بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Friday 28 August 2015   #166
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,913
ج: أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

نقل قول:
در اصل توسط abaali نوشته شده است نمايش نوشته
گفتيد كه : امام ذهبي گفته كه روايت غدير چي و چي
اولا عزيزم آخه اين حرف چه ربطي به موضوع داشت /// اصلا جريان غدير متواتر خوبه //
مگر كسي منكر غدير شده ؟؟؟ سوال من اينجاست كه هنوز پاسخ داده نشده
دوست گرامی، لطفا از یک بحث منطقی فرار نکنید، ربط آنچه نقل کردم به بحث ما از خورشید واضح‌تر است! میگویید چگونه شد که این میتینگ اصل شد؟ جواب دادم که اگر میتینگ نبود تک‌تک تصریحات حضرت را هر کدام یک گیری به او میدادند و خلاص! و راحت! کجا مثل ذهبی که یک عمر در دروغ و راست احادیث کار کرده به این زودی‌ها حاضر است بگوید من جزم و یقین پیدا کردم که قضیه غدیر واقع شده است؟!

و جالبتر اینکه وقتی او یقین پیدا کرده به دنبال او شاگردش مورخ و مفسر سلفی معروف ابن کثیر هم حرف او را نقل کرده و تایید نموده! آیا میدانید این دو نفر تایید کنند که غدیر متواتر است یعنی چه؟ یعنی یک مشت محکم دو شاگرد به دهان استاد! هر دو شاگرد ابن تیمیه هستند، ابن تیمیه در حدیث غدیر تردید میکند! اما این دو شاگرد وقتی به یقین رسیدند دیگر به دهان استاد کوبیدند! این است اثر واضح این میتینگ! باز هم میخواهید اثر این میتینگ و ضرورت تحقق اجتماعی آن را بگویم؟ همین امروزه در عصر حاضر، یک شاگرد تمام عیار سلفی ابن تیمیه یعنی جناب البانی که سرسپرده اوست وقتی به حدیث غدیر میرسد شمشیری بر فرق این استاد میزند که صدایش در طول تاریخ خواهد ماند! به کتاب سلسلة الاحادیث الصحیحة او مراجعه کنید و ببینید، پس از اینکه میگوید هر کس بر طرق حدیث غدیر مطلع شود میفهمد که از تواتر بسیار بالایی برخوردار است، به شیخ الاسلام سلفیها ابن تیمیه حمله میکند که شما چگونه حاضر شدی در این حدیث متواتر خدشه کنی؟!! اینها و صدها امر دیگر از اثرات غیر قابل انکار این میتینگ عظیم است.

اگر این میتینگ نبود آیا چگونه ممکن بود پس از حدود سی سال از واقعه غدیر که نسل سوم آمده بودند امیرالمؤمنین در رحبة کوفه انشاد کنند که هر کس از لبان پیامبر خدا شنیده (من کنت مولاه) را بلند شود و شهادت دهد، اگر این امر الهی در روز غدیر نبود چگونه ممکن بود در یک مجلس پس از سی سال که صدها صحابی وفات کرده بودند هنوز سی نفر از صحابه بلند شوند و شهادت بدهند؟! و جالب اینکه این حدیث رحبة یکی از معتبرترین روایات غدیر نزد اهل سنت است، چون نظیر غدیر را در رحبة خود امیرالمؤمنین به صورت شبه میتینگ برگزار کردند، یعنی یک کار اجتماعی نسبتا بزرگ بود، لذا در تنها یک کتاب مهم مسند احمد بن حنبل که امام اهل سنت است چندین بار این استشهاد حضرت در رحبة کوفه آمده است، آیا چقدر جالب است که در همین مسند ابن حنبل علاوه بر اینکه نقل میکند سی نفر از صحابه بلند شدند و شهادت دادند نقل میکند که ۱۲ نفر از این صحابه از بدریون بودند، یعنی بزرگانی با سن و سالی که حدود هشت سال قبل از غدیر در غزوه بدر حاضر بودند! دوست گرامی! اینها اثرات غیر قابل انکار این میتینگ الهی است:

مسند أحمد ط الرسالة (32/ 56)
جمع علي رضي الله عنه الناس في الرحبة، ثم قال لهم: ... فقام ثلاثون من الناس، وقال أبو نعيم: فقام ناس كثير فشهدوا حين أخذه بيده، فقال للناس:...

مسند أحمد ط الرسالة (2/ 269)
فقام اثنا عشر بدريا، كأني أنظر إلى أحدهم ....

من نمیدانم شما شیعه هستید یا سنی یا ثالث؟ اما برای من جالب است که میگویید: مگر کسی منکر غدیر شده؟ گویا نمیدانید در طول تاریخ چه تلاشها کردند تا تمام آثار این میتینگ را محو کنند و نتوانستند! و امروز شما میگویید مگر کسی منکر غدیر است؟ یکی همین ابن تیمیه بود که عرض کردم تشکیک میکند ولی دو شاگرد خودش نمیتوانند آن را انکار کنند! چون میدانند انکار آن در خوشبینانه‌ترین حالت، علامت بی سوادی است! یا چیزهای دیگر که در عصر ما هم البانی با حمله به ابن تیمیه همینها را گفت!

نقل قول:
باز تكرار سوال بنده /// براي بار چندم ///
دوست گرامی، شما که جواب من را ندادید که آیا بین اعلام و اعلان فرق هست یا خیر، تا یک بحث گفت و گو باشد، و مرتب حرف خود را تکرار میکنید، خوب مانعی ندارد، من همراه شما میشوم و فرض میگیریم که این آیه تبلیغ اصلا مربوط به غدیر خم نیست، خلاصه این آیه در قرآن هست یا خیر؟ بنده دو سؤال ساده دارم که اکنون نوبت شماست پاسخ دهید، فعلا سؤال اول را میپرسم:

۱- آیا این آیه در چه سوره‌ای از قرآن است؟ و این سوره در چه دوره‌ای از حیات مبارک رسول الله نازل شده است؟ (با فرض اینکه توافق کردیم اصلا ربطی به غدیر نداشته باشد)

.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 3 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 29 August 2015   #167
abaali
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Aug 2015
پاسخ‌ها: 413
ج: أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

با سلامی دوباره
جناب حسین مثلا جواب سوال ما را دادی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لطف کنید قبل از هر چیز سوال بنده را متوجه بشید و خواهشا متن کامنتای بنده را مطالعه کنید اگر نه که میشه تکرار مکررات و بنده از تکرار کردن معذورم
گفتی :
دوست گرامی، لطفا از یک بحث منطقی فرار نکنید،
اولا این شما هستنید که تا الان از پاسخ به سوال بنده با میتینگ و اعلان و اعلام و.... طفره رفتید چون خوب میدانید که در تناقضی آشکار فرار دارید
دوما چرا میخواهید از بحث فرار کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟عرض شد قبول روایت و حدیث غدیر خم متواتر دیگه ذهبی و ابن کثیر و ابن تیمه سلفی و ..... فعلا بماند برای ادامه .... بحث در مورد سوال بنده است و سعی نکنید با شلوغ کاری از جواب دادن فرار کنید ؟؟؟؟
سوما میشه یک مورد از احتجاج امیرالمومنین علی را در زمان دو خلیفه اول به این حدیث با سند و متن عربی بیارید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///
abaali حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 29 August 2015   #168
abaali
عضو ثابت

چهارما
گفتید : دوست گرامی، شما که جواب من را ندادید که آیا بین اعلام و اعلان فرق هست یا خیر، تا یک بحث گفت و گو باشد،
جواب : بزرگوار جواب به این بزرگی را در کامنت قبل ندیدید؟؟؟؟؟/
بدون شک توجیه مزبور از عقل و منطق بدور است و خلاف آیات قرآن می باشد، زیرا؛اوّلاً، تفاوت اعلام رسمی و اعلام غیر رسمی یک خبر تنها به مطلّع کردن و مطلّع نکردن مردم از آن بستگی دارد. بنابراین؛ وقتی عالی ترین مقام مسؤول در یک جامعه، مردم را از یک خبر، نه یک بار، بلکه چندین بار آشکارا مطلع کرد هربار اقدامش کاملاً رسمیّت دارد.( که به اعتقاد شما پیامبر ص این مساله را طی 23 سال قبل بارها و بارها اعلام و اعلان و بیان و .... کرده اند )ثانیاً، طبق آیه ی وَأَنْزَلْنَا إِلَیْكَ الذِّكْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ (44/نحل) یعنی// ما قرآن را بر تو نازل کردیم تا برای مردم بیان کنی» هرآنچه بر پیامبر صلی الله علیه وسلم نازل شده باشد حتماً آن را به بهترین وجه ممکن به مردم ابلاغ کرده و حقیقت مطلب را برای آنان به خوبی بیان نموده است. با این وصف ادّعای «|اعلام جانشینی حضرت علی از سوی حضرت رسول صلی الله علیه وسلم در طول بیست و سه سال غیر رسمی بود امّا اعلام آن در روز غدیر ، رسمی بود» جز تناقض گویی آشکار هیچ معنای دیگری ندارد.
اميدوارم متوجه شده باشيد
قديمي Saturday 29 August 2015   #169
abaali
عضو ثابت

سوال من اينجاست كه هنوز پاسخ داده نشده

اگر پيامبر ص قبل از نزول آيه امام علي را جانشينش اعلام اعلان معرفي نشان داده گفته ديگر چرا خداوند متعال با تاكيد باز به پيامبرش ميفرمايد كه اگر ابلاغ نكني

رسالتت را تمام نكردي وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؟؟؟؟؟؟؟ مگر بارها اعلام نكرده بودند ؟؟؟؟؟

دو حالت داره يا روايات اين 23 سال درباره جانشيني علي كذب و يا بيربط به جانشيني هستند
يا حادثه غدير بيربط به جانشيني است اميدوارم متوجه شده باشيد
قديمي Saturday 29 August 2015   #170
shaker
عضو ثابت

نشان shaker

تاريخ ثبت نام: Jul 2014
پاسخ‌ها: 37

نقل قول:
بدون شک توجیه مزبور از عقل و منطق بدور است و خلاف آیات قرآن می باشد، زیرا؛
اوّلاً، تفاوت اعلام رسمی و اعلام غیر رسمی یک خبر تنها به مطلّع کردن و مطلّع نکردن مردم از آن بستگی دارد. بنابراین؛ وقتی عالی ترین مقام مسؤول در یک جامعه، مردم را از یک خبر، نه یک بار، بلکه چندین بار آشکارا مطلع کرد هربار اقدامش کاملاً رسمیّت دارد
.ثانیاً، طبق آیه ی وَأَنْزَلْنَا إِلَیْكَ الذِّكْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ (44/نحل) یعنی// ما قرآن را بر تو نازل کردیم تا برای مردم بیان کنی» هرآنچه بر پیامبر صلی الله علیه وسلم نازل شده باشد حتماً آن را به بهترین وجه ممکن به مردم ابلاغ کرده و حقیقت مطلب را برای آنان به خوبی بیان نموده است. با این وصف ادّعای «|اعلام جانشینی حضرت علی از سوی حضرت رسول صلی الله علیه وسلم در طول بیست و سه سال غیر رسمی بود امّا اعلام آن در روز غدیر ، رسمی بود» جز تناقض گویی آشکار هیچ معنای دیگری ندارد
.

اميدوارم متوجه شده باشيد
مثل اینکه می خواهید به زور تناقض گویی را ثابت کنید چون اصلا مقدمه اول و دوم شما این نتیجه اشکار را که ادعا می کنید نمی دهد
درست است که جانشینی حضرت علی علیه السلام که بارها توسط رسول اکرم صلی الله علیه و آله اعلام شد کاملا رسمیت داشت و جز وحی چیز دیگری نبود( ان هو الا وحی یوحی) ولی در جمع های خاص و در مقابل عده محدودی از مسلمین بود که می توانست براحتی انکار شود و به فراموشی سپرده شود لذا شما در احادیث یوم الدار و حدیث المنزلة و حدیث ایتاءالزکاة و شان نزول آیه ولایت و آیه تطهیر و ده ها آیه و روایت دیگر ادعای تواتر و قطعی بودن از طرف عامه را نمی بینیند برخلاف حدیث غدیر که حکمت الهی اقتضاءکرد در اجتماع هزاران حاجی و در سال آخر حیات پیامبرخدا این مساله مهم به بهترین وجه برای مسلمین ابلاغ شود تا جایی برای عذر و بهانه باقی نگذارد و حجت را تمام کند. فلله الحجة البالغة
قديمي Sunday 30 August 2015   #171
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 20,389

شاکر عزیز سلام
مثال ایشان در این سوال این است که یکی از یکی می پرسد
2دوتا ؟
می گوید 4تا
چرا نمی فمی میگویم دو 2تا
بابا 4تا
چرا بی ربط جواب می دهی 2دوتا چندتاست
دوست گرامی 4تا
تفسیر به رای چرا می کنی و......
و سوال من هم چنان باقی است !!!!!!
این بیچاره سوال را فقط دیده وباید بپرسه کاری با جواب نداره چون یا جواب رو نمی فهمه یا سوال کلیشه ای که به ایشون دادند دیگه جواب کلیشه ای برای جواب اقای حسین حفظه الله تبارک وتعالی به ایشون ندادند .....................
لذا سوال ایشان سر جای خودش هست
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 30 August 2015   #172
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 20,389

البته از ایشون از این باب تشکر می کنیم چون مدتها بود نخندیده بودیم وابرو ی نداشته خودشان رابرد
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 30 August 2015   #173
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
سوال من اينجاست كه هنوز پاسخ داده نشده

اگر پيامبر ص قبل از نزول آيه امام علي را جانشينش اعلام اعلان معرفي نشان داده گفته ديگر چرا خداوند متعال با تاكيد باز به پيامبرش ميفرمايد كه اگر ابلاغ نكني

رسالتت را تمام نكردي وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؟؟؟؟؟؟؟ مگر بارها اعلام نكرده بودند ؟؟؟؟؟

دو حالت داره يا روايات اين 23 سال درباره جانشيني علي كذب و يا بيربط به جانشيني هستند
يا حادثه غدير بيربط به جانشيني است اميدوارم متوجه شده باشيد
دوست گرامی، اگر آشنایی داشته باشید یکی از براهین منطقی و ریاضی، برهان خلف است، طبق این برهان، بنده عرض کردم: ما تسلیم شدیم! دست‌ها را بالا بردیم! و عرض میکنیم: قبول که این آیه اصلا ربطی به قضیه غدیر ندارد، بالاتر از سیاهی که رنگی نیست! خوب! حالا با فرض مربوط نبودن این آیه به غدیر، شما باید یک محمل منطقی برای این آیه نشان دهید، چون همانطور که سؤال کردم و از جواب طفره رقتید خلاصه این آیه، در قرآن موجود است، و در سوره مائده است، و در زمان نزول سوره مائده هیچ اختلافی نیست، خوب! اکنون شما عین سؤال خودتان را پاسخ دهید، یعنی با ذکر سند معتبر بگویید که کدام امر الهی بود که نازل شده بود و هنوز حضرت ابلاغ نکرده بودند و آیه میگوید اگر ابلاغ نکنی رسالت او را انجام نداده ای! این سوره حدود دو سه ماه مانده به رحلت حضرت نازل شده، ۲۳ سال تا حالا پس حضرت چه میکردند؟ کدام یک از اصلی‌ترین احکام و معارف دین تا کنون گفته نشده بود که دو ماه به آخر عمر حضرت چنین خطاب تهدیدآمیز نازل میشود؟ و قهرا چنین امر مهمی بازتاب خاص خود در بین مسلمین داشته که فلان امر مهم بود که خدا پیامبرش را تهدید کرد که اگر ابلاغ نکنی رسالت خود را انجام نداده‌ای! و سپس در همین زمان در همین سوره آیه اکمال دین و مأیوس شدن کفار از اضمحلال دین اسلام سخن یه میان آمده! کدام است این امر مهم که تا ۲۳ سال هنوز گفته نشده بود؟

شما همین سؤال خودتان را طبق مبنای خودتان پاسخ دهید: کدام مطلب بود که هنوز نگفته بودند و به دستور این آیه گفتند؟ (با ذکر سند، نه با احتمال و برهم‌بافی که در دست و پازدن علمای سنی میبینیم)

این سؤال اول است که سابق گفتم دو سؤال دارم تا بر هر منصف واضح شود که این آیه مربوط به چیست؟

.
تعداد 2 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 30 August 2015   #174
abaali
عضو ثابت

اولا هرچند نهایت ادب و سوادت همین شکلک درآوردن هاست و این یعنی ضعف و بیچاره گیت
قديمي Sunday 30 August 2015   #175
abaali
عضو ثابت

دوما تا قیام قیامت عرضه حل این تناقض را ندارید و فقط با شکلک درآوردن از سوال بنده فرار میکنی
قديمي Sunday 30 August 2015   #176
hosyn
عضو ثابت

دوست گرامی، شما که اهل فرار نیستید پاسخ سؤال خودتان را بدهید طبق مبنای خودتان، یا الله، منتظریم!
.
كاربران ذيل از hosyn بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 30 August 2015   #177
abaali
عضو ثابت

سوما فعلا میگذریم که اگه دو آیه قبل رو نگاه کنیم خیلی چیزها روشن ميشه و اینکه این آیه اصلا ربطی به امامت منصوص خیالی ندارد مگر با تفکرات جناب محدث نوری و جنابعالی!!!!! که آیه اينطوري در هیچ قرآنی نیست!!!!!

آخرين ويرايش abaali ، Sunday 30 August 2015 در 10:38AM.
قديمي Sunday 30 August 2015   #178
abaali
عضو ثابت

چهارما

باز تكرار سوال بنده /// براي بار آخر ///اگر پيامبر ص قبل از نزول آيه امام علي را جانشينش اعلام اعلان معرفي نشان داده گفته ديگر چرا خداوندمتعال با تاكيد باز به پيامبرش ميفرمايد كه اگر ابلاغ نكنيرسالتت را تمام نكرديوَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؟؟؟؟؟؟؟مگر بارها اعلام نكرده بودند ؟؟؟؟؟دو حالت داره يا روايات اين 23 سال درباره جانشيني علي كذب و يا بيربط به جانشيني هستنديا حادثه غدير بيربط به جانشيني است اميدوارم متوجه شده باشی که بعيده

حالا بجای جواب شکلاتی در بیار
قديمي Sunday 30 August 2015   #179
hosyn
عضو ثابت

ولی ما نمیگذریم، دو آیه قبلی بلکه آیات قبلی را هم نگاه کردیم، مربوط به نقض عهد اهل کتاب است که با اینکه خداوند عهد گرفته بود پیمان شکستند!

شما چاره‌ای ندارید جواب سؤال خودتان را طبق مبنای خودتان بدهید دوست گرامی!
.
كاربران ذيل از hosyn بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 30 August 2015   #180
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
دوست گرامی، اگر آشنایی داشته باشید یکی از براهین منطقی و ریاضی، برهان خلف است، طبق این برهان، بنده عرض کردم: ما تسلیم شدیم! دست‌ها را بالا بردیم! و عرض میکنیم: قبول که این آیه اصلا ربطی به قضیه غدیر ندارد، بالاتر از سیاهی که رنگی نیست! خوب! حالا با فرض مربوط نبودن این آیه به غدیر، شما باید یک محمل منطقی برای این آیه نشان دهید، چون همانطور که سؤال کردم و از جواب طفره رقتید خلاصه این آیه، در قرآن موجود است، و در سوره مائده است، و در زمان نزول سوره مائده هیچ اختلافی نیست، خوب! اکنون شما عین سؤال خودتان را پاسخ دهید، یعنی با ذکر سند معتبر بگویید که کدام امر الهی بود که نازل شده بود و هنوز حضرت ابلاغ نکرده بودند و آیه میگوید اگر ابلاغ نکنی رسالت او را انجام نداده ای! این سوره حدود دو سه ماه مانده به رحلت حضرت نازل شده، ۲۳ سال تا حالا پس حضرت چه میکردند؟ کدام یک از اصلی‌ترین احکام و معارف دین تا کنون گفته نشده بود که دو ماه به آخر عمر حضرت چنین خطاب تهدیدآمیز نازل میشود؟ و قهرا چنین امر مهمی بازتاب خاص خود در بین مسلمین داشته که فلان امر مهم بود که خدا پیامبرش را تهدید کرد که اگر ابلاغ نکنی رسالت خود را انجام نداده‌ای! و سپس در همین زمان در همین سوره آیه اکمال دین و مأیوس شدن کفار از اضمحلال دین اسلام سخن یه میان آمده! کدام است این امر مهم که تا ۲۳ سال هنوز گفته نشده بود؟

شما همین سؤال خودتان را طبق مبنای خودتان پاسخ دهید: کدام مطلب بود که هنوز نگفته بودند و به دستور این آیه گفتند؟ (با ذکر سند، نه با احتمال و برهم‌بافی که در دست و پازدن علمای سنی میبینیم)

این سؤال اول است که سابق گفتم دو سؤال دارم تا بر هر منصف واضح شود که این آیه مربوط به چیست؟

.
دوست گرامی، از شما خواهش میکنم جواب این پست من را بدهید.
.
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 03:36AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه