بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Monday 31 August 2015   #196
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,913
ج: أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

دوست گرامی، ببینید در آیه شریفه کلماتی است که سؤال شما ناظر به بعضی از آنها است و جوابی که به تفصیل دادید مربوط به بخش دیگر است، برای واضح شدن مقصود، کلمات را رنگی میکنم تا معلوم شود(کلمات مورد سؤال شما به رنگ قرمز، و کلمات مورد جوابی که دادید که ربطی به سؤال ندارد به رنگ آبی):

ياأيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك و إن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس إن الله لا يهدي القوم الكافرين (67)

ترجمه معزي (ص: 736)
اى پيمبر ابلاغ كن آنچه را فرود آمد بر تو از پروردگارت و اگر نكنى نرسانده باشى پيام او را و خدا نگه مى داردت از مردم همانا خدا هدايت نكند گروه كافران را (67)

دوست گرامی، به سؤال خودتان که بارها تکرار کردید مراجعه کنید، تماما مربوط به کلمه (إن لم تفعل) بود، میگفتید آیه میگوید: اگر نکنی، و این (اگر نکنی) تنها در صورتی معنا دارد که قبلا نگفته باشند، و گرنه اگر قبلا گفته باشند چه معنائی خواهد داشت که بگویند اگر نگویی و اگر ابلاغ نکنی؟! و ما جواب همین سؤال خودتان را میخواهیم که طبق مبنای خودتان جواب دهید، آیا چیز زیادی درخواست کردیم؟! خلاصه این آیه که در قرآن هست، و باید معنا کنید، و دوست گرامی اگر صد مطلب دیگر بگویید و جواب این سؤال واضح خودتان را طبق مبنای خودتان ندهید بنده مجبورم دوباره تکرار کنم.

اما جوابهایی که تا کنون دادید تماما زوم کردید بر روی کلمه (ما انزل الیک) که هیچ ربطی به جواب سؤال خود شما ندارد، البته بحثهای خاص خود دارد و اگر توفیق بود کلمه به کلمه بررسی میکنیم، ولی اول شما باید ثابت کنید که طبق مبنای شما، این آیه قرآن یک معنای معقول که جواب سؤال شما را میدهد دارد تا بعد به (ما انزل) برسیم.

سؤال: با تاکید بر کلمه (إن لم تفعل) (اگر نکنی) که معلوم میشود کاری بوده که قبلا انجام نشده بوده، چه امر مهمی بوده که پس از ۲۳ سال هنوز حضرت ابلاغ نکرده بودند و با این آیه با لحن تهدیدگونه میگوید اگر نکنی اصلا رسالت خدا را ابلاغ نکرده‌ای؟ و طبق توضیح خود شما این امر بایدخودش یک آیه قران باشد، و آیات قران همه در دسترس است، پس این کدام آیه است؟

جواب: آیه ...

.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 31 August 2015   #197
hosyn
عضو ثابت

ج: أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

دوست گرامی، برای اینکه واضح شود جوابهای شما، پاسخ سؤال خود شما را نمیدهد، هفت بندی که ذکر کردید را بررسی میکنیم:

نقل قول:
گفتید: ////////////////////////اکنون شما عین سؤال خودتان را پاسخ دهید، یعنی با ذکر سند معتبر بگویید که کدام امر الهی بود که نازل شده بود و هنوز حضرت ابلاغ نکرده بودند و آیه میگوید اگر ابلاغ نکنی رسالت او را انجام نداده ای!////////////
و اما جواب :
دوست گرامی ببینید که تصریح میکنید هنوز حضرت ابلاغ نکرده بودند.

نقل قول:
((((1))))

خود قرآن در آیه ی بعد توضیح داده است:قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لَسْتُمْ عَلَى شَيْءٍ حَتَّى تُقِيمُوا التَّوْرَاةَ وَالإنْجِيلَ وَمَا أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ وَلَيَزِيدَنَّ كَثِيرًا مِنْهُمْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ طُغْيَانًا وَكُفْرًا فَلا تَأْسَ عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ )٦٨(
این خیلی عجیب است! یعنی خدا پیامبرش را تهدید میکند اگر به اهل کتاب نگویی که: اگر تورات و انجیل و ما انزل الیکم را اقامه نکنید هیچ ارزشی ندارید، و ما انزل الیک سبب طغیان و کفر بسیاری از آنها میشود، اگر این را نگویی اصلا رسالت خدا را به جا نیاورده‌ای! پس اسلام کجا رفت؟ اگر این بود باید در ادامه بفرماید و الله یعصمک من اهل الکتاب! چون طبق حرف شما تماما قبل و بعد آیه مربوط به اهل کتاب است و عین کلمه (اهل الکتاب مرتب تکرار میشود)، و مهمتر از همه اینکه این مطلب اینقدر واضح است که صدها بار قبلا ذکر شده بوده، مطلب مبهم جدیدی نیست که بگویند اگر نگویی اصلا اصل رسالت تو بر باد رفته است!

نقل قول:
(((((2))))))

هرچند طولانی میشه ولی بگذار آیه را بیشتر بررسی کنیم
بررسی آیه:برای اینکه معنی آیه را درست بفهمیم نیاز به این است که بدانیم؛اولا:" مَا أُنزِلَ "چه بود. یا به عبارتی متن ابلاغیه ای که رسول الله صلی الله علیه وسلم موظف به ابلاغش بوده چیست؟ثانیا: مخاطبین" بَلِّغْ"ابلاغیه چه کسانی هستند.برای جواب به سوال اول باید اول معنی" مَا أُنزِلَ "را بدانیم و بعد ببینیم آیا" مَا أُنزِلَ "در جاهای دیگر از قرآن ذکر شده و اگر وارد شده،به چه معنا بوده است.کلمه " مَا أُنزِلَ " بیش ۷۰ بار در ۶۰ آیه از قرآن ذکر شده که همه در مورد آیاتی است که خداوندبر پیامبرانش فرو فرستاده یا برخی از آنها در مورد نزول باران است. برای مثال: آیات 4،174،285 بقره
این رد حرف خود شما در سؤالتان است! شما گفتید إن لم تفعل میگوید باید قبلا اصلا ذکری از آن نشده باشد!

نقل قول:
(((((3))))))

جالبتر این است که بیشترین " مَا أُنزِلَ " در سوره مائده ذکر شده که جمعا ۱۷ بار است. که پنج بار بعد از همین آیه ذکر شده است و یازده بار قبل از این آیه.بررسی " مَا أُنزِلَ " قبل از این آیه:* "إِنَّا أَنْزَلْنَا التَّوْرَاهَ فِیهَا هُدًى وَنُورٌ یَحْکُمُ بِهَا النَّبِیُّونَ …………وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ" ]المائده/۴۴[ ما تورات را نازل کردیم که در آن هدایت و نور بود و پیامبران که تسلیم در برابر فرمان خدا بودند، با آن، براى یهودیان حکم مى کردند و)همچنین( علماء و دانشمندان به این کتاب الهى که به آنها سپرده شده بود و بر آن گواه بودند، داورى مى نمودند، بنابراین )از داورى کردن بر طبق آیات الهى ( از مردم نهراسید و از من بترسید و آیات مرا به بهاى ناچیز نفروشید و آنها که به احکامى که خدا نازل کرده حکم نمى کنند کافرند.* "وَکَتَبْنَا عَلَیْهِمْ فِیهَا أَنَّ النَّفْسَ بِالنَّفْسِ ……وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ"]المائده/۴۵[ و بر آنها )بنى اسرائیل ( در آن)تورات ( مقرر داشتیم که جان در مقابل جان و چشم در مقابل چشم و بینى در برابر بینى و گوش در مقابل گوش و دندان در برابر دندان، مى باشد، و هر زخمى قصاص دارد و اگر کسى آن را ببخشد )و از قصاص صرف نظر کند( کفاره )گناهان( او محسوب مى شود، و هر کسبه احکامى که خدا نازل کرده حکم نکند ستمگر است.* "وَلْیَحْکُمْ أَهْلُ الْإِنْجِیلِ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فِیهِ وَمَنْ لَمْیَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ " ]المائده/۴۷[ * ]المائده/۴۸[ و ]المائده/۴۹[ و ]المائده/۵۹[و ]المائده/۶۴[‏‏* "وَلَوْ أَنَّهُمْ أَقَامُوا التَّوْرَاهَ وَالْإِنْجِیلَ وَمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِمْ مِنْ رَبِّهِمْ لَأَکَلُوا مِنْ فَوْقِهِمْ وَمِنْ تَحْتِ أَرْجُلِهِمْ مِنْهُمْ أُمَّهٌ مُقْتَصِدَهٌ وَکَثِیرٌ مِنْهُمْ سَاءَ مَا یَعْمَلُونَ" ]المایده 66
باز ببینید تمام اینها قبلا گفته شده بوده، و معنا ندارد طبق حرف خود شما دوباره بگویند اگر نگویی اصلا ابلاغ نکرده‌ای!

نقل قول:
((((4)))))

از بررسی آیات بالا به چند نکته می رسیم؛اول: همانطور که می بینید در همه این آیات مراداز "مَا أُنزِلَ " دستورات و آیاتی است که خداوند برپیامبرانش فرستاده است.ثانیا: در همه آیات بحث از یهود و نصاری و آیاتی که بر آنها نازل شده "مَا أُنزِلَ " و دستور به رسول الله صلی الله علیه وسلم مبنی بر عدم اطاعت از آنهاست.ثالثا: دستور به مومنین که ولایت و دوستی یهود و نصاری را نپذیرند، ‏رابعا: همچنین بحث از عدم پایبندی آنها به توراه و انجیل "مَا أَنْزَلَ اللَّهُ" و دستور به اقامه تورات و انجیل بود.خامسا: اگر به آیه قبل از آیه مورد نظر نگاهی بکنیم خداوند چنین می فرماید: و اگر آنها تورات و انجیل و "مَا أَنْزَلَ اللَّهُ" را بر پا دارند خداوند به آنها نعمتهای فراوانی عطا می کند. مطمئنا در این آیه "مَا أُنْزِلَ إِلَیْهِمْ" غیر ازتورات و انجیل است چرا که قبل از آن از آندو سخن گفته. لذا منظور قرآن و اطاعت از قرآن است.
دوست گرامی، شما را به خدا خوب در کلمات خودتان دقت کنید! ببییند نه تنها جواب سؤالتان را ندادید بلکه همه اینها رد حرف خودتان است که میگویید باید مطلبی باشد که قبلا نگفته باشند! همه اینها قبلا گفته شده، پس ۲۳ سال درگیری و غزوات و ... اینها چه بوده است؟

نقل قول:
((((5))))

پس واضح است که "مَا أُنْزِلَ" چیست. ‏‏"مَا أُنْزِلَ" در قرآن آیاتی است که بر پیامبران نازل شده لذا باید در قرآن یا تورات یا سایر کلام خدا وجود داشته باشد. یعنی اگر خداوند به رسول الله صلی الله علیه وسلم گفته ابلاغ کن "آنچه که بر تو نازل شده" حتما اینکه چه بگوید نیز در قرآن ذکر کرده و این خیلی غیر منطقی است که دستور به ابلاغ باشد و اما مورد ابلاغیه در قرآن ذکر از آن نباشد.
این مطلب دقیق و ظریفی است، امروزه شما میتوانید در معتبرترین سایتهای اهل سنت ببینید که میگویند ابن مسعود تصریح میکند که ما در عهد رسول الله صریحا میخواندیم که این ما انزل چیست؟:

http://library.islamweb.net/newlibra..._no=203&ID=675

طبق نزل القرآن علی سبعة احرف، یا طبق وحی بیانی که تحدی ندارد ولی ملک وحی برای توضیح وحی تحدی میآورد ابن مسعود میگوید صریحا بیان این ما انزل را ما قرائت میکردیم:

وأخرج ابن أبي حاتم ، وابن مردويه ، وابن عساكر ، عن أبي سعيد الخدري قال : نزلت هذه الآية : يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك على رسول الله صلى الله عليه وسلم يوم غدير خم في علي بن أبي طالب .

وأخرج ابن مردويه ، عن ابن مسعود قال : كنا نقرأ على عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم : يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك أن عليا مولى المؤمنين، وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس .

http://library.islamweb.net/newlibra...k_no=66&ID=253

نقل قول:
((((6)))))

اما آیات بعد از آیه مورد نظر:‏گفتیم در همین سوره بعد از این ایه خداوند کلمه "مَا أُنْزِلَ" پنج بار بیان نموده است.خداوند دقیقا در آیه بعد می فرماید:"قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ لَسْتُمْ عَلَى شَیْءٍ حَتَّى تُقِیمُوا التَّوْرَاهَ وَالْإِنْجِیلَ وَمَا أُنْزِلَ إِلَیْکُمْ مِنْ رَبِّکُمْ" ]المائده/۶۸[‏‏"بگو ای اهل کتاب شما بر چیزی نیستید تا اینکه توراه و انجیل و " مَا أُنْزِلَ" را بر پا ندارید".‏‏"وَلَیَزِیدَنَّ کَثِیرًا مِنْهُمْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ طُغْیَانًا وَکُفْرًا فَلَا تَأْسَ عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ" )المائده/۶۸(‏‏" مَا أُنْزِلَ " بر بسیاری از آنها ) اهل کتاب( جز طغیان و کفر را افزون نمی کند.‏‏ "وَلَوْ کَانُوا یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالنَّبِیِّ وَمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِ مَااتَّخَذُوهُمْ أَوْلِیَاءَ وَلَکِنَّ کَثِیرًا مِنْهُمْ فَاسِقُونَ" ]المائده/۸۱[ اگر) اهل کتاب( به خدا و رسول و آنچه که بر او نازل شده " مَا أُنْزِلَ" ایمان می آوردند، ) غیر خدا( را به ولایتی نمی پذیرفتند."وَإِذَا سَمِعُوا مَا أُنْزِلَ إِلَى الرَّسُولِ تَرَى أَعْیُنَهُمْ تَفِیضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُوا مِنَ الْحَقِّ یَقُولُونَ رَبَّنَا آَمَنَّا فَاکْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِینَ" ]المائده/۸۳[ )گروهی از اهل کتاب( هر گاه " مَا أَنْزَلَ اللَّهُ" را شنیدند در اثر شناخت حق چشمانشان پر ازاشک می شود و می گویند: خدایا ما به تو ایمان آوردیم و ما را از شاهدان قرار بده.‏‏ "وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ تَعَالَوْا إِلَى مَا أَنْزَلَ اللَّهُ وَإِلَى الرَّسُولِ قَالُوا حَسْبُنَا مَا وَجَدْنَا عَلَیْهِ آَبَاءَنَا أَوَلَوْ کَانَ آَبَاؤُهُمْ لَا یَعْلَمُونَ شَیْئًا وَلَا یَهْتَدُونَ " ]المائده/۱۰۴[ )گروهی دیگر از اهل کتاب( هر گاه به آنها گفته شد بسوی " مَا أَنْزَلَ اللَّهُ " و رسول الله بشتابید می گویند برای ما آنچه اجدادمان بر آن بودند کافی است"
اولا ما انزل الیهم با ما انزل الیک فرق دارد، ثانیا کدام اینها سزاوار است که خدا پیامبرش را تهدید کند که اگر نکردی تمام رسالت تو بر باد رفته است؟!

نقل قول:
(((7))))

از بررسی آیات بعد اینگونه بر می آید که اولا:" مَا أَنْزَلَ "عبارت از دستورات خداوند در قرآن است و مخاطبین این آیه یهود و نصاری هستند، چون در آیه مورد نظر خداوند فرمود:" بَلِّغْ "و دقیقا در ادامه بعد فرمود: "قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ "هم دستور به ابلاغ هست و هم متن ابلاغیه. لذا"مَا أَنْزَلَ "عبارت از؛ بیان دینی حقیقی اسلام و بیان انحرافات اجتماعی و اخلاقی و عقیدتی اهل کتاب است که رسول الله صلی الله علیه وسلم موظف به ابلاغ آن به اهل کتاب بوده است.
احسنت! همه اینها در طی ۲۳ سال با خون دل گفته شده بود، نه اینکه الآن دو ماه مانده به رحلت حضرت، حالا وقت عتاب و خطاب باشد که اگر نگویی هیچ به هیچ!!!

حالا دیدید که جوابهای شما نه تنها جواب سؤال خود شما نبود بلکه بر علیه آن بود!

.
قديمي Monday 31 August 2015   #198
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
سؤال: با تاکید بر کلمه (إن لم تفعل) (اگر نکنی) که معلوم میشود کاری بوده که قبلا انجام نشده بوده، چه امر مهمی بوده که پس از ۲۳ سال هنوز حضرت ابلاغ نکرده بودند و با این آیه با لحن تهدیدگونه میگوید اگر نکنی اصلا رسالت خدا را ابلاغ نکرده‌ای؟ و طبق توضیح خود شما این امر بایدخودش یک آیه قران باشد، و آیات قران همه در دسترس است، پس این کدام آیه است؟

جواب: آیه ...

.
دوست گرامی، خواهش من این است که جواب این سؤال را کوتاه بدهید تا همه بفهمیم خلاصه چه شد؟ (آن هم با سند، و گرنه حدسیات فایده ندارد در این امر مهم و تهدید عظیم که معادل کل رسالت قرار گرفته، و بخصوص که اصل حرف شما مبنی بر این است که ترتیب آیات طبق ترنیب نزول باشد و هر آگاه به علوم قرآنی میداند که صحیح نیست، یعنی فرق است بین اینکه ترتیب آیات، امر توقیفی باشد که مشهور میگویند، و بین اینکه ترتیب آیات همان ترتیب نزول آنها باشد که احدی نگفته است.)

.

آخرين ويرايش hosyn ، Monday 31 August 2015 در 05:12PM.
تعداد 3 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 1 September 2015   #199
abaali
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Aug 2015
پاسخ‌ها: 413

با سلام
اولا بحث این شد که این آیه در ظاهر هیچ ربطی به امامت ندارد چرا که هنوز که هنوزه دوست گرامی تناقض را حل نکرده آید و این یعنی باز طفره رفتن از بحث
abaali حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Tuesday 1 September 2015   #200
abaali
عضو ثابت

مثلا وقتی معتقدید آیه 55 مایده و آیه اولی الامر ( که قطعا سالها پیش باید اولی الامر را اعلان و اعلام کرده باشد) مربوط به جانشینی علی ع است و در قرآن هست قاعدتا خود آیات قرآن شامل اعلام و اعلان و معرفی و بیان و تبلیغ و..... میشه و دیگر نمیشه گفت که آنجا اعلان!!!!!! بود و اینجا اعلام؟!!!!!!!
قديمي Tuesday 1 September 2015   #201
abaali
عضو ثابت

پس یا این آیه هیچ ربطی به امامت ندارد یا ادله ی 23 سال قبل، خیلی ساده است
سوم عزیز بزرگوار، اولا درشان نزول این آیه روایات فراوانی هست و قریب به اکثریت آنها کذب و حکایت هستند و آنچه که آوردی ابن مسعود و ابی حاتم و... مشخصه فقط به نوعی دنبال رد گم کردن هستی چرا که این روایات نزد اهل سنت موضوع و ضعیفند
بحث فعلا در مورد حل تناقض است اگر عمری بود به بررسی روایات هم میرسیم
قديمي Tuesday 1 September 2015   #202
abaali
عضو ثابت

چهارماهرچند از پاسخ های بنده بجای جواب فقط یا گفتید ربطی نداره یا تعجب کردید ولی پاسخ های بنده تعجب ندارد چرا که قرآن همین است ( البته نه مثل این آیه که در پست گذاشتند که در هیچ قرآنی نیست!!!!!! ) و جواب هم در قبل از آیه و بعد از آیه توضیح داده حال میخواهید نپذیرید مختارید
قديمي Tuesday 1 September 2015   #203
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط abaali نوشته شده است نمايش نوشته
با سلام
اولا بحث این شد که این آیه در ظاهر هیچ ربطی به امامت ندارد چرا که هنوز که هنوزه دوست گرامی تناقض را حل نکرده آید و این یعنی باز طفره رفتن از بحث
دوست گرامی، کجا بحث این شد؟! مثل خورشید برای هر منصفی واضح خواهد شد که مقصود این آیه شریفه، تنها و تنها یک کاندید بیشتر ندارد، و این از اتمام حجت الهی بر امثال شماست، بعد از ۱۵ قرن، هر چه تلاش کنید و فرار کنید از پاسخ، هیچ کاندید ضعیف دیگری ندارید که بگویید این مطلب به جای غدیر، مقصود آیه بوده است!

برهان خلف فراموش کردید؟ برهان خلف یعنی نتیجه بحث این شد؟! به‌به!!

خواهش میکنم طبق مبنای خودتان جواب سؤال خودتان را بدهید و اول معنای آیه قرآن مسلمین را حل کنید سپس به نزاع شیعه و سنی برسید!

.
قديمي Tuesday 1 September 2015   #204
hosyn
عضو ثابت

اجماع همه است که سوره شریفه مائده در واپسین روزهای حیات طیبة رسول الله نازل شده، آیه به طور واضح میفهماند ترس و خوفی از مردم در کار بوده، چاره‌ای ندارید پاسخ دهید کدام امر است که پس از فتح مکه و اوج قدرت مسلمین و در هنگامه الیوم یئس الذین کفروا من دینکم، هنوز پیامبر خدا خوف دارند و میترسند و خدا میفرماید ما شما را از مردم حفظ میکنیم؟! علاوه آنقدر این امر مهم است که معادل کل رسالت شما و خون دلهای ۲۳ سال زحمت و تلاش است!

دوست گرامی این واضحات را جواب دهید!

.
قديمي Tuesday 1 September 2015   #205
hosyn
عضو ثابت

دوست گرامی، حرفهای شما من را به یاد شش هفت سال پیش انداخت که در سایت (توحید و یکتاپرستی سنت راستین پیامبر) مدیر سایت در جواب یک جوان سنی نسبت به این آیه شریفة که از روی فطرتش سؤال بسیار به جا و مهمی را پرسیده بود، در آوردن پشت سر هم آیات سوره مائده دغل کرده بود! و سپس همین حرفهای شما را ردیف کرده، و بنده پس از گذشت یک سال که عضو آن سایت شدم و دغل او را دیدم تذکر دادم و مفصل بحث شد و خیلی زیبا جلو رفت، و متاسفانه بعدا آن سایت را داون کردند و امروز نمیتوانم لینک مستقیم آن را بگذارم ولی آن قسمتهایی را که خودم سیو کردم را پیدا کردم و اگر توفیق شد در اینجا میآورم، اکنون یک پست آن را که در توضیح مقصود سوره مبارکه مائده که به منزله خداحافظی و وداعیة پیامبر خدا با امت اسلامی است را میآورم که در ضمن ده نکته بیان شده است:

سایت: توحید و یکتاپرستی سنت راستین پیامبر

RE: من كنت مولاه فهذا علي مولاه
نويسنده hosyn
عضو
تاريخ عضويت: پنجشنبه 26 مهر 1386 ارسال شده در تاريخ پنجشنبه 22 فروردين 1387 - 18:10

بسمه تعالی

نقل قول:

Soal:
لطفا آیات بالا را با دقت با ترجمه بخوانید. آیا اثری از بحث راجع به مسلمانان و خلیفه آنها می بینید؟ تنها چیزی که مشخص است این آیات مستقیما در مورد یهودیان و مسیحیان نازل شده است و آنها را متهم به تغییر کتاب خدا, کشتن انبیاء الهی خودن مال حرام و ... می کند. در عین حال بحث اصلی سوره مائده در مورد مسیحیان است و داستان عیسی و حواریون او.
....
حال شما بفرمایید کجای این آیات راجع به خلیفه صحبت کرده است؟!! اصلا خلیفه مسلمین چه ربطی به یهود دارد که آیه مربوط به او باید وسط آیات مربوط به یهودیان باشد؟!!
حقیقت واضح و روشن است. چشم باید حقیقت بین باشد که آن را ببیند.
....
دوما حرفتان را درست بزنید! کجای این آیات ربطی به خلافت است؟! این آیات ربطی به خلافت ندارد و این آنقدر واضح است که کار یک نفر که اصرار بر آن دارد خنده آور است!
....
یعنی به همین خاطر است که خداوند این دو سه آیه به قول شما مربوط به خلافت را در بین خیل کثیری از آیات مربوط به یهودیان آورده است؟!! آخر این به آن چه مربوط؟!
ملاحظه میکنید ما در این بحث قرآنی با این ادعا روبرو هستیم که : بحث اصلی سوره مائده در مورد مسیحیان است ، و لذا قصد دارم مروری بر سوره مبارکه مائده داشته باشم برای برجسته کردن نکاتی که در این سوره هست و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است:

همانگونه که مائده حضرت عیسی عید بود برای اول و آخر آنها و برای کافر بعد از آن عذاب بی نظیر بود سوره مبارکه مائده در قرآن کریم هم برای مسلمین چنین است.

۱- شروع سوره با امر به وفاء عهد

سوره مائده آخرین سوره نازل شده است و شروع سوره خطاب به کفار نیست بلکه مستقیما خطاب به مؤمنین است و آن هم امر ایشان به وفاء به عقود :

يَأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ أَوْفُواْ بِالْعُقُودِ أُحِلَّتْ لَكُم بهَِيمَةُ الْأَنْعَمِ إِلَّا مَا يُتْلىَ‏ عَلَيْكُمْ غَيرَْ محُِلىّ‏ِ الصَّيْدِ وَ أَنتُمْ حُرُمٌ إِنَّ اللَّهَ يحَْكُمُ مَا يُرِيدُ(1)

۲- جمله معترضه عجیب

در آیه سوم بطور عجیبی یک جمله معترضه به قول صاحب تفسیر کبیر (مفاتیح الغیب) آمده که واقعا هر ناظر آگاه را این فاء تفریع در فمن اضطرّ فی مخمصة به تحیّر وامیدارد:

حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَ الدَّمُ وَ لحَْمُ الخِْنزِيرِ وَ مَا أُهِلَّ لِغَيرِْ اللَّهِ بِهِ وَ الْمُنْخَنِقَةُ وَ الْمَوْقُوذَةُ وَ الْمُترََدِّيَةُ وَ النَّطِيحَةُ وَ مَا أَكلَ‏َ السَّبُعُ إِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَ مَا ذُبِحَ عَلىَ النُّصُبِ وَ أَن تَسْتَقْسِمُواْ بِالْأَزْلَامِ ذَالِكُمْ فِسْقٌ الْيَوْمَ يَئسَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن دِينِكُمْ فَلَا تخَْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتمَْمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتىِ وَ رَضِيتُ لَكُمُ الْاسْلَامَ دِينًا فَمَنِ اضْطُرَّ فىِ مخَْمَصَةٍ غَيرَْ مُتَجَانِفٍ لّاِثْمٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ(3)

علی ایّ حال این نهیب خدای متعال به مسلمین است که کفار از دین شما مأیوس شدند و اکنون وقت آن است که از من بترسید ، چون به شما با صراحت اعلان کرده ام که :

ما كانَ اللَّهُ لِيَذَرَ الْمُؤْمِنينَ عَلى‏ ما أَنْتُمْ عَلَيْهِ حَتَّى يَميزَ الْخَبيثَ مِنَ الطَّيِّبِ وَ ما كانَ اللَّهُ لِيُطْلِعَكُمْ عَلَى الْغَيْبِ وَ لكِنَّ اللَّهَ يَجْتَبي‏ مِنْ رُسُلِهِ مَنْ يَشاءُ فَآمِنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ إِنْ تُؤْمِنُوا وَ تَتَّقُوا فَلَكُمْ أَجْرٌ عَظيمٌ (179)آل عمران

این وضعیت موجود ( ما انتم علیه) تغییر خواهد کرد و خبیث و طیب در گروه مؤمنین از هم جدا خواهد شد.

و نیز تذکر میدهد اکمال دین و اتمام نعمت را در این وضعیت خاص که اکنون باید از من بترسید.

۳- امر به یادآوری میثاق

مجددا در آیه هفتم امر میفرماید که نعمت و عهد محکمی که خدا از شما گرفته و شما گفتید هم شنیدیم و هم اطاعت میکنیم را فراموش نکنید:

وَ اذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَ مِيثَاقَهُ الَّذِى وَاثَقَكُم بِهِ إِذْ قُلْتُمْ سَمِعْنَا وَ أَطَعْنَا وَ اتَّقُواْ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمُ بِذَاتِ الصُّدُورِ(7)

۴- ذکر میثاق بنی اسرائیل و دوازده نقیب

در آیه دوازدهم یاد آوری میفرماید پیمان گرفتن خدا بنی اسرائیل را و مبعوث کردن دوازده نقیب از ایشان:

* وَ لَقَدْ أَخَذَ اللَّهُ مِيثَاقَ بَنىِ إِسرَْ ءِيلَ وَ بَعَثْنَا مِنْهُمُ اثْنىَ‏ْ عَشرََ نَقِيبًا وَ قَالَ اللَّهُ إِنىّ‏ِ مَعَكُمْ لَئنِ‏ْ أَقَمْتُمُ الصَّلَوةَ وَ ءَاتَيْتُمُ الزَّكَوةَ وَ ءَامَنتُم بِرُسُلىِ وَ عَزَّرْتُمُوهُمْ وَ أَقْرَضْتُمُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا لَّأُكَفِّرَنَّ عَنكُمْ سَيَِّاتِكُمْ وَ لَأُدْخِلَنَّكُمْ جَنَّاتٍ تجَْرِى مِن تحَْتِهَا الْأَنْهَرُ فَمَن كَفَرَ بَعْدَ ذَالِكَ مِنكُمْ فَقَدْ ضَلَّ سَوَاءَ السَّبِيلِ(12)

و جالب است در اینجا یادآوری کنم عبارت روایتی را که سابقا از تفسیر ابن کثیر آوردم که در جلسه ای که ابن مسعود قرآن یاد میداد از او سؤال شد آیا از پیامبر پرسیدید که این امت چند خلیفه دارد گفت آری حضرت فرمودند همان عدد نقباء بنی اسرائیل که دوازده عدد باشد:

تفسير ابن كثير ج2/ص33
قال الإمام أحمد 1398 حدثنا حسن بن موسى حدثنا حماد بن زيد عن مجالد عن الشعبي عن مسروق قال كنا جلوسا عند عبد الله بن مسعود وهو يقرئنا القرآن فقال له رجل يا أبا عبد الرحمن هل سألتم رسول الله صلى الله عليه وسلم كم يملك هذه الأمة من خليفة فقال عبد الله ما سألني عنها أحد منذ قدمت العراق قبلك ثم قال نعم ولقد سألنا رسول الله صلى الله عليه وسلم فقال إثنا عشر كعدة نقباء بني إسرائيل هذا حديث غريب من هذا الوجه وأصل هذا الحديث ثابت في الصحيحين

و بعد خداوند لوازم اینکه به عهد عمل نکردند را بیان میفرماید که از آنها لعن الهی و سنگدلی و تحریف سخن درست است:

فَبِمَا نَقْضِهِم مِّيثَاقَهُمْ لَعَنَّاهُمْ وَ جَعَلْنَا قُلُوبَهُمْ قَاسِيَةً يحَُرِّفُونَ الْكَلِمَ عَن مَّوَاضِعِهِ وَ نَسُواْ حَظًّا مِّمَّا ذُكِّرُواْ بِهِ وَ لَا تَزَالُ تَطَّلِعُ عَلىَ‏ خَائنَةٍ مِّنهُْمْ إِلَّا قَلِيلًا مِّنهُْمْ فَاعْفُ عَنهُْمْ وَ اصْفَحْ إِنَّ اللَّهَ يحُِبُّ الْمُحْسِنِينَ(13)

کسانی را که حال تحقیق دارند به کتب تفسیر مثل (مفاتيح الغيب، ج‏11، ص: 322) ارجاع میدهم تا ببینند که آنها در ربط این آیه به قبل آن چه گفته اند.

۵- امر به ابتغاء وسیله

در آیه 35 مؤمنین را سفارش به تقوی و طلب وسیله و جهاد در خدا میفرماید:

يَأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ اتَّقُواْ اللَّهَ وَ ابْتَغُواْ إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ وَ جَاهِدُواْ فىِ سَبِيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ(35)

۶- بیان چهار نوع حکم

در آیات 42 الی 50 چهار نوع حکم را مطرح میفرماید که قرائن روشن دارد که فقط منظور از حکم یک فتوی و ایده حقوقی نیست بلکه هم حکم به معنی شریعت است در مقام تقنین و هم حکم به معنای قضاوت است در مقام تطبیق و هم حکم به معنای حکومت است در مقام اجرا :

سَمَّاعُونَ لِلْكَذِبِ أَكَّلُونَ لِلسُّحْتِ فَإِن جَاءُوكَ فَاحْكُم بَيْنهَُمْ أَوْ أَعْرِضْ عَنهُْمْ وَ إِن تُعْرِضْ عَنْهُمْ فَلَن يَضرُُّوكَ شَيًْا وَ إِنْ حَكَمْتَ فَاحْكُم بَيْنهَُم بِالْقِسْطِ إِنَّ اللَّهَ يحُِبُّ الْمُقْسِطِينَ(42)
وَ كَيْفَ يحَُكِّمُونَكَ وَ عِندَهُمُ التَّوْرَئةُ فِيهَا حُكْمُ اللَّهِ ثُمَّ يَتَوَلَّوْنَ مِن بَعْدِ ذَالِكَ وَ مَا أُوْلَئكَ بِالْمُؤْمِنِينَ(43)
إِنَّا أَنزَلْنَا التَّوْرَئةَ فِيهَا هُدًى وَ نُورٌ يحَْكُمُ بهَِا النَّبِيُّونَ الَّذِينَ أَسْلَمُواْ لِلَّذِينَ هَادُواْ وَ الرَّبَّنِيُّونَ وَ الْأَحْبَارُ بِمَا اسْتُحْفِظُواْ مِن كِتَابِ اللَّهِ وَ كَانُواْ عَلَيْهِ شهَُدَاءَ فَلَا تَخْشَوُاْ النَّاسَ وَ اخْشَوْنِ وَ لَا تَشْترَُواْ بَِايَاتىِ ثَمَنًا قَلِيلًا وَ مَن لَّمْ يحَْكُم بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ فَأُوْلَئكَ هُمُ الْكَافِرُونَ(44)
وَ كَتَبْنَا عَلَيهِْمْ فِيهَا أَنَّ النَّفْسَ بِالنَّفْسِ وَ الْعَينْ‏َ بِالْعَينْ‏ِ وَ الْأَنفَ بِالْأَنفِ وَ الْأُذُنَ بِالْأُذُنِ وَ السِّنَّ بِالسِّنّ‏ِ وَ الْجُرُوحَ قِصَاصٌ فَمَن تَصَدَّقَ بِهِ فَهُوَ كَفَّارَةٌ لَّهُ وَ مَن لَّمْ يحَْكُم بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ فَأُوْلَئكَ هُمُ الظَّالِمُونَ(45)

وَ أَنزَلْنَا إِلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقّ‏ِ مُصَدِّقًا لِّمَا بَينْ‏َ يَدَيْهِ مِنَ الْكِتَابِ وَ مُهَيْمِنًا عَلَيْهِ فَاحْكُم بَيْنَهُم بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ وَ لَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ عَمَّا جَاءَكَ مِنَ الْحَقّ‏ِ لِكلُ‏ٍّ جَعَلْنَا مِنكُمْ شرِْعَةً وَ مِنْهَاجًا وَ لَوْ شَاءَ اللَّهُ لَجَعَلَكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَ لَاكِن لِّيَبْلُوَكُمْ فىِ مَا ءَاتَئكُمْ فَاسْتَبِقُواْ الْخَيرَْاتِ إِلىَ اللَّهِ مَرْجِعُكُمْ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ فِيهِ تخَْتَلِفُونَ(48)
وَ أَنِ احْكُم بَيْنهَُم بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ وَ لَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ وَ احْذَرْهُمْ أَن يَفْتِنُوكَ عَن بَعْضِ مَا أَنزَلَ اللَّهُ إِلَيْكَ فَإِن تَوَلَّوْاْ فَاعْلَمْ أَنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ أَن يُصِيبهَُم بِبَعْضِ ذُنُوبهِِمْ وَ إِنَّ كَثِيرًا مِّنَ النَّاسِ لَفَاسِقُونَ(49)
أَ فَحُكْمَ الجَْاهِلِيَّةِ يَبْغُونَ وَ مَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُكْمًا لِّقَوْمٍ يُوقِنُونَ(50)

مثلا واضح است که یحکّمونک قضاوت است ، و عندهم التوراة فیها حکم الله شریعت است ، و یحکم بها النبیون للذین هادوا حکومت است که از جمله این انبیاء حضرت داود است که یا داود انا جعلناک خلیفة فی الارض فاحکم بین الناس که خلیفه وحاکم است و یک قاضی بدون ضمانت اجرا نیست

۷- تولّی رمز تحزّب

در آیات 51 الی 56 نوع خاصی از تولّی را مطرح میفرماید که صرف محبّت و میل قلبی به گروهی نیست بلکه لوازم و آثار خارجی دارد و موجب تحزّب است و سبب ملحق شدن خارجی به یک گروه است و باعث رهیافت به یک سیستم و نظام اجتماعی متفاوت است:

* يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لَا تَتَّخِذُواْ الْيهَُودَ وَ النَّصَارَى أَوْلِيَاءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ وَ مَن يَتَوَلهَُّم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنهُْمْ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِى الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ(51)
فَترََى الَّذِينَ فىِ قُلُوبِهِم مَّرَضٌ يُسَرِعُونَ فِيهِمْ يَقُولُونَ نخَْشىَ أَن تُصِيبَنَا دَائرَةٌ فَعَسىَ اللَّهُ أَن يَأْتىِ‏َ بِالْفَتْحِ أَوْ أَمْرٍ مِّنْ عِندِهِ فَيُصْبِحُواْ عَلىَ‏ مَا أَسرَُّواْ فىِ أَنفُسِهِمْ نَادِمِينَ(52)
وَ يَقُولُ الَّذِينَ ءَامَنُواْ أَ هَؤُلَاءِ الَّذِينَ أَقْسَمُواْ بِاللَّهِ جَهْدَ أَيْمَانهِِمْ إِنهَُّمْ لمََعَكُمْ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فَأَصْبَحُواْ خَاسرِِينَ(53)
يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ مَن يَرْتَدَّ مِنكُمْ عَن دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتىِ اللَّهُ بِقَوْمٍ يحُِبهُُّمْ وَ يحُِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلىَ الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلىَ الْكَافِرِينَ يجَُاهِدُونَ فىِ سَبِيلِ اللَّهِ وَ لَا يخََافُونَ لَوْمَةَ لَائمٍ ذَالِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاءُ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ(54)
إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ ءَامَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَوةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكَوةَ وَ هُمْ رَاكِعُونَ(55)
وَ مَن يَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الَّذِينَ ءَامَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغَلِبُونَ(56)

ببینید در اولین آیه صریحا میفرماید اگر این تولّی صورت گیرد از آنها میشوید ، و در آیه بعد بجای واژه تولّی میفرماید عملکرد خارجی آنرا تو می بینی که سرعت میگیرند در پناه بردن به آنها ، و مفاد آیه بعد مؤمنین میگویند اینها میگفتند که با ما هستند اما با این تولّی که صورت دادند دیگر جزء حزب ما نیستند ، و در آیه بعد تهدید الهی برای مؤمنین است از اینکه مرتدّ شوند که منشأ آن تولّی و گروه گرایی در خلاف مسیر الهی است ، و در پایان حزب الله را تعیین میفرماید که تولّی میکنند آن ولیّ را که آیه 55 معرفی کرده است.

۸- در بزن دیوار بشنو

سیاق آیه 65 و 66 یعنی آیات قبل از یا ایّها الرسول بلّغ بسیار عجیب است ، در صحاح مکرر نقل شده که حضرت تاکید میکردند که جریانات بنی اسرائیل برای شما هم پیش میآید ، در این دو آیه دو اگر (لو) می آورد : اگر اهل کتاب ایمان وتقوی داشتند لکفرنا ، و اگر اقامه ما انزل الیهم من ربّهم کرده بودند لأکلوا ، لکن بسیاری از آنها بد عمل کردند و تنها گروهی مقتصد بودند:

وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْكِتَابِ ءَامَنُواْ وَ اتَّقَوْاْ لَكَفَّرْنَا عَنهُْمْ سَيَِّاتهِِمْ وَ لَأَدْخَلْنَاهُمْ جَنَّاتِ النَّعِيمِ(65)
وَ لَوْ أَنهَُّمْ أَقَامُواْ التَّوْرَئةَ وَ الْانجِيلَ وَ مَا أُنزِلَ إِلَيهِْم مِّن رَّبهِِّمْ لَأَكَلُواْ مِن فَوْقِهِمْ وَ مِن تحَْتِ أَرْجُلِهِم مِّنهُْمْ أُمَّةٌ مُّقْتَصِدَةٌ وَ كَثِيرٌ مِّنهُْمْ سَاءَ مَا يَعْمَلُونَ(66)

نکته مهم تعبیر اقامه تورات و انجیل و ما انزل است که ممکن نیست مگر به پیاده شدن حکم خدا در تمام قوای سه گانه تقنین و قضاء و اجرا ، و این چیزی جز حکومت یک شریعت نمیتواند باشد.

۹- ابلاغ ما انزل و اقامه آن

اکنون نوبت آن است که پیامبر اسلام ابلاغ فرماید آن ما انزل من ربّه را که معادل ابلاغ تمام رسالت است ، و بلافاصله در آیه بعد در خطاب به اهل کتاب اساس حیات یک شریعت را به اقامه ما انزل می داند تا بر مسلمین هم اتمام حجت باشد:

* يَأَيهَُّا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَا يهَْدِى الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ(67)
قُلْ يَأَهْلَ الْكِتَابِ لَسْتُمْ عَلىَ‏ شىَ‏ْءٍ حَتىَ‏ تُقِيمُواْ التَّوْرَئةَ وَ الْانجِيلَ وَ مَا أُنزِلَ إِلَيْكُم مِّن رَّبِّكُمْ وَ لَيزَِيدَنَّ كَثِيرًا مِّنهُْم مَّا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ طُغْيَانًا وَ كُفْرًا فَلَا تَأْسَ عَلىَ الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ(68)

۱۰- فتنه به دنبال اخذ میثاق

در آیه 70 و 71 مجددا متذکر میثاق بنی اسرائیل میشود و میفرماید چون گمان کردند فتنه ای نخواهد بود کور و کر شدند :

لَقَدْ أَخَذْنَا مِيثَاقَ بَنىِ إِسْرَ ءِيلَ وَ أَرْسَلْنَا إِلَيهِْمْ رُسُلًا كُلَّمَا جَاءَهُمْ رَسُولُ بِمَا لَا تَهْوَى أَنفُسُهُمْ فَرِيقًا كَذَّبُواْ وَ فَرِيقًا يَقْتُلُونَ(70)
وَ حَسِبُواْ أَلَّا تَكُونَ فِتْنَةٌ فَعَمُواْ وَ صَمُّواْ ثُمَّ تَابَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ ثُمَّ عَمُواْ وَ صَمُّواْ كَثِيرٌ مِّنهُْمْ وَ اللَّهُ بَصِيرُ بِمَا يَعْمَلُونَ(71)

مجددا این نکات را مرور کنید و ببینید سوره مائده آیا هیچ ربطی به مسلمانان و اقامه شریعت اسلام دارد یا خیر؟

و الله الهادی

.
قديمي Tuesday 1 September 2015   #206
abaali
عضو ثابت

باز هم سلام
گفتم بحث این است که ظاهر آیه هیچگاه درباره ی امامت نیست
/// گفتید نه بلکه خیلی واضحه؟!!!!!
واقعا متأسفم که همچون برداشتی کردید چون آنچه که واضح است آیه بیربط امامت است و باید مثل همین تیتر پست باید دنبال آیه ای بود که در هیچ قرآنی موجود نیست!!!!!!
/////// گفتید اجماع!!!!!! عجب عجب!!!!! این چه اجماعی است که اهل سنت با یک میلیارد چیزی به اسم امامت مد نظر شما اعتقاد ندارد ((((( مگر با احادیث کذب و موضوع)))

/////// گفتید حرفهای شما من را به یاد شش هفت سال پیش انداخت که در سایت )توحید و یکتاپرستی.....
اولا بنده کاری به این چیزها ندارم مهم تناقضی است که هنوز حل نشده مانده همین.......

بعد آمدید 10 مورد را گذاشتید!!!!!!!!! با تفسیر به رای که اگر کفار هم با همچین روشی پیش برن برخی از معتقداتشون رو اثبات میکنن ((( مگر قرآن کتاب چیستان است؟؟؟؟))))

######### یعنی امامتی که دربالا گفتید واضح است با
((((((۸- در بزن دیوار بشنو))))) ثابت میشه؟؟؟؟؟؟ واقعا که.........

بنده آنچه که بود رو ذکر کردم باقی با خوانندگان
ولی باز هم میگویم که هیچگاه این تناقض را حل نخواهید کرد

مثلا وقتی معتقدید آیه 55 مایده و آیه اولی الامر ) که قطعا سالها پیش نازل شده بود مربوط به امامت بوده و قطعا پیامبرص اولی الامر را اعلان و اعلام ( بیان کرده، فرموده، شرح داده و....) و در قرآن هم هست قاعدتا خود آیات قرآن شامل اعلام و اعلان و معرفی و بیان و تبلیغ و..... میشه و دیگر نمیشه گفت که آنجا اعلان!!!!!! بود و اینجا اعلام؟!!!!!!! ( همان ایراد شما به سوال ما))

حال اگر پيامبرص اینگونه تا قبل از نزول این آیه ی تبلیغ موضوع جانشيني را اعلام كرده بودند ديگرچرا خداوند متعال با تاكيد باز به پيامبرش ميفرمايد كه اگر ابلاغ نكني رسالتت را تمام نكردي وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؟؟؟؟؟؟؟مگر بارها اعلام نكرده بودند ؟؟

به هر حال از رعایت ادب شما و همراهی در این بحث از شما تشکر میکنم
قديمي Tuesday 1 September 2015   #207
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
بنده آنچه که بود رو ذکر کردم باقی با خوانندگان
ولی باز هم میگویم که هیچگاه این تناقض را حل نخواهید کرد
....
حال اگر پيامبرص اینگونه تا قبل از نزول این آیه ی تبلیغ موضوع جانشيني را اعلام كرده بودند ديگرچرا خداوند متعال با تاكيد باز به پيامبرش ميفرمايد كه اگر ابلاغ نكني رسالتت را تمام نكردي وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؟؟؟؟؟؟؟مگر بارها اعلام نكرده بودند ؟؟

به هر حال از رعایت ادب شما و همراهی در این بحث از شما تشکر میکنم
دوست گرامی، آیا زیبنده شماست که ادعای منطق و انصاف دارید که وقتی ما قبول کردیم که فرض بگیریم این آیه هیچ ربطی به امامت ندارد و سپس از شما بخواهیم لا اقل آیه را برای ما معنا کنید و جواب سؤال خودتان را بدهید که چه امری بود که هنوز نگفته بودند و آیه میگوید اگر نگویی ابلاغ رسالت نکرده‌ای، شما یک کلمه جواب ندهید و مرتب مخاطب خودتان را سرگردان کنید؟! آیا سزاوار است؟!

.

آخرين ويرايش hosyn ، Tuesday 1 September 2015 در 10:01PM.
قديمي Thursday 3 September 2015   #208
hosyn
عضو ثابت

دوست گرامی، جواب ما را ندادید؟ مانعی ندارد، عجله نیست، با ده‌ها نفر از علمای اهل سنت مشورت و استعلام کنید و هر وقت به جواب یک کلمه‌ای رسیدید اینجا درج کنید، مقصود ما این است که ببینیم آیا در این آیه شریفه با این لحن عجیب فما بلغت رسالته، آیا در بین مسلمین از روز اول تا کنون هیچ کاندید دیگری غیر از غدیر بوده است یا خیر؟

جواب: از صدر اول تا کنون، کاندید مقصود از این آیه، دو مطلب بوده است:

۱- شیعه میگویند: غدیر

۲- اهل سنت میگویند: ...

نقل قول:
اما جوابی که بنده دادم و فرقی که گذاشتم، خوشبختانه امروزه از واضحات امور حقوقی است، هر چه علم حقوق پیشرفت میکند، شئونات حقوقی هر یک از امور اجتماعی روشن‌تر میشود، همه مردم از رسانه‌ها میشنوند که مثلا رئیس جمهور فلان مصوبه مجلس را ابلاغ کرد، و یا میشنوند که مجلس از رئیس جمهور شاکی شد که چرا ابلاغ نکرده است، اگر رئیس جمهور جواب دهد که بابا! من خودم لایحه آن را دادم! من خودم قبل و بعد از تصویب مجلس با ده‌ها خبرنگار مصاحبه کردم و گفتم که مجلس چنین قانونی را تصویب کرده، چرا از من شکایت میکنید؟! چه جوابی میدهند؟ میگویند: آقای رئیس جمهور! مصاحبه و اعلام چیزی است و ابلاغ حکم قانونی چیزی دیگر! نظم مملکت و پیاده شدن این قانون در بدنه اجتماع، مرهون ابلاغ شماست! نه مصاحبه کردن و با خبرنگاران گفتن!!

دوست گرامی به این لینک مراجعه کنید:
http://hvms.ir/detailnews.asp?id=3605

ببینید چگونه امروزه واضح است که ابلاغ یک قانون، مقوله متفاوتی از مصاحبه کردن و با این و آن گفتن است، این ابلاغ است که ضمانت اجرای قانون در پیکره جامعه دارد، در این لینک پس از اینکه ابلاغ اصطلاحی را ۵ قسم میکند در توضیح ابلاغ مصوبات میگوید:

نقل قول:
5- ابلاغ مصوبات :
با عنايت به تعاريف فوق و مستفاد از مواد قانوني مرتبط ، مراد از «ابلاغ مصوبات» در اين مقاله ؛ رساندن قوانين ، اساسنامه ها ، آئين نامه ها ، تصويب نامه ها ، دستور العملها و مصوبات مجلس ، هيأت دولت ، و مراجع ذيصلاح از طريق رئيس جمهور به وزارتخانه ، سازمانها ، دستگاههاي اجرائي- قضائي و مجريان جهت اجراء مي باشد .
خوب دقت کنید به کلمه (مصوب)، این یعنی تقنین صورت گرفته و قانونگذار یعنی مشرّع و مقنّن، کار خود را انجام داده و باید رئیس جمهمور قانون مصوب قانونگذار (با ذال) را به قانونگزار (با زای) ابلاغ کند:

نقل قول:
مبحث دوم : مباني ابلاغ مصوبات
3. مباني قانوني عام :
1. اصل يكصد و بيست و سوم قانون اساسي :
«رئيس جمهور موظف است مصوبات مجلس يا نتيجة همه پرسي را پس از طي مراحل قانوني و ابلاغ به وي امضاء كند و براي اجرا در اختيار مسئولان بگذارد.»
....
....
رئيس جمهور بايد ظرف مدت پنج روز آنرا امضاء و به مجريان ابلاغ نمايد و دستور انتشار آن را صادر كند و روزنامه رسمي موظف است ظرف مدت 72 ساعت پس از ابلاغ منتشر نمايد »
تبصره ـ در صورت استنكاف رئيس جمهور از امضاء يا ابلاغ در مدت مذكور در اين ماده ، به دستور رئيس مجلس شوراي اسلامي ، روزنامه رسمي موظف است ظرف مدت 72 ساعت مصوبه را چاپ و منتشر نمايد . »
ببینید در اینجا میگوید: در صورت استنکاف رئیس جمهور از امضاء یا ابلاغ! پس هم امضای او لازم است و هم ابلاغ او، و حتی اگر امضاء کرده باشد ولی ابلاغ نکرده باشد کافی نیست! هر چند ده‌ها مصاحبه کرده باشد! اینها ربطی به ابلاغ ندارد.

در بخش بعدی میگوید ابلاغ رئیس جمهور هم دو نوع است، اجباری و اختیاری، یعنی در بعض موارد رئیس جمهور حق ندارد ابلاغ نکند!:

نقل قول:
مبحث سوم : بررسي حقوقي « ابلاغ مصوبات »
6. حق توشيح و ابلاغ مصوبات
هماهنگونه كه در مبحث دوم ذكر شد ، امضاء و ابلاغ قوانين ، مصوبات و . . . ، حقي است كه قانونگذار به شخص رئيس جمهور اعطاء نموده و جزو اختيارات ايشان تلقي مي شود .
سئوالي كه در اينجا قابل طرح است اينست كه آيا اختيار رئيس جمهوري در اين خصوص تشريفاتي است يا خير ؟ بعبارت ديگر آيا رئيس جمهور در اعمال حق قانوني خود اختيار دارد يا اجبار ؟
ايا رئيس جمهور مي تواند از امضاء و ابلاغ مصوبات سر باز زند و ممانعت بعمل آورد ؟
پاسخ به سوالات فوق مستلزم بررسي فلسفه حق توشيح و ابلاغ مصوبات » در نظامهاي حقوقي و حقوق اساسي كشورها است .
اصولا اعطاي چنيني امتيازي به رئيس جمهور و قوه مجريه جهت وارسي مصوبات مبني بر رعايت تشريفات مقرر در قانون اساسي جهت تصويب يك قانون و مصوبه است .
«توشيح قانون ممكن است اجباري يا اختياري باشد توشيح اجباري آن است كه حكومت نتواند از امضاء قانون خودداري نموده و در نتيجه اجراي آن را متوقف سازد ، لكن در توشيح اختياري دولت مي تواند از امضاء قانون خود داري نموده و در نتيجه اجراي آن را متوقف سازد .
بديهي است در شق اخير دولت مي تواند با استفاده از اين اختيار بطور موثري اقدامات پارلمان را كنترل كند . در برخي از رژيم ها توشيح قانوني بايد ظرف مدت معيني انجام شود ولي در برخي ديگر اين امر مقيد به زماني نيست ، بلكه حكومت هر موقع بخواهد مي تواند آن را توشيح و به موقع اجرا بگذارد »
در نظام حقوقي جمهوري اسلامي ايران با توجه به مفاد اصل يكصد و بيست و سوم قانون اساسي ، همچنين تعيين مدت 5 روز جهت ابلاغ مصوبات توسط رئيس جمهور در ماده (1) قانون مدني ، رئيس جمهور موظف و مجبور به اعمال حق خود مبني بر توشيح و امضاء مصوبات است و اين حق بيشتر جنبه تشريفاتي داشته و وي نمي تواند از ابلاغ و اجراي مصوبات جلوگيري نمايد .
در بخش بعدی منظور از ابلاغ را توضیح میدهد:

نقل قول:
7. دامنه و قلمرو ابلاغ مصوبات :
هدف از ابلاغ و انتشار قوانين ، افزايش اطلاعات و آگاهي دادن به مردم در خصوص «حقوق» و «تكاليف» آنان ، همچنين تبيين حقوق و وظايف اشخاص حقوقي و دستگاههاي اجرائي و قضائي است ، از اينرو بعد از ابلاغ و انتشار در روزنامه رسمي و گذشت مهلت مقرر [15روز] ، قاعدة « جهل به قانون رافع مسئوليت نمي باشد » حاكم است و مصوبات لازم الاجرا مي باشند .
در فقره‌ای توضیح میدهد فرق بین اعلان و ابلاغ را! و اگر دقت کنید منظور او از اعلان همان اعلام است که بنده قبل از اینکه این متن را ببینم خدمت شما عرض کردم، یعنی او میگوید: فرق بین اعلان و ابلاغ، و بنده عرض کردم فرق بین اعلام و بین اعلان که همان ابلاغ است، و تفاوت کلمه مهم نیست، مهم مقصود اوست که فرق بگذارد بین دو کار اجتماعی که با هم فرق میکنند:

نقل قول:
8. تفاوت ابلاغ و اعلان مصوبات
با توجه به تعريف اصطلاحي «ابلاغ» مصوبات مندرج در بند (2) مبحث اول ، ابلاغ مصوبه صرف نظر از رعايت سلسله مراتب در دستگاههاي اجرائي كشور ، جنبه آمريّت و الزام دارد .
بعبارت ديگر وزارتخانه ها ، سازمانها و دستگاههاي اجرائي تنها در صورت ابلاغ رسمي مصوبات از طرف رئيس جمهور [طبق مفاد اصول يكصد و بيست و سوم ، يكصد و سي و هشتم و ماده (1) قانون مدني ] يا بوسيله رئيس مجلس شوراي اسلامي ، در صورت استنكاف رئيس جمهور از امضاء يا ابلاغ مصوبات [برابر تبصره ماده (1) قانون مدني ] ، ملزم به اجراي و اعمال آن در دستگاههاي و ادارات تحت امر مي باشند ، لكن در صورت عدم ابلاغ از سوي دو مرجع مذكور پيش بيني شده توسط قانونگذار و صرف اعلان و انتشار مصوبات از طريق ساير مجاري غير قانوني و غير رسمي به لحاظ مكانيزم حقوقي ابلاغ ، از قبيل سخنرانيها ، جرايد ، مطبوعات ، صدا و سيما و . . . ، نمي تواند مورد استناد مسئولين در سازمانهاي دولتي بعنوان مبناي عملكرد و اجرا قرار گيرد ، بلكه قدر مسلم اقدامات اجرائي منوط به توشيح و ابلاغ مصوبات توسط مقامات ذيصلاح مي باشد .
با این توضیحات، دوست گرامی، نمیتوان گفت که چون حضرت قبلا گفته بودند که جانشین من کیست، به همین بسنده کنند، بلکه خدای حکیم علی الاطلاق، دستور اکید به ابلاغ میدهد، و میفرماید: اگر ابلاغ نکنی اصلا رسالت الهی را انجام نداده‌ای! و این در پایان ۲۳ سال تلاش و زحمت و مجاهده و خون دل است!

و اللّه الهادي

.

آخرين ويرايش hosyn ، Thursday 3 September 2015 در 04:55PM.
قديمي Friday 4 September 2015   #209
abaali
عضو ثابت

تا اينجا شد " سوال بنده :

آيا پيامبر ص قبل از نزول اين آيه ، علي ع را به عنوان جانشين خود معرفي كرده بود يا نه ؟
اگر جواب آري است // يوم الانذار و منزلت و آيه ي اوالامر و ... ///خب اين تناقض پيش مي آيد كه اگر تا قبل از نزول اين آيه پيامبرصموضوع جانشيني را اعلام كرده بودند ديگر چرا خداوند متعال با تاكيد باز به پيامبرش ميفرمايد كه اگر ابلاغ نكني رسالتت را تمام نكردي وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؟؟؟؟؟؟؟ مگر بارها اعلام نكرده بودند ؟؟؟؟؟

جواب داديد كه :

آنجا ميتينگ اجتماعي بوده كه آن را اصل كار قلمداد كرديد و گفتيد كه آنجا اعلان بود اينجا اعلام
و باز گفتيد كه // جناب حسين //
..... اما جوابی که بنده دادم و فرقی که گذاشتم، خوشبختانه امروزه از واضحات امور حقوقی است، /// و واضح است که ابلاغ یک قانون، مقوله متفاوتی از مصاحبه کردن و با این و آن گفتن است خوب دقت کنید به کلمه (مصوب)،
ببینید در اینجا میگوید: در صورت استنکاف رئیس جمهور از امضاء یا ابلاغ!
و..................... دركل از قانون اساسي و ... حرف زديد و اين شد نتيجه شما :
با این توضیحات، دوست گرامی، نمیتوان گفت که چون حضرت قبلا گفته بودند که جانشین من کیست، به همین بسنده کنند، بلکه خدای حکیم علی الاطلاق، دستور اکید به ابلاغ میدهد، و میفرماید: اگر ابلاغ نکنی اصلا رسالت الهی را انجام نداده‌ای! و این در پایان ۲۳ سال تلاش و زحمت و مجاهده و خون دل است!

هرچند بارها تكرار كردم ولي باز در جواب شما در مورد اعلام و اعلان و ........

وقتی شما معتقدید آیه 55 مایده و آیه اولی الامر ( که قطعا سالها پیش نازل شده بود مربوط به امامت بوده و قطعا پیامبرص اولی الامر را اعلان و اعلام و بیان کرده، فرموده، و شرح داده و....( و در قرآن هم قطعا اين ايات تا قبل از نزول آيه ي ابلاغ بوده قاعدتا خود آیات قرآن شامل اعلام و اعلان و معرفی و بیان و تبلیغ و..... میشه و دیگر نمیشه گفت که آنجا اعلان!!!!!! بود و اینجا اعلام؟!!!!!!! و باز سوال و تناقض بنده پابرجاست

ضمنا ما انزل بايد در قرآن باشد حالا كه شما معتقديد ما انزل امامت است كجاي قرآن است ؟؟/
ضمنا خيلي ساده
در مطالعه ي اين آيات ميبينيم بحث در مورد جدال با يهود و نصاري است و تفسير اين آيه در خود قرآن است ميگويد بلغ :
خود قرآن در آیه ی بعد توضیح داده است:قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لَسْتُمْ عَلَى شَيْءٍ حَتَّى تُقِيمُوا التَّوْرَاةَ وَالإنْجِيلَوَمَا أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ وَلَيَزِيدَنَّ كَثِيرًا مِنْهُمْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ طُغْيَانًا وَكُفْرًا فَلا تَأْسَ عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ )٦٨(
قديمي Friday 4 September 2015   #210
alavee
يا اميرالمؤمنين حيدر(ع)

نشان alavee

تاريخ ثبت نام: Jul 2008
مكان: ايران اسلامي
پاسخ‌ها: 1,449

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
دوست گرامی، آیا زیبنده شماست که ادعای منطق و انصاف دارید که وقتی ما قبول کردیم که فرض بگیریم این آیه هیچ ربطی به امامت ندارد و سپس از شما بخواهیم لا اقل آیه را برای ما معنا کنید و جواب سؤال خودتان را بدهید که چه امری بود که هنوز نگفته بودند و آیه میگوید اگر نگویی ابلاغ رسالت نکرده‌ای، شما یک کلمه جواب ندهید و مرتب مخاطب خودتان را سرگردان کنید؟! آیا سزاوار است؟!

.
با خط درشت و رنگی سوال برادر حسین را نقل قول کردم شاید این اباعلی ببینند و پاسخ دهند.

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:33AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه