَعَ عَمْرِو بْنِ عَبْدِ وُدٍّ [الْعَامِرِيِّ] «أَفْضَلُ مِنْ عَمَلِ أُمَّتِي إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ» ، فَلَمْ يَقُلْ مِثْلُ عَمَلِهِ بَلْ قَالَ: أَفْضَلُ كَأَنَّهُ يَقُولُ: حَسْبُكَ هَذَا مِنَ الْوَزْنِ والباقي جزاف.

الرازي الشافعي، فخر الدين محمد بن عمر التميمي (متوفاى604هـ)، التفسير الكبير أو مفاتيح الغيب، ج 32 ، ص ، 31 ، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت، الطبعة: الأولى، 1421هـ - 2000م.

مبارزه علي بن ابي طالب با عمرو بن عبدود در روز خندق برتر از عبادت تمام امتم تا روز قيامت مي‌باشد.

در اين روايت رسول خدا (صلي الله عليه و آله) نفرمود: که مِثل عمل امتم مي باشد؛

بلکه فرمود: افضل از اعمال امتم می‌باشد و اين می‌رساند که همين يک عمل حضرت علی (عليه السلام ) افضل اعمال تمامی امت است تا روز قیامت

یا علی
قديمي 2 هفته پيش   #4
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تفاوت عظیم منزلت امیرالمؤمنین علی علیه السلام بر ابوبکر بن ابی قحافه در نزد خداوند متعال،
به اعتراف علمای اهل تسنن

قال شيخنا أبو الهذيل وقد سأله سائل أيما أعظم منزلة عند الله ، علي أم أبو بكر ؟ فقال : يا بن أخي ، والله لمبارزة علي عمراً يوم الخندق تعدل أعمال المهاجرين والأنصار وطاعاتهم كلها وتربي عليها فضلاً عن أبي بكر وحده .

إبن أبي‌الحديد المدائني المعتزلي، ابوحامد عز الدين بن هبة الله بن محمد بن محمد (متوفاى655 هـ)، شرح نهج البلاغة، ج19، ص60، تحقيق: محمد عبد الكريم النمري، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت / لبنان، الطبعة: الأولى، 1418هـ - 1998م.

ابن ابي الحديد شارح نهج البلاغه مي‌گويد:

شخصی از استاد ما ابو الهذيل سؤال كرد آيا منزلت و جايگاه ابوبكر در نزد خداوند بزرگ می‌باشد يا علي (علیه السلام)؟

استاد در جواب گفت:

اي پسر برادرم وقتی علی با عمرو عبدود در روز خندق به مبارزه برخاست اين عملش برابري كرد با اعمال و طاعات تمام مهاجرين و انصار و از اعمال آنها بزرگتر نيز بود ،
چه رسد از عمل ابی بكر به تنهايی.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

یا علی
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
جنگ خندق

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 08:27AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه