بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > معارفت و مناسبت

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Sunday 9 February 2014   #1
مقداد
همسایه حضرت معصومه سلام الله علیها و علی اخیها

نشان مقداد

تاريخ ثبت نام: May 2012
مكان: قم، قطعه ای از بهشت
پاسخ‌ها: 5,404
روزنوشته ها: 2
نگاهی گذرا به زندگینامه و مقام حضرت معصومه(سلام الله علیها)

بسمه تعالی

رحلت جانگداز حضرت معصومه را به حضر ولیّ عصر و تمامی شیعیان جهان تسلیت عرض می کنم.

ولادت:
تاریخ تولدش به طور دقیق مشخص نیست، ولی کتاب «مستدرک سفینه البحار» تاریخ تولد او را طبق اسناد به دست آمده، در روز ۱ ذیقعده سال ۱۷۳ در شهر مدینه نوشته‌است.

حضرت معصومه-مقتل-ورود به قم:
حضرت رضا به دعوت مأمون در سال 200 هجری از مدینه به خراسان آمد، حضرت معصومه در سال 201 برای دیدار برادر، از مدینه رهسپار خراسان شد(ناگفته پیداست كه در این
سفر دور گروهی از برادران و خدمتكاران به همراه حضرت معصومه بوده اند) وقتی كه به ساوه رسیدند، حضرت معصومه بیمار شد(در مورد علّت بیماری حضرت، بعدا صحبت می کنیم) و پرسید از این مكان تا قم چقدر راه است؟ عرض كردند: ده فرسخ، به خدمتكار دستور داده كه به جانب قم رهسپار گردند،‌ به این ترتیب به قم آمد و به منزل موسی بن خزرج بن سعد اشعری كه از اصحاب امام رضا بود، وارد شد.
اما روایت صحیح تر این است كه: چون خبر ورود آن بانوی با عظمت حضرت فاطمه معصومه به آل سعد رسید، همگی به اتفاق به استقبال او رفتند تا او را به قم دعوت كنند، در میان آنها موسی بن خزرج به كاروان حضرت معصومه رسید، زمام شتر آن حضرت را گرفته و به طرف قم آمد و در منزل خود با كمال افتخار از آن بانو پذیریی كرد، ولی پس از 16 یا 17 روز آن بانوی ارجمند، رخت از جهان بربست.

جریان دفن و آمدن دو سوار:
و نقل شده است كه محمدبن‏حسن‏بن‏ولید گفته: چون فاطمه سلام‏اللَّه‏علیها وفات یافت، او را غسل داده و كفن كردند و جنازه او را به سوى بابلان حركت دادند، آنگاه آن حضرت را كنار سردابى كه براى وى حفر كرده بودند گذاشتند و آل سعد با هم به گفتگو پرداختند كه چه كسى داخل سرداب سود و جنازه آن حضرت را دفن نماید؟. بعد از گفتگوها رأى آنان بر این قرار گرفت كه پیرمرد كهنسال "قادر" نام، كه خادم خود آنان بود و مرد صالحى به شمار مى‏رفت، متصدّى دفن شود.
از این رو از پى او فرستادند كه ناگهان دیدند دو نفر سوار، كه دهان خود را با لگام بسته بودند، با شتاب بسیار از جانب ریگزار پیداشدند و چون نزدیك جنازه رسیدند پیاده شده، بر آن مخدّره نماز خواندند، داخل سرداب شده و آن بدن مطهّر را دفن كردند و آنگاه بیرون آمده، سوار شدند و رفتند و هیچ‏كس نفهمید كه آنان چه كسانى بودند. احتمال می رود یکی از آن دو، حجّت الهی یعنی امام رضا بوده باشد.

عدم استبعاد جریان دو سوار:
شواهد دیگر تاریخی برای عدم استبعاد جریان دفن حضرت معصومه

جریان آمدن دو سوار برای دفن حضرت معصومه اصلاً قابل استبعاد نیست، زیرا شواهد بسیارى در كتب اخبار و تاریخ و سیره و معجزات دارد كه ما به بعضى از آنها اشاره مى‏كنیم:

1. سلمان فارسى(رحمه الله) در مداین از دنیا رفت و در آن هنگام حضرت امیرالمؤمنین علیه‏السّلام در مدینه بودند ولى براى دفن سلمان از مدینه با تصرف ‏الهى خود و به اذن‏ اللَّه ‏سبحانه به مداین ‏آمدند و پس از انجام مراسم دفن او به مدینه بازگشتند.

2. شطیطه، زن با ایمان نیشابورى در نیشابور از دنیا رفت و حضرت موسى‏بن‏جعفر علیه‏السّلام از مدینه طیّبه بر حسب وعده‏اى كه از پیش داده بودند، براى نماز بر جنازه او به نیشابور آمدند در حالى كه بر شتر سوار بودند و چون از امر او فارغ شدند، سوار بر شتر خود شده به طرف بیابان برگشتند و به ابوعلى‏بن‏راشد فرمودند: سلام مرا به یاران خود برسان و به آنان بگو: من و سایر امامان ناچاریم كه بر جنازه شما حاضر شویم در هر شهرى كه باشید. پس در كار خودتان از خدا بترسید.

3. در جریان دفن حضرت سیدالشّهدا علیه‏السّلام از مسلّمات است كه حضرت امام زین‏العابدین از زندان كوفه به صحنه كربلا آمد و تجهیزات بدن مبارك پدر بزرگوار خود را انجام داد.

علّت بیماری حضرت معصومه:
بعضی علت بیماری آن حضرت را چنین نوشته اند: مردم ساوه در آن عصر از دشمنان سرسخت خاندان نبوت بودند، از این رو وقتی كه موكب حضرت معصومه و همراهانش به ساوه رسید، به آن حمله كردند و جنگ سختی درگرفت، برادران و برادرزادگان حضرت معصومه دراین جنگ به شهادت رسیدند، حضرت معصومه همچون عمه اش زینب وقتی كه بدن های پاره پاره آنها را كه 23 تن بودند دید، به شدت غمگین گشته و بر اثر آن بیمار شد(1) و سپس روانه قم گردید، و در قم بیماری او ادامه یافت و پس از 16 یا 17 روز رحلت كرد.

و در روایت دیگر آمده: هارون بن موسی بن جعفر همراه 23 نفر از بستگانش كه یكی از آنها خواهرش حضرت معصومه بود، در یك كاروانی وارد ساوه شدند، دشمنان اهل بیت به هارون كه در حال غذا خوردن بود، حمله كردند و او را به شهادت رساندند و افراد دیگر كاروان را مجروح و پراكنده ساختند. نقل شده: در غذای حضرت معصومه زهر ریختند(2) و آن بانوی گرامی، مسموم گشته و بستری شد، و طولی نكشید كه در قم به شهادت رسید.
ستاره ی درخشان شام ص 330، به نقل از شیفتگان حضرت مهدی علیه السلام ج 1، ص 251.

اللّهمّ عجّل لولیّک الفرج بحقّ زینب(سلام الله علیها) و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و شیعته و المستشهدین بین یدیه
مقداد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 16 كاربر از مقداد بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 9 February 2014   #2
مقداد

نشان مقداد

ج: نگاهی گذرا به زندگینامه و مقام حضرت معصومه(سلام الله علیها)

گوشه ای از فضائل عمّه سادات:

1ـ دختر روح و جسم پیامبر:
در زیارتنامه ای كه در شأن حضرت معصومه از حضرت رضا نقل شده، حضرت معصومه به عنوان:
دختر رسول خدا، دختر فاطمه و خدیجه، دختر امیرمؤمنان علی، دختر حسن و حسین، دختر ولی خدا (امام كاظم، خواهر ولی خدا(امام رضا، و عمه ولی خدا(امام جواد خوانده شده است. این تعبیرات، تنها بیانگر شرافت خانوادگی نیست، بلكه علاوه بر آن، بیانگر آن است كه حضرت معصومه از نظر معنوی و مقامات عالی ملكوتی، به راستی فرزند روح و جسم پیامبر وحضرت زهرا و خدیجه كبری و امام معصوم است.

اللّهمّ عجّل لولیّک الفرج بحقّ زینب(سلام الله علیها) و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و شیعته و المستشهدین بین یدیه
تعداد 11 كاربر از مقداد بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 9 February 2014   #3
مقداد

نشان مقداد

[/IMG]

2ـ مقام عصمت و طهارت حضرت معصومه:
روایت شده: حضرت رضا فرمود:
"مَنْ زارَ الْمَعْصُومَهَ بِقُمْ كَمَنْ زارَنی؛

كسی كه معصومه را در قم زیارت كند، مانند آن است كه مرا زیارت كرده است."(1)

گرچه شواهد و قراین در مورد مقام عصمت حضرت معصومه بسیار است، ولی سخن فوق از امام معصوم حضرت رضا صراحت دارد كه حضرت معصومه دارای مقام عصمت بوده است، ضمناً این سخن بیانگر آن است كه: این لقب را حضرت رضا به حضرت معصومه داده است، وگرنه نام حضرت معصومه فاطمه كبری است از سوی دیگر، به فرموده حضرت رضا پاداش زیارت حضرت معصومه همانند پاداش زیارت حضرت رضا است.

یكی از قراینی كه بیانگر مقام عصمت حضرت معصومه است، این كه(چنان كه خاطر نشان شد) دو نفر نقاب دار از عالم غیب آمدند و جنازه آن حضرت را به خاك سپردند.

با توجه به این كه: ما معتقدیم، معصوم را باید معصوم دفن كند، به احتمال قوی، آن دو نفر، امام رضا و امام جواد بوده اند.

پاسخ به یك سؤال

در اینجا این سؤال مطرح می شود كه مگر غیر از پیامبران و چهارده معصوم، معصوم دیگری نیز داریم؟

پاسخ: مقام عصمت كه عالی ترین مقام معنوی و پاكی است، درجاتی دارد. حضرت معصومه همانند حضرت زینب در یكی از درجات عصمتند، گرچه در درجات عصمت چهارده معصوم نباشند.

آری حضرت رضا به ما یاد داده كه در زیارت او چنین بخوانیم:

"یا فاطِمَهُ اِشْفَعی لِی فِی الْجَنَهِ، فَاِنَ لَكِ عِنْدَاللهِ شأناً مِنَ الشَأنِ؛
ای فاطمه معصومه! در مورد رفتن به بهشت، مرا شفاعت كن، چرا كه در پیشگاه خداوند، دارای مقام و منزلتی بس ارجمند هستی."

قديمي Sunday 9 February 2014   #4
مقداد

نشان مقداد

3ـ پیشگویی امام صادق از حضرت معصومه قبل از ولادتش

از اموری كه به روشنی بیانگر عظمت مخصوص مقام حضرت معصومه است، این كه امام صادق قبل از ولادت او، حتی قبل از ولادت پدر او، از او یاد كرده است، این موضوع بیانگر آن است كه این بانوی خاندان نبوت، از امتیازات و ویژگی های عمیق و ارجمندی برخوردار بوده است، و در سطح بالایی از شخصیت و ارزش های انسانی و ملكوتی قرار داشته است، به عنوان مثال:

1ـ یكی از شیعیان به محضر امام صادق آمد، دید آن حضرت در كنار گهواره كودكی، با آ‌ن كودك گفتگو می كند، تعجب كرد و گفت: آیا با كودك نوزاد سخن می گویی؟

امام صادق فرمود: اگر تو هم مایل هستی نزد این كودك بیا و با او گفتگو كن.

او می گوید: كنار گهواره آن كودك نوزاد رفتم، سلام كودكم، جواب سلام مرا داد، به من فرمود: نامی كه برای دختر تازه متولد شده ات برگزیده ای عوض كن، زیرا خداوند آن نام را دشمن دارد.(با توجه به این كه او چند روز قبل از او دارای دختر شده بود نامش حْمیرا گذاشته بود.)

آن شخص می گوید: سخن گفتن نوزاد، و اطلاع او از اخبار پنهان، و نهی ا زمنكر او، مرا بیشتر به تعجب واداشت، بهت زده شدم، امام صادق به من فرمود: تعجب نكن، این كودك فرزندم موسی است خداوند از او دختری به من عنایت كند كه نامش فاطمه است، او در سرزمین قم به خاك سپرده می شود، و هر كس(مرقد) او را در قم زیارت كند، بهشت بر او واجب است.(3)

2ـ نیز امام صادق قبل از ولادت حضرت معصومه در ضمن گفتاری در شأن او فرمود:
"وَسَتُدفَنُ فِیها اِمْرَأَهٌ مِنْ اَوْلادِی تُسَمی فاطِمَهُ، فَمَنْ زارَها وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَهُ؛

و به زودی در قم بانویی از فرزندان من به نام فاطمه دفن شود، پس هر كس او را زیارت كند، بهشت برای او واجب می گردد."

در ذیل این روایت آمده؛ امام صادق این سخن را قبل از ولادت امام كاظم فرمود.(4)
با توجه به اینكه امام كاظم در سال 128 هـ . ق چشم به جهان گشوده است، و تولد حضرت معصومه در سال 173 رخ داده، نتیجه می گیریم كه امام صادق این سخن را 45 سال قبل از تولد حضرت معصومه فرموده است.

این پیش گویی امام صادق، در سخن دیگری نیز آمده كه فرمود:
"در قم بانویی از فرزندانم رحلت می كند كه به شفاعت او همه شیعیانم وارد بهشت می گردند."(5)

این پیش گویی ها دلالت ضمنی و در عین حال عمیق و آشكار بر عظمت جلال و مقام رفیع حضرت معصومه دارند، و در ضمن دعوت شیعیان به توجه بیشتر به مقام این بانو، و آرمان های مقدس او است.
این مطلب نیز به نوبه خود حاكی از فضایل مخصوص حضرت معصومه و مقام ارجمند و ممتاز او است.

تعداد 10 كاربر از مقداد بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 9 February 2014   #5
مقداد

نشان مقداد

4ـ پدرش به فدایش

یكی از فضایل حضرت زهرا این است كه پیامبر در موارد متعدد، در شأن او فرمود:
"فَداها اَبْوها؛ پدرش به فدایش باد."(6)

این تعبیر بیانگر اوج مقام ارجمند حضرت زهرا است كه پیامبر اكرم در شأن او گفته است.

در مورد حضرت معصومه نیز نظیر این مطلب از پدرش امام كاظم روایت شده، در این راستا به ماجرای جالب زیر توجه كنید:

مرحوم آیت الله مستنبط(داماد اول آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خویی) از كتاب كشف اللثالی كه نسخه خطی آن در كتابخانه شوشتری های نجف اشرف موجود است، و تألیف دانشمند محقق صالح بن عرندس دانشمند قرن نهم هجری می باشد، چنین نقل می كند:

عصر امام كاظم بود، روزی جمعی از شیعیان برای دریافت پاسخ از سؤال های خود، به مدینه وارد شدند تا به محضر امام كاظم برسند، آن حضرت در مسافرت بود، نظر به اینكه آنها ناگزیر به مراجعت بودند، پرسش های خود را نوشتند و به افراد خانواده امام كاظم تحویل دادند تا در سفر بعد، به آن نائل شوند، مدتی بعد هنگام خداحافظی، دیدند حضرت معصومه پاسخ پرسش های آنها را نوشته و آماده كرده است، آنها شادمان شدند و آن پاسخ ها را دریافت كردند و به سوی وطن رهسپار شدند، در مسیر راه به امام كاظم برخورد نمودند، و ماجرا را به عرض آن حضرت رساندند، امام كاظم آن نوشته را از آنها طلبید و مطالعه كرد، پاسخ های حضرت معصومه را درست یافت، سه بار فرمود:

"فَداها اَبْوها؛ پدرش به فدایش باد."

با اینكه حضرت معصومه در آن هنگام خردسال بود، این ماجرای جالب نیز، ما را به عظمت ویژه حضرت معصومه از نظر علم و معرفت آشنا می كند، ‌و در جای خود بی نظیر و استثنایی است.

5ـ عالمه و محدثه و حجت امین امامان

سیره حضرت معصومه در تاریخ گم شده است، علت آن، خفقان شدید آن عصر، و ترس از نگارش زندگی اهلبیت بوده است، در عین حال می توان بعضی از مطالب را از آنچه به جا مانده شرح داد.

از ویژگی های حضرت معصومه این بود كه به علوم اسلام و آل محمد آگاهی داشت، و آن را برای دیگران و آیندگان، نقل می كرد، و از راویان و محدثان به شمار می آمد، چنان كه روایت نقل بیانگر این مطلب است از این رو امام كاظم فرمود:"پدرش به فدایش باد"، در حدی كه وجود شریفش حجت و امین پدرش امام كاظم بود، چنان كه در فرازی از زیارتنامه غیر معروفه او آمده:

"اَلسَلامُ عَلَیْكِ یا فاطِمَهُ بِنْتَ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ و حُجَتِهِ وَاَمِینِهِ؛
سلام بر تو ای فاطمه دختر موسی بن جعفر، و حجت و امین موسی بن جعفر."(8)

بنابراین حضرت معصومه حجت و امانت دار پدرش امام كاظم بود،‌كه در این صورت، حجت و امین خدا و حجت و نشانه اسلام و حافظ امانت الهی بود.

گرچه روایات آن حضرت به دست ما نرسیده، ولی اندكی از آن روایات را كه دست ما رسیده است که در ادامه بعضی از آنها خواهد آمد.

آخرين ويرايش مقداد ، Sunday 9 February 2014 در 08:08PM.
قديمي Sunday 9 February 2014   #6
مقداد

نشان مقداد

6ـ حرم حضرت معصومه تجلیگاه مرقد حضرت زهرا

مرجع عظیم الشأن مرحوم آیت الله العظمی نجفی مرعشی فرمود: پدرم مرحوم آیت الله علامه سید محمود مرعشی كه در نجف اشرف می زیست، بسیار علاقمند بود كه به طریقی، محل قبر شریف جده اش حضرت زهرا را بیابد، برای این مقصود، ختم مجربی(یعنی یكی از دعاهایی كه استجابت آن به تجربه رسیده كه با تكرار آن با حضور قلب و خلوص و شرایط دیگر، موجب رسیدن به مقصود است) انتخاب نمود، چهل شب به آن مداومت كرد، تا شاید از طریقی به محل مرقد شریف حضرت زهرا آگاه گردد.

شب چهلم بعد از انجام ختم و توسل فراوان، به بستر خواب رفت، در عالم خواب به محضر امام باقر(یا امام صادق) رسید، امام به او فرمود: "عَلَیْكَ بِكَریمَهِ اَهْلِ الْبَیْتِ؛ به دامن كریمه اهل بیت چنگ بزن."

ایشان تصور كرد منظور امام از این جمله، حضرت زهرا است، عرض كرد:"آری قربانت گردم، من نیز ختم را برای همین گرفتم كه محل شریف قبر آن حضرت را دقیق تر بدانم و زیارتش كنم."

امام فرمود:"منظور من قبر شریف حضرت معصومه در قم است." سپس افزود: به خاطر مصالحی، خداوند اراده نموده كه قبر حضرت زهرا برای همیشه برای همگان مخفی باشد، از این رو قبر حضرت معصومه را تجلیگاه قبر شریف حضرت زهرا قرار داده است، اگر قرار بود قبر حضرت آشكار باشد همان شكوه و عظمت مرقد حضرت زهرا را خداوند برای قبر حضرت معصومه قرار داده است.

مرحوم آیه الله سید محمود مرعشی، وقتی كه از خواب برخاست، تصمصم گرفت كه به قصد زیارت حضرت معصومه به قم مهاجرات كند. او بی درنگ با همه اعضای خانواده اش از نجف اشرف، عازم قم شد و به زیارت مرقد مطهر حضرت معصومه پرداخت.(14)

آن مرحوم، سرانجام به نجف بازگشت و در سال 1338 هـ . ق در آنجا در گذشت، ولی فرزند برومندش آیه الله العظمی سید شهاب الدین نجفی مرعشی به قم آمد و در جوار مرقد مطهر حضرت معصومه می زیست تا اینكه پس از 66 سال درس و بحث و خدمات فقهی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بسیار، در هشتم صفر سال 1411 هـ . ق(مطابق با 17 شهریور 1369 شمسی) در سن 96 سالگی در قم به ملكوت اعلی پیوست، مرقد شریفش در جنب كتابخانه عظیم و بی نظیرش، در قم در خیابان آیه الله مرعشی(اِرُم سابق) قرار گرفته است.

این فراز عجیب و استثنایی نیز بیانگر ورق دیگری از مقام با عظمت حضرت معصومه است كه گویی آینه تمام نمای وجود مبارك جده اش حضرت زهرا است، كه مرقدش در این رؤیای صادقانه همچون مرقد حضرت زهرا دارای همان شكوه و جلال معنوی شده است.

با توجه به اینكه مرجع تقلید این رؤیا را از پدر مجتهدش نقل می كند، و خواب دیدن امام معصوم، دلیل بر صدق آن خواب است.

قديمي Sunday 9 February 2014   #7
مقداد

نشان مقداد

7ـ زیارتنامه مخصوص

یكی از شواهد عظمت استثنایی حضرت معصومه، زیارتنامه ای است كه به خصوص، حضرت رضا در شأن او صادر فرموده است، زیرا بعد از فاطمه زهرا تنها زیارتی كه از امام معصوم برای او نقل شده زیارت حضرت معصومه است، حضرت زینب با آن همه مقام و منزلت زیارت مخصوص ـ نقل شده ـ از معصوم ندارد و همچنین بانوان ارجمند دیگر از خاندان عصمت طهارت.

علامه مجلسی از بعضی از كتب زیارات، از علی بن ابراهیم، و او از پدرش، و او از سعد اشعری قمی نقل می كند كه گفت در محضر امام رضا بودم، به من فرمود:"ای سعد از برای ما در نزد شما(در قم) قبری وجود دارد: سعد عرض كرد: قربانت گردم آیا مقصود شما قبر فاطمه دختر موسی بن جعفر است؟ امام رضا فرمود:

"نَعَمْ مَنْ زارَها عارِفاً بِحَقِها فَلَهُ الْجَنَهٌ؛آری كسی كه با معرفت به شأن او، او را زیارت كند، بهشت برای او است."

سپس حضرت رضا چگونگی زیارت مرقد مطهر حضرت معصومه را برای سعد، چنین بیان كرد، وقتی كنار قبرش رفتی در نزد بالای سر آن حضرت رو به قبله بایست و 34 مرتبه اللهُ اكبر‎‎‎‎‏‏ُ و 33 بار سْبًحانُ اللهِ و 33 بار الحمدللهِ بگو، آنگاه بگو:

اَلسُلامْ علی آدم صفوة الله. تا آخر زیارت(15)

از ویژگی های این زیارت این است كه مطابق دستور حضرت رضا در آغاز آن 34 بار تكبیر و 33 بار تسبیح و 33 بار حمد گفته می شود، چنین دستوری در مورد زیارت های دیگر دیده نشده.

آری این سرآغاز توحیدی، برای آن است كه زائر هنگام زیارت آنخاتون ارجمند دو سرا، با توجه و حضور قلب، و توحید و تنزیه و شكر خدا وارد گردد، و بااین حالت ملكوتی با حضرت معصومه ارتباط برقرار نماید، كه چنین حالتی، عالی ترین حال بنده خدا در برابر عظمت مقام اولیای خدا است تا با روحی پاك و قلبی صاف و دور از شوائب و آلودگی ها به زیارت بپردازد و نتیجه خوب بگیرد.

قديمي Sunday 9 February 2014   #8
مقداد

نشان مقداد

پنج روایت بسیار زیبا و خواندنی از آن حضرت:

1ـ در كتاب ارزشمند الغدیر، به نقل از كتب متعدد اهل تسنن، حدیث غدیر و حدیث"مُنْزِلت" از آن بانوی بزرگوار نقل شده است، به این ترتیب:

"… حَدَثَتْنا فاطِمَهُ وَ زَیْنَبُ وَاُمُ كُلْثُومٍ بَناتُ مُوسی بنِ جَعْفِرٍ، قُلْنَ حَدَثَتْنا فاطِمَهُ بِنْتُ جَعْفَرِ بْنِ‌ مُحَمَدِ الصادِقِ، حَدَثَتْنِی فاطِمَهُ بِنْتُ مُحَمَدِ بنِ عَلِیِ، حَدَثَتْنِی فاطِمَهُ بِنْتِ عَلِیَ بنِ الْحُسیْنِ، حَدَثَتْنِی فاطِمَهُ وَ سَكِینَهُ اِبْنَتا الْحُسَینِ بنِ عَلِیِ، عَنْ اُمِ كُلْثُومِ بِنْتِ فاطِمَهُ بِنْتِ النَبیِ، عَنْ فاطِمَهَ بِنْتِ رَسُولِ الله و رَضِیَ عَنْها قالَتْ:

اَنَسِیتُمْ قَولَ رَسُولِ الله یَوْمَ غَدِیرِ خُمٍ"مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلِیٍ مَوْلاهُ" وَقَوْلَهُ:"اَنْتَ مِنی بِمَنْزِلَهِ هارُونَ مِنْ مُوسی؛

دختران امام كاظم فاطمه(معصومه) و زینب و ام كلثوم گفتند: روایت كرد ما را فاطمه دختر امام صادق، او گفت: روایت كرد مرا فاطمه دختر امام باقر، و او گفت: روایت كرد مرا فاطمه دختر امام سجاد، و او گفت: روایت كردند مرا فاطمه و سكینه دختران امام حسین و آنها گفتند، روایت كرد ما را اُم كلثوم دختر فاطمه زهرا دختر پیامبر، و او از مادرش فاطمه زهرا دختر گرامی پیامبر روایت كرده كه آن بانوی در برابر غاصبین خلافت علی فرمود:

آیا فراموش كردید سخن رسول خدا در روز عید غدیر خُم را كه فرمود: هر كس كه من مولا و رهبر او هستم، پس علی مولا و رهبر اوست؟ و نیز به علی فرمود: نسبت تو به من همانند نسبت هارون به موسی است."(9)

2ـ حضرت معصومه به همان سند روایت بالا، از حضرت زهرا نقل می كند كه فرمود: از رسول خدا شنیدم فرمود: هنگامی كه به معراج رفتم، وارد بهشت شدم، در آنجا قصری از در سفید میان خالی دیدم، كه درِ آن قصر، به د‎‎ُر و یاقوت آراسته شده بود، و بر آن در، پرده ای آویخته بود، سرم را به سوی آن بلند كردم، دیدم بر روی آن در چنین نوشته شده است:

"لا اِلهَ اِلاَ اللهُ، مُحَمَداً رسُولُ اللهِ، عَلِیٌ وَلِیُ القَوْمِ؛

خدایی جز خدای یكتا نیست، محمد رسول خداست، علی رهبر قوم است.
و به آن پرده نگاه كردم دیدم در آن چنین نوشته شده است:

"بَخٍ بَخٍ مَنْ مِثْلُ شِیعَهِ عَلِیٍ؟
به به! چه كسی همانند شیعه علی(دارای مقامات عالی) است؟"

وارد آن قصر شدم، در میان آن، قصری از عقیق سرخ میان خالی دیدم، دارای دری از نقره، آراسته به زبرجد سبز بود، و بر آن در، پرده ای آویخته بود، سرم را بلند كردم، دیدم بر روی آن در چنین نوشته شده:
"مُحَمَدٌ رَسُولُ اللهِ، عَلِیٌ وَصِیُ الْمُصْطَفی؛
محمد رسول خدا است، علی وصی مصطفی است."
سپس در آن پرده دیدم چنین نوشته بود:
"بِشِرْ شِیعهَ عَلِیٍ بِطیبِ الْمَوْلَد؛
شیعه علی را مژده بده كه پاكزاد است."

در میان آن قصر رفتم، دیدم قصری دیگری از زمرد سبز میان خالی است كه زیباتر از آن ندیده بودم، دارای دری از یاقوت سرخ، آراسته به دْر بود، پرده ای بر آن آویخته بود، سرم را بلند كردم و دیدم روی آن پرده چنین نوشته شده است:

"شِیعَهُ عَلِیٍ هُمُ الْفائِزُونَ؛
شیعیان علی كسانی هستند كه رستگار می باشند."

به جبرئیل گفتم: حبیبم جبرئیل، این قصر از آن كیست؟ گفت: این قصر از آن پسر عمو و وصی تو علی بن ابیطالب است، همه مردم در روز قیامت پابرهنه و عریان محشور می شوند جز شیعیان علی، در آن روز مردم به نام های مادرانشان خوانده شوند،‌جز شیعه علی كه به نام های پدرانشان خوانده می شوند، گفتم: ای حبیبم جبرئیل! منظور از این سخن چیست؟ گفت:
"لِاَنَهُمْ اَحَبُوا عَلِیاً فَطابَ مَولِدَهُمْ؛
زیرا شیعیان، علی را دوست داشتند از این رو پاكزاد شدند."(10)

قديمي Sunday 9 February 2014   #9
مقداد

نشان مقداد

3ـ حضرت معصومه با چند واسطه از صفیه عمه رسول خدا نقل می كند: وقتی كه امام حسین چشم به جهان گشود، رسول خدا به من فرمود: ای عمه! فرزندم را نزد من بیاور، عرض كردم: هنوز او را پاكیزه نكرده ام، فرمود: ای عمه! آیا تو می خواهی او را پاكیزه كنی؟ همانا خداوند متعال او را پاك و پاكیزه نموده است.(11)

4ـ حضرت معصومه وقتی كه در ساوه بیمار شد، فرمود: مرا به قم ببرید، زیرا از پدرم شنیدم كه فرمود:"قم مركز شیعیان ما می باشد."(12)

5ـ در كتاب اللؤلؤالثَمینه فی الآثار المنعنه المرویه(كه در سال 1306 هـ . ق در مصر چاپ شده) چنین روایت شده:

"...عَنْ فاطِمَهَ بِنْتِ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ، عَنْ فاطِمَهَ بِنْتِ الصادِقِ جَعْفَرِِ بْنِ مُحَمَدٍ، عَنْ فاطِمَهَ بِنْتِ الْباقِرِ مُحَمَدِ بْنِ عَلِیٍ، عَنْ فاطِمَهَ بِنْتِ السَجادِ عَلِیِ بْنِ الْحُسَیْنِ زَینِ الْعابِدینَ، عَنْ فاطِمَهَ بِنْتِ رَسُولِ اللهِ، قالَتْ قالَ رَسُولُ اللهِ: اَلا مَنْ ماتَ عَلی حُبِ آلِ مُحَمَدٍ ماتَ شَهِیداً؛

فاطمه(معصومه) دختر امام كاظم، و او از فاطمه دختر امام صادق، و او از فاطمه دختر امام باقر، و او از فاطمه دختر امام سجاد، و او از فاطمه دختر امام حسین، و او از زینب دختر علی، و او از فاطمه زهرا دختر رسول خدا روایت كرد كه رسول خدا فرمود: آگاه باشید كسی كه با حجت آل محمد از دنیا رفت، شهید از رفته است."(13)

توجه به مضمون این پنج روایت بیانگر آن است كه حضرت معصومه با پیام های خود حقانیت تشیع را ابلاغ می كند، و نسبت به شیعیان علی ابراز علاقه می نماید، و پاداش های آنها را بیان می كند تا آنها در راستای آرمان های مقدس تشیع، استوار باشند.

آخرين ويرايش مقداد ، Sunday 9 February 2014 در 08:13PM.
تعداد 12 كاربر از مقداد بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 9 February 2014   #10
مقداد

نشان مقداد

Name:  1_IMG_7062.jpg
Views: 640
Size:  85.5 كيلوبايت

[/CENTER]

یه عکس قدیمی دیگه:
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=117060

اگه حضرتشون اذن بدن ان شاءالله امشب یا فردا خدمتشون برای عرض ادب میرم و نائب زیاره شما خواهم بود.
معذرت از اینکه پست ها متفرّقند. هر کاری کردم جمعشون کنم پیام خطا میداد.
یا علی

آخرين ويرايش مقداد ، Sunday 9 February 2014 در 08:41PM.
قديمي Sunday 9 February 2014   #11
علوی
اللهمَّ العن اولَ ظالم ظلمَ حقَّ محمد و ال محمد و اخِرَ تابِع له علی ذالکَ

نشان علوی

تاريخ ثبت نام: Jan 2013
مكان: در زمین خدا زیر سایه پیامبر(ص) و علی(ع)
پاسخ‌ها: 1,635

بسیار زیبا بود خداوند خیرت دهد .
یا فاطمه الزهرا
علوی حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 5 كاربر از علوی بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 9 February 2014   #12
مقداد

نشان مقداد

اونهایی که نمی تونن قم بیان زیارت از دور زیارت کنن. دعا برای فرج و سلامتی امام زمان هم فراموش نکنیم. برای بنده حقیر و همه گرفتارا هم دعا بفرمایید. یا علی

کیفیّت زیارت حضرت معصومه:

چون به نزد قبر آن حضرت برسى،بالاى سر،رو به قبره بايست،و سى‏وچهار مرتبه اللّه اكبر و سى‏وسه مرتبه سبحان اللّه و سى‏وسه مرتبه الحمد للّه بگو،آنگاه بخوان:

السَّلامُ عَلَى آدَمَ صِفْوَةِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَى نُوحٍ نَبِيِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَى إِبْرَاهِيمَ خَلِيلِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَى مُوسَى كَلِيمِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَى عِيسَى رُوحِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا خَيْرَ خَلْقِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا صَفِيَّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا مُحَمَّدَ بْنَ عَبْدِ اللَّهِ خَاتَمَ النَّبِيِّينَ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ وَصِيَّ رَسُولِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا فَاطِمَةُ سَيِّدَةَ نِسَاءِ الْعَالَمِينَ السَّلامُ عَلَيْكُمَا يَا سِبْطَيْ نَبِيِّ الرَّحْمَةِ وَ سَيِّدَيْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا عَلِيَّ بْنَ الْحُسَيْنِ سَيِّدَ الْعَابِدِينَ وَ قُرَّةَ عَيْنِ النَّاظِرِينَ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا مُحَمَّدَ بْنَ عَلِيٍّ بَاقِرَ الْعِلْمِ بَعْدَ النَّبِيِّ ،

سلام بر آدم برگزيده خدا،سلام بر نوح پيامبر خدا،سلام بر ابراهيم دوست خدا سلام بر موسى همسخن خدا،سلام بر عيسى روح خدا،سلام بر تو اى رسول خدا سلام بر تو اى بهترين خلق خدا،سلام بر تو اى برگزيده خدا،سلام بر تو اى محمد بن عبد اللّه خاتم پيامبران،سلام بر تو اى امير مؤمنان على بن ابيطالب،جانشين رسول خدا،سلام‏ بر تو اى فاطمه سرور بانوان جهانيان،سلام بر شما اى دو فرزندزاده پيامبر رحمت،و دو سرور جوانان‏ اهل بهشت،سلام بر تو اى على بن الحسين،سرور عبادكنندگان،و روشنى چشم بينندگان،سلام‏ بر تو اى محمد بن على،شكافنده دانش پس از پيامبر،

السَّلامُ عَلَيْكَ يَا جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ الصَّادِقَ الْبَارَّ الْأَمِينَ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا مُوسَى بْنَ جَعْفَرٍ الطَّاهِرَ الطُّهْرَ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا عَلِيَّ بْنَ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى السَّلامُ عَلَيْكَ يَا مُحَمَّدَ بْنَ عَلِيٍّ التَّقِيَّ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا عَلِيَّ بْنَ مُحَمَّدٍ النَّقِيَّ النَّاصِحَ الْأَمِينَ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا حَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ السَّلامُ عَلَى الْوَصِيِّ مِنْ بَعْدِهِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى نُورِكَ وَ سِرَاجِكَ وَ وَلِيِّ وَلِيِّكَ وَ وَصِيِّ وَصِيِّكَ وَ حُجَّتِكَ عَلَى خَلْقِكَ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ رَسُولِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ فَاطِمَةَ وَ خَدِيجَةَ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَيْنِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ وَلِيِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا أُخْتَ وَلِيِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا عَمَّةَ وَلِيِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ ،

سلام بر تو اى جعفر بن محمد،راستگوى نيكوكار امين،سلام بر تو اى موسى بن جعفر،امام پاك و پاكيزه،سلام بر تو اى على بن موسى‏ الرضا امام پسنديده،سلام بر تو اى محمد بن على تقى،سلام بر تو اى على بن محمّد نقى‏ اندرزگوى امين،سلام بر تو اى حسن بن على،سلام بر وصى پس از او.خدايا درود فرست بر نورت،و چراغت،و نماينده نماينده‏ات،و جانشين جانشينت،حجّتت بر آفريدگانت،سلام بر تو اى دختر رسول خدا،سلام بر تو اى دختر فاطمه و خديجه،سلام بر تو اى دختر امير مؤمنان،سلام بر تو اى دخرت حسن و حسين،سلام بر تو اى دختر ولىّ خدا،سلام بر تو اى خواهر ولىّ خدا،سلام بر تو اى عمّه ولىّ خدا،سلام و رحمت و بركات خدا بر تو اى دختر موسى بن جعفر،

السَّلامُ عَلَيْكِ عَرَّفَ اللَّهُ بَيْنَنَا وَ بَيْنَكُمْ فِي الْجَنَّةِ وَ حَشَرَنَا فِي زُمْرَتِكُمْ وَ أَوْرَدَنَا حَوْضَ نَبِيِّكُمْ وَ سَقَانَا بِكَأْسِ جَدِّكُمْ مِنْ يَدِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ أَسْأَلُ اللَّهَ أَنْ يُرِيَنَا فِيكُمُ السُّرُورَ وَ الْفَرَجَ وَ أَنْ يَجْمَعَنَا وَ إِيَّاكُمْ فِي زُمْرَةِ جَدِّكُمْ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ أَنْ لا يَسْلُبَنَا مَعْرِفَتَكُمْ إِنَّهُ وَلِيٌّ قَدِيرٌ أَتَقَرَّبُ إِلَى اللَّهِ بِحُبِّكُمْ وَ الْبَرَاءَةِ مِنْ أَعْدَائِكُمْ وَ التَّسْلِيمِ إِلَى اللَّهِ رَاضِيا بِهِ غَيْرَ مُنْكِرٍ وَ لا مُسْتَكْبِرٍ وَ عَلَى يَقِينِ مَا أَتَى بِهِ مُحَمَّدٌ وَ بِهِ رَاضٍ نَطْلُبُ بِذَلِكَ وَجْهَكَ يَا سَيِّدِي اللَّهُمَّ وَ رِضَاكَ وَ الدَّارَ الْآخِرَةِ يَا فَاطِمَةُ اشْفَعِي لِي فِي الْجَنَّةِ فَإِنَّ لَكِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْنا مِنَ الشَّأْنِ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ أَنْ تَخْتِمَ لِي بِالسَّعَادَةِ فَلا تَسْلُبْ مِنِّي مَا أَنَا فِيهِ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ اللَّهُمَّ اسْتَجِبْ لَنَا وَ تَقَبَّلْهُ بِكَرَمِكَ وَ عِزَّتِكَ وَ بِرَحْمَتِكَ وَ عَافِيَتِكَ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ أَجْمَعِينَ وَ سَلَّمَ تَسْلِيما يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ.

سلام بر تو،خدا بين ما و شما در بهشت شناسايى برقرار كند،و در گروهتان‏ محشور دارد،و بر حوض پيامبرتان واردمان نمايد،و به ما با جام جدّتان،از دست على بن ابى طالب بنوشاند درودهاى خدا بر شما باد،از خدا خواستارم كه به ما درباره شما خوشحالى و گشايش بنماياند،و ما و شما را در گروه جدّتان‏ محمّد(درود خدا بر او و خاندانش)گرد آورد،و معرفت شما را از ما باز نگيرد،به راستى او سرپرستى تواناست.به درگاه‏ خدا به سبب دوستى شما،و بيزارى از دشمنانتان،و تسليم بودن به خدا،تقرّب مى‏جويم،در حال خشنودى به آن،نه با انكار و تكبّر بلكه بر پايه يقين به آنچه محمد آن را آورده،و به آن خشنودم،به اين امور خاطر تو را مى‏خواهم اى آقاى من،خدايا خشنودى‏ات‏ و خانه آخرت را مى‏خواهم،اى فاطمه درباره بهشت برايم شفاعت كن،به درستى كه براى تو نزد خدا مقامى از مقامات بلند است.خدايا از تو مى‏خواهم،كه سرانجام كارم را به خوشبختى ختم كنى،و آنچه را در آنم از دستم مگيرى،و جنبش و نيرويى جز به خداى والاى‏ بزرگ نيست.خدايا براى ما اجابت كن،و آن را به كرم و عزّتت و به رحمت و عافيّت بپذير،و درود خدا بر محمّد و همه خاندان او،و بر آنان سلام،سلامى كامل،اى مهربان‏ترين مهربانان.

آخرين ويرايش مقداد ، Sunday 9 February 2014 در 08:44PM.
تعداد 7 كاربر از مقداد بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 9 February 2014   #13
f.chivaei
ㄟ(ツ)ㄏ . . . The only remaining

نشان f.chivaei

تاريخ ثبت نام: Aug 2012
پاسخ‌ها: 2,858
روزنوشته ها: 6
ارسال پيام توسط Yahoo به f.chivaei

برادر مقداد
شما که همشهری و همسایه این بزرگوار هستی با نگاه به حرمشون مارو یاد کن
التماس دعا

f.chivaei حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 8 كاربر از f.chivaei بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 9 February 2014   #14
P E Y M A N
....:::Ocean Of Tears:::....

نشان P E Y M A N

تاريخ ثبت نام: Jan 2005
مكان: شیراز (رحمت الله علیه)
پاسخ‌ها: 1,141
روزنوشته ها: 23

برآيـيـنــه جمــــال داور صـلـوات
بر روشني چشـم پيمبـر صــلوات
برحضرت معصومه فروغ سرمـد
بر دسته گل موسي جعفرصلوات

اَلسَّلامُ عَلَيْك ِ يابِنْتَ موُسَى بْن ِ جَعْفَر
بر آستان دركه پا مى گذارى بى اختيار دلت مى لرزد. حس مى كنى در دريايى از نور غوطه ور شده اى. «صحن و سراى» با صفايش روح تو را سرشار از لطافت و مهر مى كند. نگاهت از لابه لاى گلدسته ها مى گذرد.
نسيم هر لحظه بر «پرچم سبز» گنبد طلايى اش بوسه مى زند.«كبوتران حرم» اين ساكنان هميشگى دسته دسته بر گرد حرم طواف مى كنند و به او سلام مى دهند. دست بر سينه مى گذارى، صداى هق هق قلبت را مى شنوى. چشمانت خلسه خود پر چشم سبز را زيارت مى كنند و بى اختيار اشك ورود به حرمش را از خدا و پيامبر و ملائكه الله و خود كريمه مى طلبى،چرا كه ورود به اين مكان مقدس بى اجازه نشايد.
ديگر تاب ايستادن ندارى، وارد مى شوى و خود را در جارى آب حرمش تطهير مى كنى...

از همه زائرین حرم مطهر و با صفای حضرت التماس دعا داریم
قديمي Sunday 9 February 2014   #15
مدیسا
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Jul 2013
پاسخ‌ها: 1,653
روزنوشته ها: 6

مدیسا حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 4 كاربر از مدیسا بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
وفات حضرت معصومه

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 11:08PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه