PDA

نمايش نسخه نهائي : بتهای کعبه نماد چه افرادی بودند؟

گناهکار
Monday 11 January 2010, 11:12PM
با سلام
آنطور که من شنیدم، ظاهرا بتهای کعبه (هبل، لات، عزی و...) پیکره و نماد آدمهایی با همین اسامی بودند که ظاهرا انسانهای نیکی در زمان خود بوده اند و وقتی مرده اند مردم برای اینکه همیشه آنها را به یاد داشته باشند پیکره آنها را ساخته بودند.
مشرکان مکه میگفتند که این بتها واسطه بین ما و خداوند هستند و حرفهای ما را به خداوند میرسانند.
این افراد (هبل و لات و...) ظاهرا انسانهای مومنی بوده اند و همه را کمک میکردند.
نمیدانم تا حد چه توانستم منظورم را درست بیان کنم. بهرحال آیا این داستان واقعیت دارد؟

hady
Tuesday 12 January 2010, 12:37AM
با سلام خدمت جناب گنهکار
همانگونه که شما اشاره نمودید آلهه و اصنام اگر چه در ظاهر ( مجسمه و گنبد و منار بود) اما در باطن همان مقربين و آبرومندان درگاه الهي قلمداد مي شدند و مجسمه و منار و گنبد فقط نمادي از آن آلهه به شمار مي رفتند.

قَالَ أَفَرَأَيْتُم مَّا كُنتُمْ تَعْبُدُونَ
أَنتُمْ وَآبَاؤُكُمُ الْأَقْدَمُونَ

آيا اينها را كه بندگي مي كنيد ديده ايد؟ اجدادتان چه؟ آيا آنها به چشم خود آنها را ديده اند؟

مگر قوم ابراهيم و اجدادشان اصنام را به دست خود نتراشيده اند و بامدادان و شامگاهان ناظر آنها نبوده اند ؟ پس اين پرسش عجيب ابراهيم براي چيست؟ پرسش ابراهيم از قومش ما را به ياد پرسش خداوند از قوم محمد رسولالله مي اندازد. كاملاً مشخص و مبرهن است كه قوم پيامبر اسلام به الله ايمان داشته اند ولي فرشتگان را نيز بعنوان دختران خداوند و مقربين درگاه او باور مي كرده اند و به اين آلهه نيز ايمان مي آورده اند.

أَفَرَأَيْتُمُ اللَّاتَ وَالْعُزَّى
وَمَنَاةَ الثَّالِثَةَ الْأُخْرَى
آيا لات و عزي را ديده ايد و سوميشان منات ، آن را چه؟

و خوب مشخص است كه منظور خداوند ، ديدن مجسمه هاي اصنام مذكور نيست ،چرا كه آنها صبح تا شب با اين مجسمه ها رازو نياز مي كرده اند ، بلكه منظور آن فرشتگاني است كه مجسمه ها سمبلشان بودند و شيطان آنها را به عنوان دختران خداوند معرفي كرده بود و به وسيله احاديث و رواياتی که بدروغ به آنها نسبت داده است، احكام و اوامر خود را به اجرا در مي آورد.

گناهکار
Thursday 14 January 2010, 10:35PM
ممنون از جواب شما. ولی آیا واقعا بتهایی که در کعبه نگهداری میشدند، نمادی از انسانهای پاکی بودند؟ یعنی شخصی به اسم لات و هبل و... وجود داشته که پاک بوده باشند و بعدا آنها را مشرکان اینگونه اشتباه تقدیس کرده باشند؟

mah 1990
Tuesday 19 January 2010, 10:09PM
با سلام
آنطور که من شنیدم، ظاهرا بتهای کعبه (هبل، لات، عزی و...) پیکره و نماد آدمهایی با همین اسامی بودند که ظاهرا انسانهای نیکی در زمان خود بوده اند و وقتی مرده اند مردم برای اینکه همیشه آنها را به یاد داشته باشند پیکره آنها را ساخته بودند.
مشرکان مکه میگفتند که این بتها واسطه بین ما و خداوند هستند و حرفهای ما را به خداوند میرسانند.
این افراد (هبل و لات و...) ظاهرا انسانهای مومنی بوده اند و همه را کمک میکردند.
نمیدانم تا حد چه توانستم منظورم را درست بیان کنم. بهرحال آیا این داستان واقعیت دارد؟
با سلام و احترام

به ترتیب موارد رنگی :

1- هبل در کعبه بود اما لات در طائف و عزی در وادی حراض بود

2- در اینکه اساسا لات و عزی تمثال بوده اند و یا آنکه صخره و یا اتاقی محل عبادت اختلاف است میان مورخان

3- گویا اعراب جاهلی لات و عزی را بنات الله میپنداشتند

4- مسئله شفاعت مسئله ای بدیهی است و خدای متعال تصریح فرموده که به آنکه اذن دهد شفاعت بخشد ، آنچه مشکل است تشخیص شفیع است ، نمیتوان به صرف تشخیص اشتباه شخصی به دیگران نیز انگ خروج از راه صواب را زد ، البته اینکه واقعا عمده جاهلیین در پی شفاعت بودند و یا آنکه در نهایت از شفاعت به پرستش افتادند سخن بسیار است

به عنوان منبعی کهن الاصنام ابن الکلبی را در باب بتهای جاهلیان و برخورد آنها با بتان میتوانید بنگرید ، المفصل فی تاریخ العرب دکتر جواد علی نیز منبعی مفصل و امروزی در این مسئله است

لینکهای مختلف دانلود این کتابها را نیز از این جا میتوانید بیابید :
KetabLink.Com (http://ketablink.com/)

mah 1990
Tuesday 19 January 2010, 10:17PM
با سلام خدمت جناب گنهکار
همانگونه که شما اشاره نمودید آلهه و اصنام اگر چه در ظاهر ( مجسمه و گنبد و منار بود) اما در باطن همان مقربين و آبرومندان درگاه الهي قلمداد مي شدند و مجسمه و منار و گنبد فقط نمادي از آن آلهه به شمار مي رفتند.

قَالَ أَفَرَأَيْتُم مَّا كُنتُمْ تَعْبُدُونَ
أَنتُمْ وَآبَاؤُكُمُ الْأَقْدَمُونَ

آيا اينها را كه بندگي مي كنيد ديده ايد؟ اجدادتان چه؟ آيا آنها به چشم خود آنها را ديده اند؟

مگر قوم ابراهيم و اجدادشان اصنام را به دست خود نتراشيده اند و بامدادان و شامگاهان ناظر آنها نبوده اند ؟ پس اين پرسش عجيب ابراهيم براي چيست؟ پرسش ابراهيم از قومش ما را به ياد پرسش خداوند از قوم محمد رسولالله مي اندازد. كاملاً مشخص و مبرهن است كه قوم پيامبر اسلام به الله ايمان داشته اند ولي فرشتگان را نيز بعنوان دختران خداوند و مقربين درگاه او باور مي كرده اند و به اين آلهه نيز ايمان مي آورده اند.

أَفَرَأَيْتُمُ اللَّاتَ وَالْعُزَّى
وَمَنَاةَ الثَّالِثَةَ الْأُخْرَى
آيا لات و عزي را ديده ايد و سوميشان منات ، آن را چه؟

و خوب مشخص است كه منظور خداوند ، ديدن مجسمه هاي اصنام مذكور نيست ،چرا كه آنها صبح تا شب با اين مجسمه ها رازو نياز مي كرده اند ، بلكه منظور آن فرشتگاني است كه مجسمه ها سمبلشان بودند و شيطان آنها را به عنوان دختران خداوند معرفي كرده بود و به وسيله احاديث و رواياتی که بدروغ به آنها نسبت داده است، احكام و اوامر خود را به اجرا در مي آورد.

اینکه شخصی در هر مسئله سعی کند وهم بافته های ذهنی خود را تکرار کند امری عجیب نیست
اینکه شخصی از خلط گروهی میان پرستش و شفیع دانستن بدنبال گرفتن ماهی از آب گل آلود و اثبات این خلط برای سایرین نیز باشد نیز عجیب نیست
عجیب و موسف آنستکه این شخص هزاران بار این وهم بافته های سخیف را تکرار کند و هیچ گاه بدنبال حق نباشد ...
به کسری از ثانیه از خلط میان پرستش و شفاعت جاهلیان - که گویی بدین سبب نیز چنین نامیده شدند - سایر مباحث و نماد ها را به میان کشد و در اوج دستپاچگی تمام عقده های دل رو برون بریزد و به احادیث و سایر معتقدات چنین جاهلانه حمله کند و ... لا اله الا الله ...

بیراه نبود که عالمان مسلمان - شیعه و سنی - این گروهک مزور منکر قرآن و سنت را به درستی کافر دانستند ... بنگرید :
آیا پیروان گروهک مثلا فقط قرآن مسلمانند ؟ بازخوانی نظر عالمان اهل سنت (http://iranclubs.org/forums/showthread.php?t=31057)

زانا
Tuesday 19 January 2010, 10:23PM
:Dاین بنده خدا هنوز چیزی نگفته این رفت سراغ شفاعت
فکر کنم خودت می دونستی الانه که ضریح هاتون رو به بت تشبیه کنن همه نه؟:D

mah 1990
Tuesday 19 January 2010, 10:31PM
:Dاین بنده خدا هنوز چیزی نگفته این رفت سراغ شفاعت
فکر کنم خودت می دونستی الانه که ضریح هاتون رو به بت تشبیه کنن همه نه؟:D
کی رفت ؟ کی همیشه میره ؟:smile55:
راستی زانا جان ، شما که قرار بود شافعی باشی درسته عزیزم ؟:smile55:سرنگار هنوز هست ها ! لینکش آن بالاست ...:D

جان عشاق
Tuesday 19 January 2010, 10:38PM
اقا من می خوام به عقل اینا شک کنم اقای گناهکار می تونم شک کنم اگه می تونم جوابم رو بده

mehrdad_123
Tuesday 19 January 2010, 11:54PM
این داستانها واقعیت داشته باشد....چه می شود؟!:)

شاید می خواهید قیاس بکنید آنهم قیاس به ظاهر! :)

باتشکر
یاحق

زانا
Wednesday 20 January 2010, 06:37PM
کی رفت ؟ کی همیشه میره ؟:smile55:
راستی زانا جان ، شما که قرار بود شافعی باشی درسته عزیزم ؟:smile55:سرنگار هنوز هست ها ! لینکش آن بالاست ...:D
چه ربطی به آزادی خرمشهر داشت اون وقت:D