بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو ارزيابي گفتگو
قديمي Friday 6 July 2018   #1
رضائی
یادداشت های پراکنده

نشان رضائی

تاريخ ثبت نام: Mar 2008
مكان: جمهوری اسلامی ایران
پاسخ‌ها: 96
آیت الله آذری قمی: وليّ فقيه، حقّ تعيين تكليف و صدوراحكام براي مجلس را ندارد

مرحوم آیت الله احمد بیگدلی آذری معروف به آذری قمی نمایندۀ مردم قم دردوره های اول و دوم مجلس شورای اسلامی که دارای سمت هائی چون صاحب امتیاز روزنامۀ رسالت ،عضو مجلس خبرگان رهبری، عضوجامعۀ مدرسین حوزۀ علمیۀ قم و ... بود از مخالفین دولت مهندس موسوی محسوب می شد و ازجملۀ مخالفت های وی می توان به تقاضای رأی اعتماد مجدد به کابینۀ اول مهندس موسوی در مرداد ماه 1363 اشاره نمود که بر اساس اصل "هشتاد وهفتم" قانون اساسی قبل از بازنگری که هیأت وزیران را مکلف می کند از مجلس جدید رأی اعتماد بگیرد و چون درسال۱۳۶۳ نیز دورۀ دوم مجلس شورای اسلامی تشکیل شد وپس از تصویب اعتبارنامه های نماینگان ورسمیت یافتن مجلس ، مهندس موسوی مجدداً از مجلس تقاضای رأی اعتماد کرد ودرجلسۀ ۲۳ مورخ ۱۴/۵/ ۱۳۶۳ آقایان سید احمد کاشانی، ولی الله زمانی، احمد آذری قمی، ومحمد میرزائی به عنوان مخالف وآقایان مهدی کروبی، هادی غفاری، صادق خلخالی، اسدالله بیات، محمد خزاعی و اکبرهاشمی رفسنجانی (به جای آقای کیاوش) به عنوان موافق صحبت کردند ودرنهایت آقای مهندس موسوی موفق به کسب رأی اعتماد شد.

آیت الله آذری قمی به هنگام مخالفت با نخست وزیر وقت از نماینگان خواست تا از امام مایه نگذارند وبه صرف بیان وتأیید امام (خمینی) رأی ندهند یعنی رأیشان کورکورانه نباشد واز آنها خواست به وظیفۀ نماینگی خود عمل نمایند و ودرسخنان خود گفت: «در سطح جامعه و نمايندگان محترم، اينكه كم و بيش مرا وادار كرد كه صحبت كنم اين مطلب است كه مخالفت با دولت را به عنوان مخالفت با امام و منتخب امام و مورد علاقه امام تلقي مي كنند و خوشبختانه درآخر صحبت هاي آقاي زماني به برادر بزرگوارمان كه من سابقًا افتخار مي كردم و به خودشان هم گفتم كه به وجود امثال آقاي هاشمي افتخار مي كنم و حالا هم همين طور ديدم با يك جمله اين مطلب را فرمودند كه فرمايش امام ارشادي است. اين مسأله ولايت فقيه كه اين نظر شخص خود من است و به هيچ گروهي رابطه ندارد و اگر بناست چيزي خورده شود به سرخود من خورده شود. ما امتحانمان را در اين كشور پس داديم. يعني بنده آذري قمي، آن روز كه امام، مهندس بازرگان را انتخاب فرمودند كه ماهمان موقع هم قبول نداشتيم ولي سه هزار نفر از فضلا و طلاب قم و جامعه مدرسين حركت كردند و گفتند: بازرگان، بازرگان، حمايتت مي كنيم. براي اينكه منتخب امام هستي. بني صدر هم همچنين. عرض كنم قطب زاده هم همچنين. آن را هم امام اظهارمي كردند، مي شناسم تا آن موقعي كه انحرافي نبود و مي دانستيم مورد توجه امام هستند و حتي جناب آقاي موسوي نخست وزيرمحترم را هم همين اخيرًا كه ايشان تقويت كردند و گفتند دولت را تضعيف نكنيد. پس ما از اين جهت امتحانمان را پس داديم ومن خودم بحث ولايت فقيه را خيلي بحث كردم كه فكر نمي كنم كسي به اين حد بحث كرده باشد. بنابراين از اين جهت مسأله اي نيست و من مي خواستم عرض كنم كه ما بزرگترين سرمايه اي كه براي اين انقلاب داريم، چه در حال و چه در آينده هاي دور، امام است. ما از امام، مايه نگذاريم. مطالبي و مسائلي را به وظيفه شرعي خودمان به اين بهانه عمل نكنيم. امام به عنوان يك مرشد وناصح امين بايد به وظيفه اش عمل كند و به وظيفه اش هم عمل كرده و در مقاطع حساس هم مي كند. آن نظر خودش را بيان مي كندكه چنين و چنان است. اما يك وقتي بامردمي كه آنها مأمور به شور و بررسي هستند، با آنها صحبت مي كند، يك وقتي بانمايندگان مجلس صحبت مي كند كه مي گويد نمايندگان مجلس ! اين نظر من است و اين نصيحت من است والا خود دانيد. يعني خودتان مي دانيد. اگر واقعًا در موضع، مسأله برخلاف است، يعني شما كه در جامعه، روستا و شهرها هستيد با مشكلات و نقص ها وضعف مديريتها برخورد مي كنيد و امثال اينها، اينها بايد خودشان به وظيفه شان عمل بكنند. من اين را با كمال صراحت به شماعرض مي كنم، اگر ما در اينجا تحقيق نكنيم و به صرف اين مطلب كه ولي فقيه فرموده، پس ما بايد رأي بدهيم، عرض كنم كه مافردا خدا، پيغمبر( صلّی الله علیه و آله و سلّم)، ملت و خود امام، ممكن است از ما مواخذه كند. »

پس از آن هاشمی رفسنجانی در نوبت موافقت خود سخنان آیت الله آذری قمی را به باد انتقاد گرفت وگفت :« من احساس کردم این اظهاراتی که بعضی آقایان مخالفین فرمودند، کلِّ انقلاب را زیر سؤال برد. البته آنها با حُسن نیّت درموضوع صحبت كردند اما من از طرف كل انقلاب حرف مي زنم. در مورد اظهارات آقاي آذري قمي البته ايشان در مسايل جزئي سياسي و اقتصادي خودشان، مطلبي نداشتند و از اين و آن نقل فرمودند كه ما زياد به اين مسايل نمي پردازيم. درمورد ارشادات امام، البته در مجلس كسي استدلال آن جوري نكرده بود كه اين همه بحث لازم داشته باشد. درذهن نمايندگان مسأله بود و هميشه هم اين بوده امام، هيچ وقت نخواستند رأي برمجلس تحميل كنند ولي وقتي كه مهم تشخيص دادند، يك ارشادي مي فرمايند. حالا هم همين است. يعني آقايان به ارشادهاي امام اهتمام قائل باشند. فكر مي كنم اين بحث ها ديگر لزومي ندارد و امام هم مجلس را يك مجلس آزاد مي خواهند و من اين را تأكيد مي كنم. درمورد خبر واحد و اينها هم ان شاءالله بقيه اشتباهات ايشان در اصول، مثل اين خبر واحد نباشد چون از آن خبر واحدهايي است كه به قرائن قطعي است و يك ذره هم احتمال خلاف در موردش نيست.»

آقاي ميرحسين موسوي نخست وزير هم در پاسخ به مخالفت آقاي آذري قمي گفت: "برادر بزرگوارمان حاج آقا آذري قمي صحبت هايي را در اينجا كردند در ضمن اينكه مي گفتند من وارد نيستم، يك چيزهايي را گفتند. اگر وارد نيستيد چرا اظهار نظرمي كنيد. اگر وارد هستيد، بيائيد صحبت كنيم و آمار و ارقام بياوريم."

پس از نطق و جریان رأی اعتماد مذکور جناح مخالف دولت موسوم به "جناح راست" مورد انتقاد و هجوم جناح مقابل "جناح چپ" وحامیان دولت قرار گرف و به همین خاطرآيت الله احمد آذري قمي طی نامه ای خطاب به مرحوم امام خمینیکه رونوشت آن را به ۳۰ نفر از علمای بزرگ ارسال نموده است به این طرز برخورد شدیداً حمله نمود و دراین نامه، امام خميني را " آقاي حاج روح الله خميني" خطاب مي كند و به اين نكته تأكيد دارد كه وليّ فقيه در برابر قوه مقننه وظيفه اي جزارشاد و راهنمايي ندارد و حق تعيين تكليف و صدور احكام براي مجلس شورای اسلامي، از حدود اختيارات او خارج است. آقاي آذري قمي دراین نامه که بنده متأسفانه اصل آن را تاکنون نیافته ام و ازپاورقی صفحۀ ۳۰۸ کتاب خاطرات سال ۱۳۶۳ هاشمی رفسنجانی نقل می نمایم نوشته است: «پس از سخنان اينجانب در روز چهاردهم مرداد [۱۳۶۳] در مجلس شوراي اسلامي كه ضمن آن سخنان، اشاراتي به مفهوم واقعي ولايت فقيه داشتم و گفتم ولي فقيه، وظيفه اي جزارشاد، نصيحت و راهنمايي ندارد و در مقامي نيست كه براي قوه مقننه تكليف معلوم كند. علاوه برآن، اضافه كردم كه شخص آقاي روح الله خميني، تاكنون در امور آقايان [مهندس مهدي] بازرگان، [صادق] قطب زاده و [سيدابوالحسن] بني صدر به اين عنوان كه آقايان را در ۲۰ سال پيش مي شناسد و برايمان و تقوا و تعهد آنها اطلاع دارد، ما را ناچاراز پذيرش اين سه نفر، در بحراني ترين روزهاي انقلاب اسلامي كرده بود، تأكيد كردم كه ولي فقيه، حقّ تعيين تكليف و صدوراحكام براي مجلس را ندارد. دو روز پس از سخنان من در مجلس، شيخكي بنام [آقاي محسن] قرائتي، به خانه ام آمد و به روايتي از حاج احمد خميني كه پيام پدرش را به قرائتي ابلاغ كرده بود، به اين مفهوم به من ايفاد كرد: "به آقاي آذري قمي بگويند كه نفوذ و مقام ايشان به گردپاي نفوذ و مقام شريعتمداري در ميان علماي اعلام نمي رسد، بهتر آن است، ديگر پا را از گليم درازتر نكند. وقتي اين شيخك، اين پيام را ابلاغ كرد، او را با شدت و عصبانيت و ترتيبي كه سزاوارش بود، از خانه بيرون كردم و پس از آن به تحقيق پرداختم و ديدم كه اين پيام صحت دارد. بنابراين لازم دانستم اين پيام را به شخص آقاي روح الله خميني بنويسم و ۳۰ فقره رونوشت آن را براي ۳۰ تن از علماي اعلام و دلسوخته اي كه در اين پنج سال، شاهد از بين رفتن احكام شرع و التقاط اين احكام ونفوس با فتواهاي نادرست بود، و دلي خونين دارند، بفرستم.»

این نامه از جمله مواردی است که پس از سالها آنهم درلابلای کارنامه وخاطرات مهمترین شخص انقلاب پس از رهبری منتشر شده و درزمان خود (یعنی دهۀ اول انقلاب) سانسور شده وکسی جز ازما بهتران ازآن خبرنداشت ومن درچارچوب رسالتی که بردوش خویش احساس می نمایم و باتوجه به فرصتی که دارم هرازگاهی این چنین موارد را به اطلاع شما دوستان می رسانم که امیدوارم مورد توجه و استفاده تان قرار گیرد.

احمد رضائی
رضائی حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
هيچيك

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو
ارزيابي اين گفتگو
ارزيابي اين گفتگو:

قوانين ارسال نوشته
شما می توانید سرنگار جدید ارسال کنید.
شما می توانید پاسخ ارسال کنید.
شما می توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:55AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه