نمايش تك نوشته ( اين نوشته بخشي از يك رشته گفتگو است - براي مشاهده گفتگوي اصلي بر عنوان گفتگو در قسمت مقابل كليك نمائيد )
قديمي Sunday 27 May 2018   #51
صبح
همانا صبح نزديك است
 
نشان صبح
 
تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
سن: 38
پاسخ‌ها: 34,094
روزنوشته ها: 10
ج: فیلترینگ تلگرام

نقل قول:
در اصل توسط majid_ag نوشته شده است
من هر چی میگم توسوییس هر کسی میتونه حتی قانون اساسی رو با رفراندوم تغییر بده شما برا خودت بباف.

این جمله و برداشت عجیب شما از دموکراسی به اندازۀ کافی اعتراف به آنارشی و هرج و مرج طلبی هست. «آزادی» ای که جریان باصطلاح اصلاح طلب با کمک اپوزیسیون خارجی به طرفدارانش در ایران یاد داد و براش سالها تبلیغ کرد چون اصولا مأمور تمدّن سازی نبود! با این تفکر غریب عده ای فکر می کنن اگر اینطور آزاد نباشن، پس حکومت مستبد هست! اگر می‌شد خودتون جملات خودتون رو با دقت بیشتری بخونید، شاید نتایج بهتری بگیرید!هر کسی (هر یک میلیون نفری) می تونه در سوئیس ( پیشنهاد تغییر ) بده! این به این معنی نیست هر کسی می تونه قانون اساسی رو مستقیما عوض کنه. 1 میلیون نفر از مردم (از 8 میلیون) باید امضا کنند که خواهان تغییر قانون اساسی هستند، این یعنی چی، یعنی در ایران باید مثلا 10 میلیون نفر روی یک متن واحد توافق کنند که قابل پیشنهاد باشه. این همون تشخّص سیاسی و جریان سیاسی هست که لازمه وجود داشته باشه که شما در ایران ندارید و حتما لازم نیست راه برای شما باز باشه که حرکت کنید، اگر این تشخّص وجود داشته باشه به طور طبیعی راه‌ها باز میشه ولو به زور! اما بعد از این در سوئیس، این (پیشنهاد) به رای عموم گذاشته میشه و تازه بقیه هم باید این رو تائید کنند، اگر اکثریت عموم به تغییر رای دادن، (مجلس فدرال سیستم فعلی مستقر) شروع به نوشتن قانون اساسی جدید می‌کنه و دوباره متنی که نوشته رو به رفراندم می‌گذاره (اینجا هنوز سیستم مستقره که قانون جدید رو مینویسه، اگر بخوایم فریاد بزنیم و بهانه بگیریم، می‌تونیم بگیم عینا متنی که مردم دادن باید تصویب بشه و نیاز به بازبینی مجلس مستقر نیست)، در رفراندم اگر اکثر عموم مردم و کانتون ها(استانها) به قانون جدید رای دادن، قانون جدید اجرائی میشه.

منبع:

http://www.politicalsciencenotes.com...2-methods/1424


پس با این که انحصارا در سوئیس راهکارها ساده تر هست، اونقدرها هم که در تخیّل شما هلو برو تو گلو باشه نیست و باز هم سیستم مستقر تو فرآیند دخالت داره و اونقدر ها هم هرج و مرج نیست که هر کسی پاشه با تفاسیر و روحیات خودش و چیزی رو عوض کنه. در سایر کشورهای اروپائی چنین چیزی وجود نداره که پیشنهاد توسط رای مردم باشه. عموما پیشنهاد توسط مجلسه و در فرانسه پیشنهاد توسط رئیس جمهور انجام میشه. در ایران پیشنهاد توسط رهبر انجام میشه. حالا شما بگید رهبری که تحت نظارت مجلسی با مشارکت 62 درصد رای مردم هست، مردمی نیست! این از اون چیزهائی هست که اگر بخوایم داد بزنیم و بهانه بگیریم می‌تونیم ولی فقط یک جغجغه است که دست ما میدن و از صداش خوشمون میاد و تقصیرها رو گردنش میندازیم و خیال خودمون رو راحت می‌کنیم! این شعار و دستاویز جریان سیاسی مورد علاقۀ شماست و باید دید اینها در میدان عمل واقعا چه چیز رو میخواستن تغییر بدن و چقدر این تغییر نیاز واقعی بوده تا بفهمیم مشکل آیا واقعا اینجا هست یا نه. با این حال این ماجرا روی کاغذ هست، اگر مثلا مجلس در ایران هم اراده کنه، می‌تونه خواهان تغییر بشه اما فهم سیاسی الزاما این رو مفید نمی‌دونه و این در هر کشور دیگه‌ای هم صادق هست. من البته شخصا مخالف راحت‌تر شدن این مسیر نیستم و اگر یک روزی قرار به راحت تر شدن باشه مخالفتی نخواهم کرد، حداقل یک عده با این وعده‌های خیالی و سر خرمن مردم رو سر کار نگذارن و تقصیرها رو گردن موضوعات انتزاعی نندازند!
__________________

آخرين ويرايش صبح ، Sunday 27 May 2018 در 11:00AM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول