بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Wednesday 11 April 2018   #1
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 16,672
سالروز فتح خیبر

سالروز فتح خیبر

در چنین روزی در ماه رجب المرجب سال ۷ هجری قمری ، مَرحَب به دست امیرالمومنین علیه السلام کشته شد و قلعه خیبر به دست آن حضرت فتح گردید.(۱)

چون پیامبر صلی الله علیه و آله به جنگ خیبریان رفت و قلعه " قموص" را محاصره نمود
ابتدا پرچم را برای مبارزه به ابوبکر داد ولی او , چون نظر به سپاه دشمن و پهلوانان آنان نمود , فرار کرد و لشکریان نیز از پی او بازگشتند ، سپاهیان ، فرمانده را متهم به فرار کردند ؛
روز بعد حضرت ختمی مرتبت سلام الله علیه و علی آله ،
پرچم را به عمر دادند و او هم از ترس کشته شدن به میدان جنگ نرسیده ، از ترس بازگشت.(*)

این بازگشت های بدون جنگ ، باعث ناراحتی رسول خدا صلی الله علیه و آله می شود.(۲)

از آنجایی که ماجرای خیبر نقطه‌ای حساس در سیر پیشرفت اسلام محسوب می شد ، این فرار از سوی دو خلیفه و افتخار فتح خیبر به دست امیرالمومنین علیه السلام ، توجه نکته سنجان را به خود جلب کرده است ؛
هستند عالمان اهل تسنن ، که به طعنه در این باب شعرها در مذمت فراریان سروده‌اند(۳)

در پی این دو شکست که تاثیر بدی بر سپاهیان داشت ، رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند :

"فردا , پرچم را به مردی
میدهم که حمله هایش را تکرار کند , کسی که خدا و پیامبرش را دوست دارد و خدا و پیامبرش هم او را دوست دارند ؛ و خدا خیبر را به دست او فتح می کند ."

برخی از منابع این سخن نورانی رسول بزرگ خدا صلی الله علیه و آله از کتب معتبر اهل تسنن:

صحیح بخاری , ج۴, ص۱۲، ۲۰، ۲۰۷ و ج۵, ص۷۶
صحیح مسلم , ج۵,ص۱۹۵ و ج۷ , ص۱۲۲-۱۲۰
طبقات الکبری , ج۲ , ص۱۱۱

المصنف(ابن ابی شیبة) ,ج۷, ص۴۹۷ ، ۵۰۰و ج۸ , ص ۵۲۰ ، ۵۲۲
مسند احمد , ج۱ ، ص ۹۹ ، ۱۸۵و ج ۳، ص۱۶ ، ج۵ ، ص۵۲
انساب الاشراف , ص ۹۳ ، ۹۴

شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید , ج۱۳ , ص ۱۸۶
کنز العمال , ج۱۳ , ص۱۲۱ ، ۱۶۲
تاریخ دمشق , ج۴۲ , ۱۲۳-۸۱

المناقب(خوارزمی) ص ۱۰۸ ، ۱۷۰ ، ۱۹۹
جواهر المطالب فی مناقب الامام علی علیه السلام , ج۱ ، ص۱۷۷، ۱۸۳
استیعاب , ج۲ ، ص ۷۸۷ ، ج۳ ، ص ۱۰۹۹

حلیة الاولياء , ج۱ ، ص ۶۲
المعجم الکبیر , ج۶ , ص ۱۵۲ ، ۱۸۷ ، ۱۹۸ ، ج۷ , ص۳۱ ، ۳۵ و ج۱۸ ، ص۲۳۷
ینابیع المودة ، ج١ ، ص ١٥٣ ، ١٦١ ، ج ٢ ، ص ١٢٠ ، ١٦٤ ، ٢٣١ ، ٢٩٠

سنن ترمذی , ج۵ ، ص ۳۰۲
مستدرک حاکم , ج۳ ، ص ۳۸ ، ۴۳۷
تاریخ طبری , ج۲ ، ص۳۰۰

(*): مدارک این فرار ، دو روز اخیر به مناسبت ایام مرتبط با آن ، در کانال قرار گرفته است.

1⃣ بحارالانوار ۱۶۸/۹۷
2⃣ بحارالانوار ۳/۲۱

3⃣ ابن ابی الحدید معتزلی در ضمن قصیده ای در "علویات سبع"می گوید :
هر چه را فراموش کنم ، آن دو پیش افتاده را از یاد نخواهم برد و گریز ایشان را با آن که می‌دانستند آن فرار گناه است ، و آن پرچم را که بردند و با پوشش هایی لایه لایه از خواری ، بازگرداندند.
یا علی و

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 11 April 2018   #2
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: سالروز فتح خیبر

یا علی و

رجزخوانی امیرالمؤمنین علی علیه السلام در مقابل پهلوان خیبر

صحيح مسلم » كتاب الجهاد والسير » باب غزوة ذي قرد وغيرها
فَقَالَ عَلِيٌّ:

أنَا الَّذِي سَمَّتْنِي أُمِّي حَيْدَرَهْ ... كَلَيْثِ غَابَاتٍ كَرِيهِ الْمَنْظَرَهْ...أُوفِيهِمُ بِالصَّاعِ كَيْلَ السَّنْدَرَهْ.
قَالَ: فَضَرَبَ رَأْسَ مَرْحَبٍ فَقَتَلَهُ، ثُمَّ كَانَ الْفَتْحُ عَلَى يَدَيْهِ.
http://shamela.ws/browse.php/book-1727#page-5491

من آنم که مادرم مرا حیدر نامید، بسان شیر قوی هیکل و هولناک بیشه، با شمشیر مانند پیمانه‌ای بزرگ آنها را پیمانه می‌کنم. (و گروه گروه کفار را از زمین بر می‌چینم)

راوی گفت: سپس سر مرحب را زد و او را کشت و پیروزی به دستان او حاصل شد.

این رَجَز امیرالمومنین متواتر است و در مصادر زیادی از کتب اهل سنت آمده :

الكتب » المستدرك على الصحيحين» كتاب المغازي والسرايا» لا تمنوا لقاء العدو وسلوا الله العافية

قال : فبرز له علي رضي الله عنه وهو يقول :
أنا الذي سمتني أمي حيدره كليث غابات كريه المنظره أوفيكم بالصاع كيل السندره

هذا حديث صحيح على شرط مسلم

http://library.islamweb.net/newlibra..._no=74&ID=4218

الكتب » السنن الكبرى» كتاب السير» جماع أبواب السير» باب المبارزة
http://library.islamweb.net/newlibra...&bookhad=17780

الكتب » مسند أحمد » أول مسند المدنيين رضي الله عنهم أجمعين » بقية حديث ابن الأكوع في المضاف من الأصل
http://library.islamweb.net/newlibra...&bookhad=16103

الكتب » المصنف » كتاب المغازي » غزوة خيبر
http://library.islamweb.net/newlibra...khad=5529#docu

الكتب » دلائل النبوة للبيهقي » الْمَدْخَلُ إِلَى دَلائِلِ النُّبُوَّةِ وَمَعْرِفَةِ ... » جِمَاعُ أَبْوَابِ عُمْرَةِ الْحُدَيْبِيَةِ » بَابُ : مَا جَاءَ فِي بَعْثِ السَّرَايَا إِلَى حُصُونِ ...
http://library.islamweb.net/hadith/d...578&pid=334259

الكتب » الاستيعاب في معرفة الأصحاب لابن عبد البر » الاستيعاب في تمييز الأصحاب » حرف العين » باب عامر
http://library.islamweb.net/hadith/d...153&pid=341875

نام کتاب : لسان العرب نویسنده : ابن منظور جلد : 4 صفحه : 174
http://shamela.ws/browse.php/book-1687#page-2134

یا علی و

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Wednesday 11 April 2018   #3
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی و

برخی از مدارک فرارجناب عمر خلیفهء دوم با دیدن دشمن و تشویق او به فرار سپاهیانش در ایام جنگ خیبر به شرح زیر است:
(از منابع اهل تسنن)

مستدرک حاکم , ج۳, ص۳۷
مسند احمد , ج۵ , ص۳۵۳
الاصابة ، ج٦،ص٣٦

اسد الغابة ،ج٤،ص٢١ و ٣٣٤
كنزالعمال ، ج١٠ ، ص٤٦٣ و ج١٣، ص١٢١
سنن الكبري ، ج٥،ص١٠٩و ١٧٩

البداية و النهاية ، ج٤، ص٢١٢ و ج ٧ ، ص٣٧٣
تاريخ دمشق ، ج٤١ ،ص٤٦٤ و ج٤٢ ص٩٢، ٩٣ ، ٩٧ ، ١٠٧
فتح الباري ، ج٧ ،ص٣٦٥

مجمع الزوائد ، ج٦ ، ص١٥٠ و ج ٩ ، ص١٢٤
المصنف(ابن ابي شيبة) ،ج٧، ص٤٩٧ و ج٨ ، ص٥٢١ ، ٥٢٢
المعجم الكبير ، ج٧، ص٣٥

تاریخ المدینه ۶۶۵/۲
تاریخ طبری ۳۰۰/۲
سیر اعلام النبلاء ۲۰۹/۱۴

یا علی و

قديمي Wednesday 11 April 2018   #4
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی و
آرزو و حسرت خوردن عمر بن خطاب در مورد فضائل امیر مومنان فاروق اعظم علی بن ابیطالب علیه السلام

برای علی بن ابیطالب سه ویژگی (خصلت) وجود دارد که اگر یکی از آنها برای من می بود نزد من محبوب تر از داشتن شتران سرخ مو بهتر بود، سوال کردند آن‌ ويژگى ‌ها چه هستند؟
عمر گفت :

۱- ازدواجش با فاطمه دختر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله

2- پیامبر درِ تمام خانه ها را به مسجد بست و تنها درِ خانۀ علی را به مسجد گشود.

3- پیامبر روز قبل از فتح خیبر فرمود: فردا پرچم را به دست کسی می دهم که خدا و پیامبرش او را دوست می دارند و او نیز خدا و پیامبرش را دوست می دارد، و فردای آن روز پرچم را به علی داد، و خیبر توسط علی فتح شد.
1-فضائل الصحابه احمد حنبل الجزئ الثانی (جلد 2)ص819حدیث 1123
2-الصواعق المحرقه ابن حجر هیتمی ص373
3-تاریخ الخلفاء سیوطی ص138
یا علی و

قديمي Wednesday 11 April 2018   #5
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی و
۲۲رجب : در این روز در ایام جنگ خیبر ، پرچم سپاه اسلام به ابوبکر داده شد ولی او با دیدن دشمن گریخت و سپاه تحت فرمان خود را نیز به فرار تشویق نمود!

فرار ابوبکر بن ابی قحافه از جنگ خیبر

.حاكم نيشابوري در المستدرك مي نويسد:

4338 أَخْبَرَنَا أَبُو قُتَيْبَةَ سَالِمُ بْنُ الْفَصْلِ الآدَمِيُّ بِمَكَّةَ، ثنا مُحَمَّدُ بْنُ عُثْمَانَ بْنِ أَبِي شَيْبَةَ، ثنا عَلِيُّ بْنُ هَاشِمٍ، عَنِ ابْنِ أَبِي لَيْلَي، عَنِ الْحَكَمِ، وَعِيسَي، عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ، عَنْ أَبِي لَيْلَي، عَنْ عَلِيٍّ، أَنَّهُ قَالَ: يَا أَبَا لَيْلَي أَمَا كُنْتَ مَعَنَا بِخَيْبَرَ؟ قَالَ: بَلَي وَاللَّهِ كُنْتُ مَعَكُمْ، قَالَ: فَإِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ بَعَثَ أَبَا بَكْرٍ إِلَي خَيْبَرَ، فَسَارَ بِالنَّاسِ وَانْهَزَمَ حَتَّي رَجَعَ ".
هَذَا حَدِيثٌ صَحِيحُ الإِسْنَادِ، وَلَمْ يُخَرِّجَاهُ

از أبو ليلي نقل شده است كه اميرمؤمنان عليه السلام به او گفت: اي ابو ليلي ! آيا در خيبر با ما نبودي؟ گفت: بلي به خدا سوگند همراه شما بودم. اميرمؤمنان عليه السلام فرمود: رسول خدا صلي الله عليه وآله ابوبكر را به سوي خيبر فرستاد، او همراه مردم رفت و شكست خورده برگشت. سند اين روايت صحيح است؛ اما بخاري و مسلم نقل نكرده اند.

المستدرك علي الصحيحين ج3، ص39 المؤلف: أبو عبد الله الحاكم محمد بن عبد الله بن محمد بن حمدويه بن نُعيم بن الحكم الضبي الطهماني النيسابوري المعروف بابن البيع (المتوفى: 405هـ)، تحقيق: مصطفى عبد القادر عطا، الناشر: دار الكتب العلمية - بيروت، الطبعة: الأولى، 1411 - 1990، عدد الأجزاء: 4.

برخی دیگر از مدارک فرار خلیفهء اول از جنگ خیبر از کتب اهل تسنن :

مسند احمد , ج۵ , ص۳۵۳
الاصابة ، ج٦،ص٣٦
اسد الغابة ،ج٤،ص٢١ و ٣٣٤
كنزالعمال ، ج١٠ ، ص٤٦٣ و ج١٣، ص١٢١

سنن الكبري ، ج٥،ص١٠٩و ١٧٩
البداية و النهاية ، ج٤، ص٢١٢ و ج ٧ ، ص٣٧٣
تاريخ دمشق ، ج٤١ ،ص٤٦٤ و ج٤٢ ص٩٢، ٩٣ ، ٩٧ ، ١٠٧

فتح الباري ، ج٧ ،ص٣٦٥
مجمع الزوائد ، ج٦ ، ص١٥٠ و ج ٩ ، ص١٢٤
المصنف(ابن ابي شيبة) ،ج٧، ص٤٩٧ و ج٨ ، ص٥٢١ ، ٥٢٢
المعجم الكبير ، ج٧، ص٣٥

یا علی و

قديمي Wednesday 11 April 2018   #6
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداه

یا علی یا الیا یا حیدر
حیرت جبرئیل از زور بازوی امیر المومنین علیه السلام در جنگ خیبر

و في ذلك اليوم لمّا شطر مرحب شطرين و ألقاه مجدّلا جاء جبرئيل من السماء متعجّبا، فقال له النبيّ- (صلى اللّه عليه و آله)-: ممّ‌ تعجّبت؟ فقال: إنّ الملائكة تنادي في صوامع و جوامع السماوات: لا فتى إلّا عليّ لا سيف إلّا ذو الفقار. و أمّا إعجابي فإنّي لمّا امرت أن ادمّر قوم لوط حملت مدائنهم و هي سبع مدائن من الأرض السابعة السفلى إلى الأرض السابعة العليا، على ريشة من جناحي، و رفعتها حتى سمعت حملة العرش صياح ديكتهم و بكاء أطفالهم، و وقفت بها إلى الصبح أنتظر الأمر و لم أتثقّل بها، و اليوم لمّا ضرب عليّ ضربته الهاشميّة و كبّر امرت أن أقبض فاضل سيفه حتى لا يشقّ الأرض و تصل إلى الثور الحامل لها فيشطره شطرين فتنقلب الأرض بأهلها (فتلقّيته)، فكان فاضل سيفه عليّ أثقل من مدائن لوط، هذا و إسرافيل و ميكائيل قد قبضا عضده في الهواء.

در روز جنگ خیبر پس از آنکه مرحب خیبری (مرحب بن حارث یهودی، مردی بلند قامت، عظیم الجثه و بسیار شجاع) به دست امیر المومنین علیه السلام به دو نیم گردید و بر زمین افتاد جبرئیل در حالی که خنده تعجب بر لب داشت بر پیامبر فرود آمد. رسول خدا محمد مصطفی صلی الله علیه و آله به او فرمودند: از چه تعجب کردی؟ عرض کرد: همانا فرشتگان در مراکز و جایگاه‌های آسمانی ندا می‌کنند: لا فتی الا علی لا سیف الا ذو الفقار. ولی تعجب من بدان جهت است که آن زمان که امر شدم قوم لوط را هلاک کنم شهرهای آنان را که هفت شهر از زمین هفتم زیرین تا زمین هفتم بالا بود بر پری از بال‌‌هایم قرار دادم و آنقدر آنرا بالا بردم که حاملان عرش صدای خروس‌ها و اطفال (روی زمین) را می‌شنیدند و تا صبح در انتظار امر خدا ایستادم و آن را جا به جا نکردم. اما امروز که امیر المومنین علیه السلام ضرب هاشمی را فرود آورد من مامور شدم زیادی قبضه او را نگه دارم تا به زمین فرود نیاید و به زمین نرسد و آن را به دو نیم نکند تا زمین و اهل آن‌ را واژگون گردد. در این هنگام زیادی فشار شمشیر علی بن ابی طالب علیهما السلام سنگین‌تر از شهرهای قوم لوط بود و این در حالی بود که اسرافیل و میکائیل بازوی علی بن ابی طالب علیهما السلام را در هوا به قبضه خویش گرفته بودند.

مدینة المعاجز، تالیف سید هاشم بحرانی رضوان الله علیه، جلد ۱، صفحه ۱۹۶، معجزه ۱۷۳

اسکن روایت:
http://bit.ly/2qpYYAO
پوستر:
http://bit.ly/2qnHuF5

مشارق انوار اليقين، تالیف رجبعلی برسی رضوان الله علیه، صفحه ۱۱۰

اسکن روایت: http://
bit.ly/2IEUT3
پوستر:
http://bit.ly/2qmwVTi

بحار الانوار، تالیف علامه مجلسی رضوان الله علیه، جلد ۲۱، صفحه ۴۰، حدیث ۳۷

اسکن روایت:
http://bit.ly/2IHTM2y
پوستر:
http://bit.ly/2qrbqjN

یا علی یا الیا یا حیدر
.
کرکس دون پنجه زد بر روی طاووس ازل
عالمی از حسرت آن جلوه مستانه سوخت
آتشی آ تش پرستی در جهان افروخته ش
خرمن اسلام ودین را تا قیامت سوخته

لعن الله ظالمیک وقاتلیک یا فاطمه
قديمي Wednesday 11 April 2018   #7
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی یا الیا یا حیدر
۲۴ رجب المرجب فتح خیبر به دست امیرالمؤمنین علیه السلام
الجمل و النصرة لسيد العترة في حرب البصرة ؛ ؛ ص410

رَابِعُهَا وَ كَانَ رَسُولُ اللَّهِ أَعْطَى أَبَاهَا الرَّايَةَ يَوْمَ خَيْبَرَ وَ أَمَرَهُ أَنْ لَا يَرْجِعَ حَتَّى يَفْتَحَ أَوْ يُقْتَلَ فَلَمْ يَلْبَثْ لِذَلِكَ وَ انْهَزَمَ فَأَعْطَاهَا فِي الْغَدِ عُمَرَ بْنَ الْخَطَّابِ وَ أَمَرَهُ بِمِثْلِ مَا أَمَرَ صَاحِبَهُ فَانْهَزَمَ وَ لَمْ يَثْبُتْ فَسَاءَ ذَلِكَ رَسُولَ اللَّهِ فَقَالَ: لَهُمْ ظَاهِراً مُعْلِناً «لَأُعْطِيَنَّ الرَّايَةَ غَداً رَجُلًا يُحِبُّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ يُحِبُّهُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ كَرَّاراً غَيْرَ فَرَّارٍ لَا يَرْجِعُ حَتَّى يَفْتَحَ اللَّهُ عَلَى يَدَيْهِ» «2» فَأَعْطَانِي الرَّايَةَ فَصَبَرْتُ حَتَّى فَتَحَ اللَّهُ تَعَالَى عَلَى يَدَيَّ فَغَمَّ ذَلِكَ أَبَاهَا وَ أَحْزَنَهُ فَاضْطَغَنَتْهُ عَلَيَّ وَ مَا لِي إِلَيْهَا مِنْ‏ «3» ذَنْبٍ فِي ذَلِكَ فَحَقَدَتْ لِحِقْدِ أَبِيهَا
مفيد، محمد بن محمد، الجمل و النصرة لسيد العترة في حرب البصرة، 1جلد، كنگره شيخ مفيد - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1413ق.

امام امیرالمؤمنین‌ در پاسخ عده ای از بزرگان بصره به اسباب بغض عایشهاشاره کرده و از جمله فرمود: رسول خدا صلی الله علیه وآله پرچم را روز خيبر به پدر او سپرد و دستور داد تا بازنگردد مگر آنکه قلعه خيبر را فتح کند یا اينکه کشته شود. ابوبکر نتوانست اين کار را انجام دهد و فرار کرد. فردای آن روز پرچم را به دست عمر بن الخطاب داد و به او نيز همان دستوری را داد که به رفيقش فرموده بود. او نيز کاری از پيش نبرده و فرار کرد. پیامبر ناراحت شد و فرمود: «فردا قطعا پرچم را به کسی خواهم داد که خدا و رسول خدا را دوست دارد، و آنها نیز او را دوست دارند، پی ‌در پی حمله می‌کند و هرگز از جنگ فرار نمی‌کند، و باز نمی‌گردد مگر آنکه خداوند به دست او خیبر را فتح خواهد نمود.» پس پرچم را به من عطا فرمود و من استقامت کردم و خداوند خیبر را به دست من فتح نمود. اين سبب ناراحتی و اندوه ابوبکر شد و عایشه آن را سبب کينه و دشمنی با من قرار داد، درحالی ‌که من در مورد آن گناهی نداشتم، پس به خاطر حقد و کينه پدرش با من کينه و دشمنی کرد.

یا علی یا الیا یا حیدر
.
کرکس دون پنجه زد بر روی طاووس ازل
عالمی از حسرت آن جلوه مستانه سوخت
آتشی آ تش پرستی در جهان افروخته ش
خرمن اسلام ودین را تا قیامت سوخته

لعن الله ظالمیک وقاتلیک یا فاطمه
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 06:56AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه