PDA

نمايش نسخه نهائي : بهروز وثوقي مُرد

3Reza
Monday 10 November 2008, 01:30PM
- از روز گذشته تاکنون در بين مردم و از طريق پيامک، خبر درگذشت «بهروز وثوقي» بازيگر نام آشناي پيش از انقلاب بر سر زبان افتاده و هنوز هم خبر موثقي در اين زمينه اعلام نشده است. طبق شنيده ها حدود سه هفته اي است که حال بهروز وثوقي چندان مساعد نيست و در خانه اش بستري است اما بعد از گذشت اين مدت روز گذشته خبر فوت وي اعلام شد و هر کسي هم مي توانست از طريق پيام کوتاه پياز داغ ماجرا را هم بيشتر مي کرد. البته چند وقتي است که در بين برخي ها باب شده هر چند وقت يک بار شايعه خبر فوت يک هنرپيشه معروف را به يکديگر پيامک مي کنند. به طور مثال ماه پيش شايعه درگذشت "حميده خيرآبادي" بر سر زبان ها افتاد. يا چند وقت پيش هم خبر درگذشت پرويز پرستويي و استاد عزت الله انتظامي شايعه شده بود.
البته درباره بازيگران ايراني که در خارج از کشور به سر مي برند، وضع کمي فرق مي کند زيرا برخي خبرها از طريق شبکه هاي ماهواره اي اعلام مي شود و شايد صحت بيشتري داشته باشد! اما باز هم نمي توان بروي چنين شايعاتي تاکيد کرد. درباره خبر درگذشت بهروز وثوقي احتمالاً همين موضوع صدق مي کند. بايد منتظر ماند و ديد تا چه حد صحت اين خبر تاييد مي شود.
«بهروز وثوقي» با نام واقعي خليل وثوقي از جمله بازيگران مطرح دهه هاي پيش از پيروزي انقلاب اسلامي است. او در واقع حرف اول و آخر را در بازيگري سينماي ايران در آن دوران مي زد و به اصطلاح امروزي ها ستاره بود. ماندگارترين نقش اين بازيگر نام آشنا سال 1348 در فيلم «قيصر» به کارگرداني مسعود کيميايي رقم خورد و بعد از آن همه او را به نام قيصر مي شناختند. سوته دلان، داش اکل، گوزن ها از آثار بعدي وثوقي هستند.
وي در سال 1316 و در شهر خوي متولد شده است. آخرين فيلمي که در ايران بازي کرد، سال 1356 با عنوان "سوته دلان" بود و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به آمريکا مهاجرت کرد و در آنجا و آلمان چند فيلم نيز بازي کرد. وثوقي از سال 1369 تاکنون در هيچ فيلمي ايفاي نقش نکرده و سال هاست به فعاليت در اين حوزه نمي پردازد.

3Reza
Monday 10 November 2008, 01:31PM
بهروز وثوقی: سالم هستم و فعلا هم قصد مردن ندارم!
http://www.cinemaema.com/parameters/cinemaema/images/news/1225739189big.jpg

http://www.cinemaema.com/upload/Image/behroz%281%29.jpg

3Reza
Monday 10 November 2008, 01:32PM
واکنش تند فرمان آرا به شایعه مرگ بهروز وثوقی

- فرمان آرا : جای انگ زدن به نظام، بهروز وثوقی را به ایران دعوت کنید. او در مقاله ای نوشت :

دیروز صبح وقتی موبایلم را از روی شارژ برداشتم و آن را روشن كردم، بلا‌فاصله پیامكی آمد به این مضمون: بهروز وثوقی هنرمند بی‌نظیر ایران بی‌همسفر رفت. روحش شاد و مرامش ماندگار. بدیهی است كه سر صبح حالم گرفته شد. به منزل بهروز وثوقی زنگ زدم جواب ندادند. به آشنایی كه در ایسنا دارم زنگ زدم، هنوز موبایلش را روشن نكرده بود. به ناچار به تنها كسی كه در سینمای ایران ساعت ۷ صبح مثل من بیدار است یعنی عباس كیارستمی زنگ زدم.

خبری كه از طریق پیام گرفته بودم به او گفتم و به اتفاق، چند دقیقه‌ای به یاد دوست قدیمی‌مچرا ما همیشه برای رساندن خبر بد با یكدیگر مسابقه می‌دهیم و چرا فقط مرگ؟ بعد به این فكر افتادم كه آیا اگر این خبر واقعیت داشت رسانه‌های خبری ما مثل خبر مرگ پل نیومن صفحه اول روزنامه‌ها و صدر خبرها را به آن اختصاص می‌دادند یا با شرمندگی و از ترس تعطیل شدن این خبر را در صفحه داخلی پنهان می‌كردند كه هم خبر داده باشند و هم گرفتاری پیدا نكرده باشند؟ راستی چرا ما باید علا‌قه خود را به بهروز وثوقی، یكی از بهترین هنرپیشه‌های سینمای قبل از انقلا‌ب نشان ندهیم؟ آیا فیلم قیصر، گوزن‌ها، رضا موتوری، داش آكل و ملكوت را باید نادیده بگیریم؟ مگر این نیست كه با هر استانداردی بسنجید، بهروز وثوقی اگر الا‌ن هم در سینمای ایران بود، یكی از بهترین‌ها بود؟ به نظر من گناه بعضی از هنرمندان قبل از انقلا‌ب <خیلی موفق بودن> بود و اینكه تصویرشان شاید بعضی‌ها را به یاد گذشته می‌انداخت و اینكه مردم عادی، تماشاگران واقعی سینما، آنها را خیلی دوست داشتند و این محبوبیت باعث دردسر این هنرمندان شده است. چندی پیش پیامك دیگری رسید كه خانم سیمین بهبهانی، شاعره بزرگ این سرزمین درگذشته است.

ولی معلوم شد كه ایشان با مراجعه به سازمان اوقاف می‌خواستند كه بعد از مرگشان در قطعه‌ای كه همسرشان سی‌واندی سال پیش دفن شده در امامزاده طاهر به خاك سپرده شوند. این اجازه البته با گرفتن ۱۵ میلیون تومان داده شده و رسید پول بود كه سرچشمه این شایعات شده بود. نظر به اینكه همنسلا‌ن هنرمند من در سنین بالا‌ی ۶۵ هستند، لا‌بد باید هر روز انتظار یكی از این پیامك‌ها را داشت. به این دلیل من پیشاپیش شایعه مرگ خود را تكذیب كرده و تا گرفتن پروانه نمایش <خاك آشنا> و تمام كردن پنج پروژه سینمایی و مستند دیگر كه در دست دارم فعلا‌ خیال مردن ندارم. ان‌شاءالله خداوند به بهروز هم عمر طولا‌نی و پرعزت بدهد تا شاید روزی برسد كه ما فقط بازگشت سرمایه‌های مالی را به مملكت دعوت نكنیم بلكه از سرمایه‌های فرهنگی مملكت نیز كه به هر دلیل ساكن غربت شده‌اند برای بازگشت به آغوش وطن دعوت كنیم.

salman2000
Wednesday 12 November 2008, 01:23AM
حالا ما بايد در مرثيه يک بازيگر فاسد الاخلاق گريه کنيم ؟؟

blood
Friday 14 November 2008, 12:28PM
توآخه از بازيگريو , بازيگر چه ميدوني كه براي خودت حرف ميزنييي:mad:
مطمئن باشيد سالم هستش حميد رضا اين چه پستيه ميزنيييييييييييييي

armin_f
Friday 14 November 2008, 12:30PM
حالا ما بايد در مرثيه يک بازيگر فاسد الاخلاق گريه کنيم ؟؟
بهروز وثوقي يكي از بهترين بازيگران سينماي ايران هستند كه حتي با قاطعيت ميتونم بگم امروز بازيگري به قدرت بازيگري ايشان در سينماي ما خيلي خيلي كمياب اند و حتي تعدادشان به تعداد انگشتان يك دست هم نمي رسد. من خيلي تعجب ميكنم چرا آقاي سلمان بدون هيچ اطلاعي از هنر و سينما اينگونه بيرحمانه به اين هنرمند بزرگ حمله ميكنند. مثلا شما قيصر را ببينيد. هيچ فيلمي در ايران تاثير گذارتر از اين فيلم نبوده است . مطمئنا هر كسي هم از پس كاري كه آقاي وثوقي كردند بر نمي آيد. فيلم ديگه مثلا همين گوزنها. اوج هنر يك بازيگر است. سوته دلان . اين يكي هم شاهكار ديگري از ايشان است . اگر اين فيلم را ببينيد ميفهميد كه هنر يعني چه. فيلمهايي كه توي آون نقش معتاد يا ديوانه بازي ميشوند كم نيستند و بازيگران زيادي هستند و بودند كه در اين نقشها بازي كردند ولي آيا هيچكدام از آنها به گرد بازي وثوقي ميرسند؟ بايد منصف بود و فقط يك سري حرفهاي تكراري را كه از جاهاي ديگه به فكرهايمان تزريق ميشوند را بدون چون و چرا نبايد بپذيريم. مي دانيد كه پس از فيلم قيصر حتي دكتر شريعتي هم خواستار ديدار با بازيگر نقش اول شدند؟ حتي در فيلم خاك كه داستان آن بر پايه ي داستانآوسنه بابا جان نوشته ي محمود دولت آبادي هست ، آقاي دولت آبادي با ديدن صحنه اي از فيلم چنان منقلب ميشوند كه از هوش ميروند؟
اميدوارم هميشه با آگاهي و از سر انصاف حرف بزنيم و درباره ديگران نظر بدهيم. و از خداوند بخواهيم كه حال تمامي كساني كه در بستر بيماري هستند شفا يابد و براي جان انسانها ارزش قائل شويم.

شاخون
Wednesday 3 December 2008, 02:39PM
آخه آدم ابله كم مايه تو واقعا فرق ا ... با گوشت كوبيده ميتوني تشخيص بدي كه دري وري مينويسي .
به اميد آنكه خدا چشم و گوشت را باز كنه سلمان .
به قول تنها ابر اسطوره تاريخ سينماي ايران بهروز وثوقي (س 3)

a_d
Monday 22 December 2008, 06:08PM
بالاخره زندست يا نه :D

3Reza
Tuesday 23 December 2008, 07:50AM
مثله اینکه زنده تشریف داره:D