بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Wednesday 10 September 2014   #1
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

تاريخ ثبت نام: Jul 2009
مكان: همه جای ایران سرای من است
پاسخ‌ها: 7,857
حکم خدا در مورد حیوانات؟

سلام.
یه سوال دارم اگه کسی جوابشو میدونه لطفا بگه.
حکم اسلام در خصوص حیوانات چیه؟
حیواناتی وارد خونه آدم میشن یا لونه درست میکنن.
مثلا اگه توی حیاط خونه من مار لونه کرده باشه باید چی کارش کنم؟
قديمي Wednesday 10 September 2014   #2
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

ج: حکم خدا در مورد حیوانات؟

من هنوز این سوالو دارم
قديمي Thursday 11 September 2014   #3
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10

سلام
در مورد لانه کردن حیوانات در خانه و کاشانه انسان من حکم مشخصی ندیدم ، تحقیق کافی هم نداشتم اما حکم عمومی اسلام دوستی و مهربانی با حیوانات هست و نگهداری سگ به دلیل غیر نگهبانی و غیر شکاری نیز حرام هست.

اگر حیوانی که در خانۀ شما لانه کرده مزاحمت داره و آزار میرسونه این حجت عقلیه که بتونید لانه ش رو از بین ببرید تا مزاحمتش رفع بشه، اگر مزاحمت نداره یا ترسی ندارید خوب حکم بر می گرده به حکم کلی دوستی با حیوانات که البته مستحب هست، واجب نیست ، ولی آزار رساندن به حیوانی که آزار و اذیتی نداره مجاز نیست . ما هم یک قسمتی از خانه مون رو به چندتا کبوتر اجاره دادیم و حالا نتیجه و نبیره هم دارند و حسابی اون قسمت رو جلا دادند. با این حال باعث شدن که گاهی یک نوع انگل های مگس مانند داخل خونه بیان که اگر حمل بر آزار و اذیت بکنیمش باید بندازیمشون بیرون. یا اگر اون قسمت از خونه که بالکن هست رو احتیاج داشته باشیم طبعا می تونیم اونجا رو جمع کنیم که باعث رفتن اونها میشه. در این حد فکر می کنم مجاز باشیم.

http://islampedia.ir/fa/1390/10/%DA%...-%D8%A2%D9%86/
قديمي Saturday 13 September 2014   #4
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

آقا یه عضوی تو خانواده ما هست حیوونای زبون بسته و بی آزار رو به چه راحتی میزنه میکشه، واسه هر چیزیم یه دلیلی میاره براش و میگه نباید وارد خونه ما بشن.
نامحرمم هست نمیتونم برخورد شدیدی باهاش بکنم، میخوام بدونم اجازه کشتنش رو دارم یا نه
اصلا آدم به خاطر ترسش از یه حیوون اجازه کشتنش رو مگه داره؟؟
اصلا همین سوسک، به خاطر ترس میکشیمش دیگه! ضرر چندانی که نداره. از اون طرف اگه نکشی زیاد میشن قفل درو هم عوض میکنن!
من نمیفهمم الان چی کار باید کرد؟
همون مورچه ای که حضرت علی میگن:
«به خدا سوگند اگر هفت اقليم را با آنچه در زير افلاک آن است به من ببخشند تا به عنوان گرفتن پوست جوي از دهان مورچه اي خدا را نافرماني کنم ، نافرماني نخواهم کرد».
همین مورچه هم اگه زیاد بشه و آدم کاری به کارش نداشته باشه تو همه خوردنیای خونه نفوذ میکنه.
الان دقیقا من نمیفهمم چی کارش باید کرد؟
قديمي Tuesday 16 September 2014   #5
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,301
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
در اصل توسط khalerize نوشته شده است نمايش نوشته
آقا یه عضوی تو خانواده ما هست حیوونای زبون بسته و بی آزار رو به چه راحتی میزنه میکشه، واسه هر چیزیم یه دلیلی میاره براش و میگه نباید وارد خونه ما بشن.
نامحرمم هست نمیتونم برخورد شدیدی باهاش بکنم، میخوام بدونم اجازه کشتنش رو دارم یا نه
اصلا آدم به خاطر ترسش از یه حیوون اجازه کشتنش رو مگه داره؟؟
اصلا همین سوسک، به خاطر ترس میکشیمش دیگه! ضرر چندانی که نداره. از اون طرف اگه نکشی زیاد میشن قفل درو هم عوض میکنن!
من نمیفهمم الان چی کار باید کرد؟
همون مورچه ای که حضرت علی میگن:
«به خدا سوگند اگر هفت اقليم را با آنچه در زير افلاک آن است به من ببخشند تا به عنوان گرفتن پوست جوي از دهان مورچه اي خدا را نافرماني کنم ، نافرماني نخواهم کرد».
همین مورچه هم اگه زیاد بشه و آدم کاری به کارش نداشته باشه تو همه خوردنیای خونه نفوذ میکنه.
الان دقیقا من نمیفهمم چی کارش باید کرد؟
سلام
اینها رو باید به عقل واگذار کنید دیگه. اگر اون ترسه واقعا قابل رفع و رجوع نیست و زندگی رو لنگ می کنه و باعث آسیب میشه، به نظرم از بین بردنش برای رفع آسیب عقلی باشه.

اما اگر ترسه فقط یک شعار و لوس بازی هست، طبعا در آخرت از انسان این آزار رساندن به حیوان سوال میشه. اگر قابل تحمل هست و آسیب نمی رسونه باید تحملش کرد.

سوسک چون آلودگی درست می کنه حذف میشه. من هم اگر ببینم عنکبوت یا مارمولک یا سوسک فرار می کنن و کاری ندارن، رهاشون می کنم. اگر به رفتار سوسک دقت کنید خیلی سرآسیمه از انسان فرار می کنه و هل میشه. اما خوب اگر جمعیت سوسکها زیاد بشه، طبعا آلودگی شدیدی هم به همراه داره و این باعث بیماری هست و آزار تلقی میشه و باید کشت.

مرز مرز ایجاد مزاحمت و آزار هست. بالاخره مالکیت انسان بر حیطۀ زندگیش محترم هست. بله وقتی مورچه میاد غذا رو آلوده و خراب می کنه این مزاحمت و آزار تلقی می شه. اگر بشه جوری طردش کرد دستور اسلام این هست که "طرد کنی" و نکشی. اما اگر راهی جز کشتن نیست می توانی بکشی.
قديمي Tuesday 16 September 2014   #6
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
سلام
اینها رو باید به عقل واگذار کنید دیگه. اگر اون ترسه واقعا قابل رفع و رجوع نیست و زندگی رو لنگ می کنه و باعث آسیب میشه، به نظرم از بین بردنش برای رفع آسیب عقلی باشه.

اما اگر ترسه فقط یک شعار و لوس بازی هست، طبعا در آخرت از انسان این آزار رساندن به حیوان سوال میشه. اگر قابل تحمل هست و آسیب نمی رسونه باید تحملش کرد.

سوسک چون آلودگی درست می کنه حذف میشه. من هم اگر ببینم عنکبوت یا مارمولک یا سوسک فرار می کنن و کاری ندارن، رهاشون می کنم. اگر به رفتار سوسک دقت کنید خیلی سرآسیمه از انسان فرار می کنه و هل میشه. اما خوب اگر جمعیت سوسکها زیاد بشه، طبعا آلودگی شدیدی هم به همراه داره و این باعث بیماری هست و آزار تلقی میشه و باید کشت.

مرز مرز ایجاد مزاحمت و آزار هست. بالاخره مالکیت انسان بر حیطۀ زندگیش محترم هست. بله وقتی مورچه میاد غذا رو آلوده و خراب می کنه این مزاحمت و آزار تلقی می شه. اگر بشه جوری طردش کرد دستور اسلام این هست که "طرد کنی" و نکشی. اما اگر راهی جز کشتن نیست می توانی بکشی.
مرسی.
اتفاقا همین الان داشتم به رفتار یه سوسکه دقت میکردم که اومدم پرسیدم. اینقدر بیچاره حول شده بود که حس میکردم داره سکته میکنه! گناه داشت...
سوسک هم بلاخره فایده هایی داره. مامانم میگن لوله های فاضلاب رو لجن زدایی میکنه، یا یه چیز تو این مایه ها، الان یادم نیست. ولی خب بیرون که میاد دیگه مشکلات درست میکنه.

آخه ببینین من حس میکنم این ترس ضعف آدمه نه مشکل حیوون! حتی اگه واقعی باشه، طبق کلیات دین درست نیست.
خیلی وقتا هم نمیشه حدود چیزی که میگین رو مشخص کرد.
مثلا میشه گفت الان این مورچه اومده اگه نکشیش زیاد میشن و میرن توی مواد غذایی، پس باید کشتش!
خب ممکنه اصلا این اتفاق نیفته، ممکن هم هست بیفته.
قدیم که مثل الان نبوده که به این شکل باشه شهر ها و حیوون توی شهرا کم باشه. آدما در کنار حیوونا زندگی میکردن.
یا مثلا توی یه محیط روستایی دیگه اونجا محل زندگی اون حیوون هم هست، نمیشه گفت چون توی خونه ی من اومده و ممکنه مشکل ایجاد کنه باید بمیره!
قديمي Tuesday 16 September 2014   #7
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

یا مثلا توی حج. آدم در حالت عادی یه عقرب ببینه میگه خب این الان برای من خطر داره برای اینکه منو نیش نزنه باید بکشمش! ولی وقتی اونجا آدم قصد آسیب زدن به حیوونا رو نداره و باهاشون دشمنی نمیکنه_ حتی حیوونای موذی_ اونا هم کاری به آدم ندارن.
الکی که خدا این حکمو برای زمان محرم بودن نداده.
قديمي Tuesday 16 September 2014   #8
ناصر پورپیرار
والعاقبة للمتقین

نشان ناصر پورپیرار

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: تهران
پاسخ‌ها: 1,235
روزنوشته ها: 1

نقل قول:
سلام.
یه سوال دارم اگه کسی جوابشو میدونه لطفا بگه.
حکم اسلام در خصوص حیوانات چیه؟
حیواناتی وارد خونه آدم میشن یا لونه درست میکنن.
مثلا اگه توی حیاط خونه من مار لونه کرده باشه باید چی کارش کنم؟
سلام

بحث خیلی جالبی رو پیش کشیدید . واقعا بحث جذابیه و همیشه دوست داشتم در موردش بحث بشه .
در قرآن که دستور مستقیمی در این مورد نیست (اگر اشتباه نکنم) اما حقیقتا قران «کتاب آفرینش» هست و خالق هستی به قدری از قدرت خلاقیت و حکمت خودش تعریف و تمجید کرده که تکلیف معلومه .

قرآن تمام موجودات و پدیده ها رو خلق شده به دست توانای خدا میدونه و به اونها نام «آیه» به معنی «نشانه» قدرت خدا داده شده و تشویق انسان به «تفکر» در مورد اونها . بنا براین با علم به این که تمام موجودات حکمتی در وجودشان هست انسان مومن باید با «احترام» با اونها رفتار کنه .

در طبیعت همه موجودات دقیقا طبق قانون طبیعت و نظم جهان هستی رفتار می کنند الا انسان «کم فکر» . به قول یک دانشمند ، اگر همین امروز نسل پشه ها منقرض بشه ، تمام موجودات دنیا هم به مرور منقرض میشن ، اما اگر نسل آدم منقرض بشه ، موجودات دیگه و طبیعت نفس راحتی می کشن و راحت تر زندگی می کنند!!!

حرف در این زمینه زیاد هست .
قديمي Wednesday 17 September 2014   #9
mehrdad_123
كاربر فوق بدليل ناديده گرفتن قوانين باشگاه با محدوديت نوشتاري مواجه است.

تاريخ ثبت نام: Aug 2007
مكان: زیر سایه لطف خدا
پاسخ‌ها: 10,549
روزنوشته ها: 9

پاسخ مکفی را به نظرم کاربرصبح دادند
اضافه می کنم در روایت داریم که پیامبرخداروحی فداه را که در مکه و در کنار کعبه در حال طواف دست مبارکشان را برای استلام حجر الاسود بردند و عقربی نیششان زد

این مساله خیلی چیزها را نشان میدهد من جمله اینکه اون نظر شما در مورد اذیت کردن و نکردن در مکه صحیح به نظر نمی رسد

به هر حال همانطور که اسلام به من و شما اجازه نمی دهد برویم در خانه یک حیوان سبب آزارش شویم همان اسلام قطعا می بایست به فکر آزار ندیدن انسان در خانه اش یا نیازهای بیولوژیکی اش مثل نیاز به خوراک گوشتی و بهداشت و آرامش ذهنی هم می بوده که بوده است و اجازه دفع و بهره برداری داده

همان قانونی که در بین حیوانات هم در طبیعتشان بطور ذاتی لحاظ شده است

جالب است در روایات هم خیلی دقیق به این حقوق حیوانات اشاره فرموده اند و کار را راحت کرده اند...

آخرين ويرايش mehrdad_123 ، Wednesday 17 September 2014 در 10:30AM.
mehrdad_123 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از mehrdad_123 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 17 September 2014   #10
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

نقل قول:
در اصل توسط mehrdad_123 نوشته شده است نمايش نوشته
پاسخ مکفی را به نظرم کاربرصبح دادند
اضافه می کنم در روایت داریم که پیامبرخداروحی فداه را که در مکه و در کنار کعبه در حال طواف دست مبارکشان را برای استلام حجر الاسود بردند و عقربی نیششان زد

این مساله خیلی چیزها را نشان میدهد من جمله اینکه اون نظر شما در مورد اذیت کردن و نکردن در مکه صحیح به نظر نمی رسد

به هر حال همانطور که اسلام به من و شما اجازه نمی دهد برویم در خانه یک حیوان سبب آزارش شویم همان اسلام قطعا می بایست به فکر آزار ندیدن انسان در خانه اش یا نیازهای بیولوژیکی اش مثل نیاز به خوراک گوشتی و بهداشت و آرامش ذهنی هم می بوده که بوده است و اجازه دفع و بهره برداری داده

همان قانونی که در بین حیوانات هم در طبیعتشان بطور ذاتی لحاظ شده است

جالب است در روایات هم خیلی دقیق به این حقوق حیوانات اشاره فرموده اند و کار را راحت کرده اند...
پس چرا خدا کشتن حیوانات رو در حالت احرام ممنوع کرده؟
قديمي Wednesday 17 September 2014   #11
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

لطفا هر حدیث و روایتی رو که در مورد حیوانات میدونین و شنیدین رو هم بذارین.
قديمي Thursday 18 September 2014   #12
خیرالبریه
علی وشیعته

نشان خیرالبریه

تاريخ ثبت نام: Jul 2007
پاسخ‌ها: 3,608

سلام

قبلا مفصل بحث شده :

https://sites.google.com/site/hojjah/hyvan.zip

خلاصه اینکه دین مترقی اسلام آزار و کشتن بی جهت حیوانات ودرختان را جایز ندانسته وبعضی از بزرگان با رعایت حقوق مثلا یک سگ یا گربه به کراماتی هم رسیده اند وبعکس .

کانال تلگرامی اینجانب :
https://telegram.me/kamelee
وگروه شيعه واقعي ومناظره فرهيختگان :
https://t.me/joinchat/BlQSjz1xYw0rVOxakodP1A
خیرالبریه حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از خیرالبریه بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 18 September 2014   #13
mehrdad_123
كاربر فوق بدليل ناديده گرفتن قوانين باشگاه با محدوديت نوشتاري مواجه است.

تاريخ ثبت نام: Aug 2007
مكان: زیر سایه لطف خدا
پاسخ‌ها: 10,549
روزنوشته ها: 9
نقل قول:
پس چرا خدا کشتن حیوانات رو در حالت احرام ممنوع کرده؟
خداوند چیزهای دیگه رو هم در ایام خاص حج حرام فرموده اما دلیل بر این نیست اون چیزها بد هستند

حکمت اصلی و تامه و کامل احکام را فقط می شود از لسان آخرین معصوم(حضرت بقیه ا...) علیه السلام اخذ کرد البته اگر حضرت روحی فداه مصلحت بدانند و جایز بدانند

نه این موضوع بلکه کلا
عقول ما اگر بنا بود به این ها محیط می بود که دیگر اصلا موجودیت دین بی معنا بود

ما باید با نگاه تعبدی احکام رو انجام دهیم و البته در چهارچوب دین در مورد حکمت احکام نیز تفکر کنیم و آیات و روایات را بررسی کنیم

در این مورد هم من اطلاعی ندارم

با علمای اصیل در میان بگذارید نه از اینترنت یا برخی علمایی که گرچه مشهورند اما ای بسا مطرودند و نگاههای شیطانی دارند

آخرين ويرايش mehrdad_123 ، Thursday 18 September 2014 در 03:56PM.
mehrdad_123 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از mehrdad_123 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 03:36AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه